Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектозаконът за отбраната нагоден към президента, той пак не е доволен

14 коментара
Проектозаконът за отбраната нагоден към президента, той пак не е доволен

Президентът Георги Първанов не е доволен и от редактирания вариант на новия закон за отбраната, който остава заплашен от негово вето, научи Mediapool oт отлично осведомени източници. Taка на практика държавният глава стопира опитите за реформа в отбранителния сектор в рамките на мандата на тройната коалиция.

В понеделник ревизираният след забележките на Първанов проект бе обсъден на кръгла маса с участието на военния министър Николай Цонев, началника на Генералния щаб ген. Златан Стойков, съветника на президента по военната сигурност контраадмирал Николай Николов, експерти по сигурността, депутати и др.

Първоначалният проект, изготвен от екипа на военния министър Цонев, въвежда интегрирания модел на Министерството на отбраната (МО), в който ще се избегне дублирането на функции между политическото и военното ръководство на армията, но и орязва част от правомощията на президента като главнокомандващ.

Макар да приветства "духа и насоката" на закона, Първанов заплаши с налагане на вето, ако той бъде приет в този му вид, който принизявал Генералния щаб до един "апендикс".

И след редакцията президентът не е променил мнението си. Същността на забележките остава към регламентирането на интегрирания модел. Има и резерви и по отношение на социалната част в законопроекта, която била олекнала в сравнение със заложената в предишните варианти

Генералите отново на ход

Макар че от три години е член на НАТО, България не е успяла да интегрира политическото и военното ръководство на обраната и така да прекрати дублирането на структури и функции. Това е най-вече заради съпротивата на “генералитета”, който пък се ползва с протекциите на президента и върховен главнокомандващ. Интегрираният модел е бил заложен още в управленската програма на правителството на НДСВ от 2002 г., но заради съпротивата на тогавашния началник на Генщаба и сегашен шеф на кабинета на Първанов - Никола Колев, това се е отложило във времето.

В края на септември ген. Никола Колев разкритикува "цялостната философия" на проектозакона за отбрана. В МО също отдават някои от критиките на Първанов на влиянието на генералите в екипа му.

Въпреки че Цонев миналата седмица каза, че проектът ще бъде внесен в МС до две седмици, в понеделник стана ясно, че този срок няма да бъде спазен. Към момента Цонев може да разчита единствено на подкрепата на НДСВ и ДПС, за да прокара закона през пленарна зала. От БСП вече застанаха зад вижданията на президента. Опозицията пък настоява за ревизия на проектозакона в посока, обратна на президентските виждания.

Конституционен проблем

Според бившия зам.-министър на отбраната и настоящ депутат от БНД Илко Димитров законът дава много правомощия на президента, които са в противоречие с конституцията. Цонев обаче уточни, че що се отнася до правомощията на президента, той е върнал старите разпореждания, които са в сила и в сегашния закон. Това е направено в частта, която се отнася до подчинението на началника на Генералния щаб и на президента. Има обаче добавени и нови текстове.

В последния вариант, поместен и на интернет-страницата на МО, член 17 и член 21 регламентират правомощия на държавния глава, които той няма по конституция.

Според член 17 “президентът във взаимодействие с другите държавни органи осъществява дейност за създаване на стабилна среда за сигурност и за проявление на България като демократична държава.”

Освен това президентът съдейства за формирането и осъществяването на националните цели и за участието на България в осигуряването на стабилността на НАТО и ЕС.

Според член 21 президентът може да отправя послания и препоръки към всички държавни органи.

Илко Димитров смята, че тези членове дават възможност президентът да се намесва в работата на МС и във формирането на политика, каквито права той няма по конституция.

Според основния закон президентът назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили, удостоява с висши военни звания по предложение на МС, и оглавява Консултативния съвет за национална сигурност. Президентът обявява мобилизация и обявява положение на война.

"Членовете за президента са абсурдни. Не може тихомълком да се правят предложения за промени в конституцията", посочи Димитров.

Зам.-председателят на парламентарната комисия по отбрана и депутат от ДСБ Асен Агов също отбеляза, че членовете, третиращи функциите на президента като главнокомандващ, създават конституционен проблем.

Контрол върху милиардите в отбраната

Според Велизар Шаламанов, бивш зам.-министър на отбраната и директор на сдружение “Джордж Маршал – България”, през следващите 10 години в отбраната ще се завъртят 15 млрд. лева – средства от продажбата на излишно имущество и такива необходими за големите сделки в модернизацията на армията.

Шаламанов посочи, че при добро управление на средствата нормално се губят 10% от общата сума, а при лошо може и 60%. От тази гледна точка в новия закон трябва да бъде ясно регламентиран контролът и правилата за тяхното изразходване, както и случаите на конфликт на интереси. Шаламанов отбеляза още, че в закона трябва да залегне и форма на граждански контрол доколко ефективно се изразходват средствата за отбрана.

Аню Ангелов, председател на фондация ''Център за изследване на националната сигурност”, посочи, че в проектозакона не се разбира правилно същността на интегрирания модел, която не е в даването на правомощия на политическото ръководство, а в баланса между цивилната и военната експертиза. В случая се прави механично преместване на ГЩ в МО.

Ген. Ангелов каза също така, че не може да се говори за приемането на нов закон за отбраната, преди да има одобрена национална стратегия за сигурност. По думите му в проекта за такава стратегия е включено наличието на закон за национална сигурност, където се уреждат правомощията и функциите на отделните институции, ангажирани с националната сигурност. Това, според него, ще бъде причина за нови промени в закона за отбраната, веднага след неговото приемане, а това не е в интерес за закона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диван Лостов
    #15

    Хубав край, хубави хора!

  2. Трейси
    #13

    за да е доволен..."Президентът Георги Първанов не е доволен..."

  3. дарко
    #12

    Сега стоира, като му дадат още малко няма да

  4. поп Грую
    #11

    да пръдне ,той направо се нас...ра . А на Гоце ,да му ушият една военна униформа и да го оставят да си играе на главнокомандващ на армията в задния двор на Президентството. Например да води часовете по строева подготовка на гвардейската рота,доде му мине мерака и поогладнее за обяд и вечеря.

  5. iris
    #10

    kato ne my xaresva,da si xodi

  6. калун
    #9

    Срам ме е от света, че избраха това чучело - селско, че и с претенции!

  7. Чакмак бей
    #8

    или беше Серго.

  8. 07
    #7

    ..

  9. Бай Хуй
    #6

    Кой каквото и да ти говори, знай че става дума за пари!

  10. Гоце
    #5

    Не е верно,че съм хванал трипер. Беше гонорея.И тя не беше малолетна. Излъга ме че е на 18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.