Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектозаконът на ДПС за лобизма без подкрепа от коалиционните партньори

11 коментара

БСП и НДСВ не подкрепят закона на ДПС за лобизма. Това  стана ясно във вторник по време на дискусия за проектозакона, организирана от партията на Ахмед Доган. Въпреки че БСП присъства чрез председателя на парламентарната група Михаил Миков и заместника му Татяна Дончева, а НДСВ - чрез зам.-председателя на Народното събрание Камелия Касабова и юриста Яни Янев, никой от тях не подкрепи предложения от Камен Костадинов проект.

Пред Mediapool член на Изпълнителното бюро на социалистическата партия коментира, че БСП не подкрепя законопроекта, защото няма изискване за него от страна на Европейската комисия и освен това ще продължи даването на пари под масата.

Мотивите на НДСВ срещу проектозакона за лобизма обаче не станаха ясни.

Според Камен Костадинов една от целите на проекта е той да бъде приет до 7 септември и да се отчете като напредък за членството на България в ЕС. Законопроектът е замислен като либерален, а не като рестриктивен. След приемането му трябва да се изготви  етичен кодекс за дейността на лобистите, заяви Костадинов.

Въпреки че дискусията беше първоначално обявена като обсъждане с бизнеса, на срещата не присъстваха негови представители.Форумът бе уважен от министъра на финансите Пламен Орешарски и вицепремиера Емел Етем, както и от председателя на Сметната палата Валери Димитров.

В коментар върху проекта Валери Димитров обясни, че той налага на Сметната палата разследващи функции, които тя няма по закон. Той даде за пример предложенията на коалиционните партньори за законопроекти за изменение на законите за публичността на имуществото на висшите длъжности и за политическите партии, в които заедно със Сметната палата в проверките се включва и орган с квазиразследващи функции, каквато е Националната агенция по приходите (НАП).

Със законопроекта за лобизма обаче се възлага на Сметната палата да прави проверка и да разследва дали съществуват така наречените “черни лобисти”, тоест хора, които не са се регистрирали. Санкцията за такива лица ще е от 5000 до 10 000 лева, а когато става въпрос за фирма  имуществената санкция ще бъде от 20 000 до 50 000 лева, предвижда проектодокументът.

Списъци на лобистите предвижда и друг подготвян проектозакон за лобизма, който ден по-рано бе обсъден от междуведомствена група от представители на антикорупционните комисии на парламента, правителството и Висшия съдебен съвет.

Законопроектът на Камен Костадинов предвижда Сметната палата да е орган, който да регистрира публично лобистите, които са в България, и това трябва да бъде задължително.

В изказването си пред форума министърът на финансите Пламен Орешарски запази неутралитет по проектозакона за лобизма, акцентирайки върху корекциите в Закона за политическите партии, искани от Европейския съюз,. Според сега действащите разпоредби на този документ, издръжката на цялата политическа система е 5.8 млн. лева. Това е по-малко от издръжката на малка агенция с ограничени секторни функции, сравни Орешарски.

Ако бъде прието предложението за двойно увеличение на субсидията за политическите партии, така че тя да стане два процента от минималната работна заплата, сумата ще е около 11 млн. Това ще бъде под издръжката на едно министерство, коментира Орешарски.

Той изрази надежда, че през следващите години взискателността на гражданите към прозрачността и публичния сектор ще расте и това ще бъде резултат от по-дълбокото осъзнаване, че всички сме данъкоплатци. 

Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан каза, че публичност и отчетност са водещи в съвременната система на лобизма и заради тях "лобизъм" днес вече не е мръсна дума в САЩ и някои други развити демокрации. В България обаче тази дума има злощастната битност, посочи той. Според Местан изразът "финансиране на политически партии" отключва асоциации с привкус на корупционни схеми. По думите му има шанс за освобождаване на политиката от тежестта на съмнението, че лобизмът е мръсна дейност, ако се извади на светло финансирането на партиите.

Разработеният от ДПС законопроект има всички основания да бъде разгледан в цялата му сериозност, заяви на дискусията омбудсманът Гиньо Ганев.

Между бизнеса  и политиката и в момента съществуват недостатъчно ясни и здрави отношения, коментира Татяна Дончева, която също се въздържа от коментари върху проектозакона за лобизма. По думите ѝ, с промените в Закона за политическите партии се прави опит за крачка напред по отношение на прозрачността по този въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #12

    А бе нещо май взеха да изолират турците!Най-сетне!

  2. П. Петров
    #11

    Не вярвай, това са пунтове. БеСеПа-рите критикуват, но подкрепят!

  3. ОБРЪЧ
    #10

    Това роди главата на мазния бургаски манафопредател Дамчо мръсната салфетка! Не го подкрепяйте- това е узаконяване на далаверите им!!!

  4. Жорко
    #9

    Жоро, напоследък много настояваш, че турците в Б-ия брояли над 1.2млн, и че дали били 800 хил., или 1.5млн, нямало значение, но държиш да са над 1 млн. Днес един зрител ти направи забележка. Ти не беше много убедителен в отговора си. Защо толкова държиш страната ни да стане мултиетническа? При Живково време турчеещите се мюсюлмани брояха около 800хил., от тях над 300хил. се изселиха. Би трябвало да не са останали повече от 500 хил. Кога успяха да се утроят? И друго-говори се, че активите на Мултигруп са поети от Ахмед Доган, а МГ бяха създадени с руски капитали, и бяха V-та колона на Москва в Б-ия. Май истина ще излезе, че след като ти изкараха досието, си станал много послушен? ЖАЛКО!

  5. рекс
    #8

    Хайде стига вече !Комунисти , жълтурци и опозиция,Ако сте българи, спрете най-после това ненаситно на власт и пари зло -ДПС начело с Доган.Тук е БЪЛГАРИЯ - не искаме турско робство!

  6. EU
    #7

    ..ako znaete kolko zakoni v bg sa glasuvani samo zaradi ikonomi4eskite interesi na niakoi hora -luda rabota -a politicite si vzemat komisionnata razbira se! a i koi drug osven dps moje da predlaga tova!..ne 4e i drugite ne sa sashtia dol drenki de..anyway

  7. kashaia
    #6

    Учудена съм.Досега каквото поиска Доган това му се дава.Незабавно и несимволично. Не е за верване но дано коалиционните партньори да са осъзнали че Доган тласка България към самоунищожение и превръщането и в турска провинция.Дано не е късно.

  8. Аз
    #5

    Лобизъм ли? Че то е ясно - искат да узаконят "обръчите си от фирми"!

  9. eva
    #4

    по-скоро прилича на изготвяне на инструкция как хората на доган да продължат да прокарват личните си интереси и тези на обръчите си от фирми.Може само да се предполага с какви пари се издържа движението,с чий средства строи сараите си и финансира луксозния си начин на живот.Нахалството на дпс да предлага подобни постановки не бива да учудва никого.Напълно в тон с традициите му за водене на политика.

  10. make
    #2

    koyto ne umee kritikuva.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.