Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проди се опитва да увеличи властта си

0 коментара

Това е почти равносилно на преврат в Брюксел. Романо Проди, често наричан един от най-слабите председатели на Европейската комисия, се зае да наложи властта си върху своя способен, но раздразнителен екип от комисари.

Неговият план за реформиране на изпълнителния орган бе възхвален от служители като най-амбициозния от създаването ѝ преди 50 години . Предвижда се Комисията да придобие нов облик, а властта на нейния председател да стане по-голяма.

От 20-имата комисари онези, които са с по-малки правомощия или повече надигат глас, ще бъдат изместени в един външен кръг, докато Романо Проди и нов вътрешен кабинет от заместник-председатели ще се занимават с всекидневното управление.

Планът направи още по-голямо впечатление поради факта, че е бил готвен тайно. Дори Нийл Кинък - заместник-председателят на Комисията, отговарящ за административната реформа, е научил за него едва миналия петък. "Това е напълно в моите правомощия", заяви Проди вчера, като изтъкна, че би трябвало да може да прави промени без обичайния за ЕС бавен процес на консултации и поправки към Договора от Рим. Според Договора за Европейския съюз всяка страна-членка има в Комисията поне един представител, а по-големите държави - и по двама. Но след като комисарите бъдат номинирани от своите страни, от председателя зависи какви отговорности ще им възложи. Романо Проди смята, че това му дава и правото да реорганизира начина, по който Комисията работи като цяло.

На пръв поглед изглежда, че планът на Проди преди всичко е свързан с предстоящото разширяване на съюза през 2004 г., когато страните-членки ще се увеличат с 10, а броят на комисарите ще нарасне до 20 или 30 души. Според сътрудници на Проди реформата на Комисията ще бъде осъществена докрай през януари или юли 2004 г. Но неговият екип признава, че планът има по-непосредствена цел. Той е явен опит за утвърждаване на председателската власт.

Срещата на високо равнище на ЕС тази седмица в Севиля идва в решаващ момент от дебата за бъдещето на Европа. Конвентът за институционна реформа с председател Валери Жискар д`Естен обсъжда два варианта за това кой да има ръководната роля в съюза.

Единият предвижда това да е силен Съвет на ЕС с авторитетен председател, може би бивш ръководител на страна-членка.

Според другия вариант това може да бъде Комисията, оглавявана от председател с притежаващ по-голяма власт вътрешен кабинет.

Британският премиер Тони Блеър, френският президент Жак Ширак и испанският премиер Хосе Мария Аснар са сред тези, които искат Европа да бъде ръководена от страните-членки. В разговорите в Севиля ще се стигне до предложението на тримата лидери за назначен председател на Съвета на ЕС, който да стане лицето и политическата сила на нова Европа. И Аснар, и Блеър са споменавани като кандидати за поста.

Вътрешният кабинет би дал отговор на онези, които твърдят, че структурата на Комисията вече е твърде тромава. Като създава една малка група около себе си, Проди се надява да постигне по-голямо сцепление в екипа. Той получи широка подкрепа за идеите си на заседанието на Комисията във вторник. Но имаше и признаци за противоречия, които може да се разраснат. Някои комисари и служители на съюза се опасяват, че като разполага с вътрешен и външен екип, Проди може да предизвика личностни конфликти. Пример за потенциалната опасност от такова напрежение е предложението на Проди само един заместник-председател да отговаря и за търговията, и за външните отношения. Тези области сега се ръководият съответно от Паскал Лами и Крис Патън, двама от най-способните негови комисари.

Някои служители са на мнение, че може би ще е най-добре работата да продължи със сегашната структура, докато мандатът на Комисията изтече в края на 2004 г.

Друга потенциална спънка е чувствителността на по-малките страни-членки на ЕС. "Някои се тревожат, че всичко това ще доведе до завземане на властта от големите - просто защото за тях е по-вероятно да получат новите места на заместник-председатели", каза участник в заседанието. Романо Проди се опита да разсее тези опасения, като заяви, че новият вътрешен кабинет ще бъде съставен "въз основа на лични качества, а не въз основа на паспорти". Но някои подозират, че това са само думи. Екипът на Проди съзнава необходимостта той да наложи властта си на Комисията. Неговите професорски маниери и дистанцираният му подход бяха широко възприемани като слабост в дипломатическите среди в Брюксел. Придобилите публичност напоследък разногласия в Комисията - например за реформата в търговията с автомобили или за нормите за риболов, засилиха впечатлението за разединение и слабо ръководство.

Сътрудници на Проди твърдят, че той е бил особено засегнат от критиката, отправена от Патън, по повод друга инициатива, предвиждаща Комисията да има по-тежък глас по въпроси на европейската външна политика.

Романо Проди няма много време за губене. Съветът на ЕС активно се реформира в подготовка за разширяването. Очаква се в Севиля лидерите от ЕС да се споразумеят по въпроси като по-рационални форми на заседаниятана съвета и предаването им на живо по телевизията с цел повишаване на отговорността на участниците. Въпреки някои резерви спрямо създаването на вътрешен кабинет, по-малките страни-членки заемат страната на Проди в конституционния дебат. Опасенията им са, че с избиран председател на Съвета на ЕС ще се стигне до превземане на съюза от по-големите страни. На Комисията малките държави са склонни да гледат като на пазител на по-широките европейски интереси и техен собствен защитник.

Проди заяви, че ако Комисията не действа солидарно, нейните критици ще се възползват от възможността да орежат правомощията ѝ в области като външна политика и вътрешни работи. "Онези, които са против това комисията да има по-голяма роля, твърдят, че с увеличен състав до 25 или 30 души тя няма да може да функционира. Ние трябва да докажем, че ще може." Прави впечатление, че атмосферата около Проди е заредена с напрежение, тъй като служителите на Комисията се готвят за разгорещени словесни битки. Според един от тях, вторник е бил денят, в който кадифените ръкавици са били смъкнати.

Толкова нетипично е всичко това за Брюксел.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.