Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проди обяви случая с българските медици за европейски проблем

0 коментара

Европейският съюз потвърди, че задоволителното решаване на случая с българските медици остава важно условие за отношението на ЕС към Либия. Това стана на среща в Брюксел на външния министър Соломон Паси с ирландския му колега Браян Коен, който председателства Съвета на министрите на външните работи на ЕС.

Случаят с българските медици засяга не само България, но е и европейски проблем, заяви и председателят на Европейската комисия Романо Проди, след срещата си с когото Паси отпътува на двудневна работна визита в Либия.

Седмица преди произнасянето на смъртните присъди в Бенгази, Проди лично посрещна либийският ръководител Муамар Кадафи в Брюксел и заяви, че ЕС включва делото срещу българските медици сред факторите, от които зависят отношенията на съюза с Либия. Днес председателят на Еврокомисията каза, цитиран от МВнР, че вече е имал три разговора с Кадафи, пред когото е подчертал сериозността на въпроса.

"Работим заедно с България за намиране на хуманитарно решение на този трагичен проблем. Искам българското обществено мнение да знае, че става дума за един много сложен проблем, за чието решаване ние работим сериозно", заяви Проди след срещата си с Паси.

Преди това ирландският външен министър е уверил българския си колега, че ЕС ще продължава да предприема дипломатически мерки за бърз и положителен изход на СПИН делото. Целта е освобождаването на петте български медицински сестри, които преди 12 дни бяха осъдени на смърт от наказателния съд в Бенгази.

Председателят на Съвета на министрите на ЕС е казал на Соломон Паси, че Брюксел ще следи с голямо внимание визитата на външния ни министър в Триполи, която започва тази вечер, както и развоя на съдебното дело. Коен е заявил, че позицията на ЕС остава непроменена - съюзът настоява за бързи съдебни процедури след обжалването и за справедлив и прозрачен процес, както и на следващата инстанция да бъдат взети под внимание доказателствата, които са били пренебрегнати.

Кабинетът обсъждал антиСПИН-институт или фондация в Либия

БСП активизирала африканските и руските си контакти по делото в Либия

БСП е започнала сондажи с африканските си партньори и с Русия, за да ги ангажира със съдбата на осъдените в Либия български медици, съобщи лидерът на социалистите Сергей Станишев. Той определи като опит за прехвърляне на отговорността инициативата на външния министър Соломон Паси за визита на президента Първанов в Либия. По думите му, това била прибързана и неуместна идея.

още

Правителството отдавна обсъжда да се направи институт, фондация или болница в Либия в помощ на заразените със СПИН. Това стана ясно от изявления на премиера Симеон Сакскобургготски във вторник.

Преди началото на заседанието на Политическия съвет на НДСВ той определи като положителни идеите за създаване на фонд, който да подпомага както медиците ни, така и заразени с вируса на СПИН. Симеон добави, че трябва да се прецени дали тези инициативи да бъдат на национално ниво, дали да са на ниво неправителствени организации или на ниво правителство.

На въпрос няма ли да се отрази на процеса, ако споменем, че ще подпомагаме предимно болните деца в Либия, Симеон отговори с думите: " Болните деца разбира се, но това правителство отдавна го обсъжда. Вече да се направи там нещо институт или фондация, или болница". На уточняващия въпрос той отговори: "В Либия, това е тема, която се обсъжда".

Още преди два дни председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев съобщи, че българското правителство обсъжда създаването на Национален финансов фонд, който да се попълва от доброволни дарения на граждани. Един от проектите, в които фондът може да се включи, е създаването на център за борба със СПИН в Северна Африка. Според Илчев, по този начин българите ще покажат, че се вълнуват не само от идеята за спасяване на нашите сънароднички, но и от темата, която е била първооснова за възникването на този проблем.

Засега няма гаранции за среща Паси - Кадафи

Работната визита на Паси в Либия е по покана на министъра на външните работи на Джамахирията Абдул Рахман Мохамед Шалкан.

Засега няма гаранции, че външният министър ще бъде приет от Кадафи, коментира зам.министърът на външните работи Гергана Грънчарова, която е заедно с Паси в Брюксел. Грънчарова съобщи, че двудневната работна визита на Паси има за цел официално пред либийските власти да бъде изразено несъгласието на българското правителство със смъртните присъди на петте медицински сестри.

