Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Професионалните спортисти може би са изправени пред особен риск от коронавирусна инфекция

4 коментара

Изследвания в Германия и Италия твърдят, че футболисти и другите професионални спортисти са изправени пред особен риск коронавирусната инфекция да зарази дробовете им, повдигайки големи въпроси относно опитите за рестартиране на професионалния футбол.

Изследването, произведено от италиански имунолози и белодробни специалисти, базирани в институти в Берлин, Рим и Верона, предполага, че поради усилените упражнения елитните атлети са по-склонни да вдишват вирусни частици и да ги насочват към долните части на белия дроб.

Covid-19, заболяването, причиняващо коронавирус, може да причини увреждане на белите дробове и усложнения като пневмония и в тежки случаи - синдром на остър респираторен дистрес (ARDS).

В изследването се предполага, че спортистите, които са без симптоми на заболяването, биха могли да влошат състоянието си, като заразят дробовете си по време на усилено натоварване.

Футболът е спрял във всички големи първенства в Европа и все още не се подновява. УЕФА определи срок до 25 май за лигите, които да представят плановете си за рестартиране.

Лигите, управляващите органи и клубове обаче заявиха, че ще се завърнат на терена само когато играта е безопасна и че ще вземат под внимание медицинските съвети.

В своя документ: "Първият, всеобхватен имунологичен модел на Covid-19", Паоло Матрикарди, Роберто Дал Негро и Роберто Нисини повдигат въпроси относно безопасността на играта, докато вирусът остава на свобода.

"Моделът на дишане по време на натоварващо упражнение се променя драстично от огромно увеличаване на вентилацията (т.е. вдишвания и издишвания обем на въздуха) и по-специално на алвеоларната вентилация", заявяват авторите на изследването.

"Професионалните спортисти (са) особено изложени (много повече от хората от обикновено население) поради честото им практикуване на екстремни и продължителни упражнения", смятат специалистите.

Те заявяват, че "идеалните бели дробове" на спортистите, макар и полезни в нормални условия, значително благоприятстват дълбокото вдишване на инфекциозни причинители.

"Не случайно голяма част от професионалните футболисти се оплакаха от появата на треска, суха кашлица и неразположение (и задух в някои случаи) веднага след или няколко часа след последния им официален мач", отбелязват авторите на изследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #4

    Ами разбира се, че са изправени пред "особен" риск. Постоянно се блъскат един в друг, скупчват се на едно място, особено при корнер, плюят и се секнат непрекъснато, викат и пръскат слюнки наоколо.

  2. Milen Mitrev
    #3

    Мисълта ми е, че стадионите са масивни съоръжения, издръжливи, топките също. Тоест там няма срок на годност. Просто няма състезания, публика, реклами и най-вече хазарт! Същото е и със самолети и самолетна техника. Със сигурност в тези отрасли трябва да мъждука някаква минимална оперативна дейност и нея си я има. Вероятно разсъждавам повърхностно, но освен от заплати аз почти не виждам от какво толкова губят... 1000% тези сектори имат огромни залежи от спестявания и сега е наред да ги използват. Това са сектори, които могат да живеят от спестяванията според мен и години, но алчността им е безмилостна!

  3. Milen Mitrev
    #2

    Вероятно имам някаква степен на малоумие, защото не мога да разбера как е възможно в сфери, където се печелят брутални и немислими за 95% от хората суми като футбула и авиобранша да са опищели как светът едва ли не свършва. С години, години печалбите им достигаха 10-ки, 100-ци милиони, а дори и милиарди евра печалби и сега при една пауза, която да кажем би била 4-5 месеца да оревават всичко. А какво да каже човек, чиито бизнес например му носи да кажем по 3 000 на месец плюс по 1500 бруто на 5 работника

  4. .text
    #1

    За какво ви е този футбол? По-голяма простотия няма

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.