Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Профил на кандидата за ВСС – съдията говори английски и руски, прокурорът – предимно руски

6 коментара
Профил на кандидата за ВСС – съдията говори английски и руски, прокурорът – предимно руски

Съдебната 2017-та е различна от съдебната 2012-та. Предстоят избори за членове на ВСС, в които няма да гласуват делегати, както бе преди. Дори на някои да им се иска и сега да бъде така, всеки магистрат сам ще подкрепя своите представители. Системата има реален шанс да се изчисти отвътре и да произведе нова управленческа генерация. Това зависи от решението на всеки един магистрат, без значение дали е административен ръководител или не. Дали и доколко това ще се случи, е в ръцете на 4186 професионалисти. Съгласно обявените списъци от ВСС това са 2 237 съдии, 1 505 прокурори и 444 следователи.

Процедурните правила също обещават "провеждането на преки избори, с гарантирана тайна на гласуването и информирано свободно волеизявление на всеки съдия, прокурор и следовател". Отличително за процедурата и самата кампания е това, че магистратите сами представят себе си – чрез социалните мрежи, собствени уебсайтове, визитни картички, срещи с общността – нещо, което през 2012 г. бе немислимо. Законът предвижда общите събрания и гласуванията на тях да бъдат водещият принцип, а електронното гласуване – изключение. За първи път прозира възможност във върховния административен орган на съдебната власт да се позиционират не най-удобните, а най-добросъвестните и загрижени за системата личности.

Какъв е профилът на кандидатите в тази кампания?

27 съдии, 12 прокурори и 1 следовател се борят съответно за 6 места в съдийската и 5 места в прокурорската колегия на ВСС. Останалите 11 изборни членове на ВСС трябва да бъдат попълнени от Народното събрание през есента.

От кандидатите за съдийската квота 41% са жени, а 59% - мъже. Най-младият е Методи Лалов на 41 години, доскорошният председател на Софийския районен съд, а най-възрастният е на 58 години – Севдалин Мавров, съдия от Върховния касационен съд. Средната възраст на номинираните е 48 години.

Едва 18.5% от тях са административни ръководители. Малко под 1/2 от номинираните представляват софийските съдилища, а другите 51.85% правораздават извън София. Най-голям брой са представителите на районните съдилища – 11 души, следвани от върховните и апелативните съдии. При прокурорите не е налице доминиращо представителство на инстанция, номиниран е само един представител на ниво районна прокуратура – Гергана Мутафова, която е административен ръководител на РП Пловдив. Тя е подкрепена и от най-голям брой свои колеги, 153 души. При съдиите кандидатурата, получила най-високо доверие, е на Емил Дечев – общо 150.

Във владеенето на чужди езици сред съдиите на първо място се нарежда английският (74%), последван от руски (62%), френски (26%) и немски (15%).

В прокурорската квота жените са значително по-малко от мъжете – 38% срещу 62%. Най-младият кандидат е Гергана Мутафова (42 години), а най-възрастният е Мери Найденова – на 63 години. Тук 38% от номинираните понастоящем са административни ръководители. 61% от предложените кандидати са от столични прокуратури, а 39% от други краища на България.

Най-много кандидати от държавните обвинители говорят руски като чужд език (85%), последван от английски (46%), френски (15%) и немски (8%).

От всички номинирани най-много са завършили СУ "Св. Климент Охридски" – 29 души. По двама са завършили НБУ, БСУ, ПУ "Паисий Хилендарски". По един юрист има от Академията на МВР, УНСС, ЮЗУ, РУ "Ангел Кънчев" и Икономическия университет – Варна.

Кандидатът на следователите, настоящ ръководител на НСлС, Евгени Диков бе подкрепен от 17 души, а изслушването му пред гилдията се състоя на 13 май. На 20 май предстои и самото гласуване.

* Препечатваме проучването на Българския институт за правни инициативи (БИПИ) без редакторска намеса. Заглавието е на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    къде е заровено кучето???: генералният проблем на българската правосъдна система започва с това, че решиха да признават милиционерското училище в Симеоново за ... юридическо образование?!?! ... от там е и невладеенето на езици (и руски не знаят! - само буквите им се виждат познати), и познаването единствено на сталинското "правосъдие", и стотиците дела, изгубени от България в Европейски съд..., да не говорим за хилядите неосъдени престъпници заради бруталната некомпетенсност на тия "правници" от милиционерското училище... ... дали би се пробвал някой да познае къде е учил например оня - Узуноф ... :-)))

  2. ivancho ivanov
    #5

    Езикът на Вишински не им трябва, около половината ползват западен език, има ли някои да ползват два остава неясно, но все пак има напредък. Остава да мислят на български правилно т.е. да са почтени, честни! Да пазят разделението на властите и свободата на словото!

  3. marij
    #4

    А как са с българския, дали разбират казането в съдебната зала или са функционално неграмотни по отношение на дебататите там?

  4. анита хегерланд
    #3

    Откога руският е чужд език?!

  5. Дядо ми Петър
    #2

    Това е заложено още в приетата от комунистите нова конституция след т.нар. "промени". Която бетонира техните кадри в съдебната ни система, най-вече в прокуратурата. И от която се възползва с пъна сила техния Г-отбор - т.нар. Гробари.

  6. Vanina
    #1

    Нормално. Говорят езика на Вишински. Та няма да говорят езика на Монтескьо, я.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.