В рамките на визитата ще бъде зададен и въпросът за преместването на петте сестри и палестинския лекар Ашраф от Бенгази в Триполи, както и ситуацията около получаването на изходна виза за д-р Здравко Георгиев. Според в."Монитор", ако д-р Георгиев получи визата, ще се върне в България заедно с външния министър.

От Триполи шефът на дирекция "консулски отношения" Георги Пейчинов обаче уточни, че д-р Здравко Георгиев няма да се върне в България, докато либийската прокуратура не реши дали да обжалва оправдателната му присъда. Експертната група на МВнР, която се оглавява от Пейчинов, щяла да остане в Либия, за да помага на българските граждани, които имат проблеми с либийските власти за получаване на изходни визи.

Днес за първи път след произнасянето на смъртните присъди срещу петте медицински сестри, българският консул бе допуснат да се срещне с тях в затвора в Бенгази. След срещата посланикът ни в Либия съобщи, че е получено обещание за пълното отпадане на пречките пред редовните свиждания с петте българки.

Пред БНР една от осъдените сестри - Кристияна Вълчева каза, че няма да се откаже от досегашните си адвокати Осман Бизанти и Пламен Ялнъзов, които защитават и петте българки, но би било добре, ако защитата им бъде подсилена. За подсилването на защитата пръв съобщи преди дни министърът на правосъдието Антон Станков като една от мерките, които държавата ще предприеме при обжалването на присъдите.

Арабските посланици съветват България да набляга на тихата дипломация

Уважавам дебатите в обществото каква политика трябва да се води във връзка с процеса в Либия, но отговорността се носи от управляващите, коментира премиерът Сакскобургготски призивите да се скъса с тихата дипломация по случая.

Посланиците: Съдът в Триполи ще е обективен

Арабските посланици очакват, че съдът в Триполи ще се произнесе обективно по делото срещу петте медицински сестри и палестинеца Ашраф и ще вземе предвид доказателствата за тяхната невинност, които не бяха отчетени от съда в Бенгази.

"Според нас съдът в Триполи ще разгледа делото обективно и ще вземе предвид мнението на чуждите експерти, което не беше направено досега", заяви пред БНТ палестинският посланик, по чиято покана вчера колегите му от арабските страни се срещнаха с президента Първанов.

още

Коалиционният партньор Ахмед Доган също каза, че не трябва да се допуска институционално противопоставяне между България и Либия и на този етап реакциите спрямо произнесените смъртни присъди трябва да бъдат по-скоро от гражданското общество и по-малко от държавните институции.

По повод посещението на Паси в Либия Сакскобургготски каза, че правителството полага всевъзможни усилия в тази посока и добави, че резултатът е много по-важен от начина, по който ще бъде постигнат. "Камък не остава, без да го обърнем, за да са нещата в ред", каза Симеон.

Премиерът отказа да коментира отправената от президента Първанов покана към либийския ръководител Муамар Кадафи да посети България.

Привърженици сме на тихата дипломация за решаване на въпроса за СПИН делото в Либия, заяви палестинския посланик у нас д-р Мохамед Салайме пред Дарик радио. Заедно с петте българки, на смърт по СПИН-делото бе осъден и палестинския лекар Ашраф.

"Ние третираме този проблем в рамките на тихата дипломация, без излишен шум, защото знаем, че имаме хиляди палестинци, които живеят и работят в Либия и добре познаваме манталитета на обществото в Либия. Точно заради това третираме нещата изключително деликатно и тактично", каза палестинският посланик.

По думите му, на срещата с президента Първанов в понеделник арабските посланици като цяло са застъпили тезата, че делото срещу българските медицински сестри и палестинския лекар д-р Ашраф все още се нуждае от дипломатичност. С г-н президента разговаряхме, че оказването на натиск върху държавите не винаги води до резултат, добави посланик Салайме.

Пред Дарик радио, както и в интервю по БНТ, той разкритикува реакциите на българските медии по повод смъртните присъди и ги призова за повече сдържаност, за да не навредят на делото.

"Струва ми се, че българските медии би трябвало да проявят повече сдържаност и самообладание и да не способстват толкова за разгорещяване на страстите на българското общество, защото България като цяло има отношения както с Либия, така и с арабските държави въобще", каза посланик Салайме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.