Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": 44% от българите смятат, че заплахата от коронавируса е била преувеличена

14 коментара
"Галъп": 44% от българите смятат, че заплахата от коронавируса е била преувеличена

Около 44% от българите смятат заплахата от коронавируса за преувеличена, 28% не са съгласни, а една четвърт остават разколебани между двете мнения. Това сочат данните от проучване на световната асоциация "Галъп интернешънъл“ в обобщение на годината, проведено между октомври и декември 2023 г.

Тези данни не са изненадващи – в самото начало на пандемията 72% от запитаните у нас бяха склонни да възприемат заплахата със съмнение. Този дял постепенно намаляваше, докато достигна до около 40 на сто през 2022 г., отбелязват от "Галъп интернешънъл“.

Данните за България кореспондират с глобалните данни, според които 45% от анкетираните по света са съгласни или напълно съгласни с твърдението "Смятам, че заплахата от коронавируса беше преувеличена“, в сравнение с 33%, които не са съгласни или категорично не са съгласни, и още 18%, които не клонят в нито една от двете посоки.

При допълнително проучване на глобалните данни се установяват значителни разлики между регионите по света, както и между различни страни в самите региони.
Въпреки че са сред страните с най-високи дялове на смъртни случаи, държавите в Източна и Югоизточна Европа са най-склонни да се съгласят, че заплахата е преувеличена – Босна и Херцеговина (75% такъв тип отговори), Косово (71%), Азербайджан (68%), Румъния (66%) и Грузия (65%) са сред най-убедените.

Предходни изследвания показват, че страните в Европа са претърпели след пандемията значителен спад във възприятията за ваксините като важни.
Предишни изследвания сочат също отрицателни възприятия за националните правителства в тази част на света – с мнозинства, които са приели работата на правителството по време на пандемията като по-скоро разделяща, а не обединяваща. И доколкото именно правителствата ръководеха отговора на пандемията от Covid-19, нарушеното доверие към тях явно повлиява и на обществените възприятия относно сериозността на самата заплахата от коронавируса.

Близкият изток (47%) също показва високи нива на съгласие, че заплахата от Covid-19 е преувеличена. Разпокъсани от войни, общества – Афганистан (62%), Ирак (59%) и Сирия (57%), където има значителна заплаха за живота – се оказват и сред страните, най-склонни да се съгласяват, че заплахата от Covid-19 е преувеличена.

Съществуват значителни разлики между страните, изследвани в Африка, като съгласието достига до 59% в Кения, а е, например, само 32% в Нигерия. Предишни изследвания подчертават наблюдението, че страните в Африка са се оказали сериозна мишена на дезинформационни кампании относно пандемията от Covid-19.

През 2022 г. трима от десетима (28%) души в седем изследвани африкански страни (включително Кения и Нигерия) вярват в слуховете, че пандемията е планирано от външни сили събитие и това вероятно повлиява и на склонността заплахата от вируса да се приеме като преувеличена.

Същите изследвания преди време показаха, че в такива страни по време на пандемията има заплахи, които са смятани за по-остри от Covid-19 – като маларията и липсата на достъп до храна и чиста вода. Подобно на Близкия изток, където съществуват други значителни заплахи, страните в Африка изглежда са по-склонни да се съгласят, че заплахата от Covid-19 е преувеличена.

Страните в Западна Европа, Северна Америка и Латинска Америка са най-склонни да отхвърлят мнението, че заплахата от Covid-19 е преувеличена. Испания (61% негативни към подобно схващане мнения), Мексико (57%), Обединеното кралство (49%), Германия (48%), САЩ (47%), Канада (47%) и Португалия (46%) са най-видими примери. Всички тези страни с голямо население имаха много жертви и сериозен брой потвърдени случаи[5]. При толкова много хора, изложени на опустошителните въздействия на Covid-19, не е изненада, че е по-малко вероятно да се вярва, че заплахата е преувеличена. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kaktus
    #14
    Отговор на коментар #12

    Аз познавам такива хора, без съпътстващи заболявания и на млада възраст, от сорта на 42 години. Проблемът е в реакцията на имунната система - много е силна. Има такива хора. Затова в една държава, която кефи в много направления, накрая се сетили да лекуват тези в тежко състояние с имуносупресия, при това успешно. На повечето хора не е необходимо лечение. Познавам и ваксинирани, които въпреки това са се разболяли тежко и с автоимунни заболявания като следствие. Познавам ваксинирани, които по 3-4

  2. Deus Vult
    #13
    Отговор на коментар #8

    По въпроса за "задръстените болници". Болниците в България имат 56 000 легла. Но се задръстиха при 7 000 болни от covid. Останалите пуснаха кепенцете и започнаха да получават 85% от оборота си преди кризата. От здравната каса. Без да работят. Найс, а? :)

  3. Deus Vult
    #12
    Отговор на коментар #8

    Нали? Я ми намери статистика за починали от covid без сапътстващи заболявания. Просто от covid. Ще намериш, ама друг път. Между другото и от страх се умира. :)

  4. Deus Vult
    #11
    Отговор на коментар #6

    Каква вина се опитвате да вмените на "младите и здравите"? Значи младите и здравите са виновни за това, че някой не е млад и здрав, а на друг му дошло времето и умрял, така ли? Вие сте стар и болен и ужасно завиждате на младите и здравите, нали? Е, злобата няма да ви направи отново млад. Но може да съкрати живота ви. Вие си решавате. Да, аз нямам починали от covid роднини или познати и не познавам човек, който има. Колкото и да ви вбесява това.

  5. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #2

    Ти какво имаш, или нямаш, или си мислиш, че имаш или, нямаш няма, ама абсолютно никво значение за окръжаващата те действителност. Има една наука нарича се статистика. И в нея има един термин казва се "остатъчна смъртност". Образовай се!

  6. The Rock
    #9

    Това са малоумниците в България, твърди 44 на стоте!

  7. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #5

    Брей що черепно-мозъчни травми сред тоя народ. Масово хвърляне от високи етажи ли, или как да се разбират задръстените болници от тогава? Виж с травмите в мозъка си прав. Но без черепа. Тъпия ти пост е параден примен за мозъчна травма.

  8. rusonefil
    #7

    А другите 66% имат по някой умрял роднина от ковид, или по няколко.

  9. Free spirit
    #6
    Отговор на коментар #2

    Е няма как да имате. За здравите и младите, умрелите не са от ковид, а от бъбречна недостатъчност, стара възраст, диабет, деменция.....просто младите и здравите не искат да приемат вината си и отговорността си и отказват да разберат че ако тези болни, слаби, и възрастни хора не се бяха заразили от ковид....щяха да си живеят още десет години с болежките си...

  10. Deus Vult
    #5
    Отговор на коментар #3

    Та човека бил с черепно - мозъчна травма, обаче понеже дал положителна проба за covid, се води починал от covid. Колко са такава? Ами почти всички, май. Продължавам да нямам роднини или познати починали от covid и да не познавам хора, които имат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.