Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата и следствието сондират Куркулас за съдебната реформа

0 коментара

Ръководители на прокуратурата и следствието, чието извеждане от съдебната власт се обсъжда усилено в момента, се срещнаха в четвъртък с ръководителя на мисията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас.

Едно от основните изисквания на Евросъдюза към България е да се справи с корупцията и да реформира съдебната система. Срещата става на фона на нарастващия натиск и от ЕС, и от САЩ, за промени в съдебната власт, най-вече в досъдебното производство. В същото време министърът на правосъдието Антон Станков е поел инициатива за евентуално ново питане до Конституционния съд (КС) във връзка с възможността този парламент, а не Велико народно събрание да гласува промени в структурата на съдебната власт.

Внимателно трябва да се прецени кой субект ще трябва да направи питането до КС - дали това да е Министерският съвет или група народни представители, каза в четвъртък пред репортери министър Станков.

Прокурорите искат да останат в съдебната власт

Апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов заяви след срещата с посланик Куркулас, че по време на срещата е изразено общо разбиране за необходимостта от реформа в съдебната власт. По думите му, е обсъден и въпросът за мястото на прокуратурата. Според Димов без значение е къде ще бъде прокуратурата, но тя трябва да работи ефективно, като за целта са необходими "нови закони и съдебни инструменти в ръцете на правоохранителните органи".

Същевременно той посочи, че оглавяваната от него Асоциация на прокурорите в България е направила проучване, според което прокурорите заявили, че трябва да останат в съдебната власт, за да не се оказва натиск върху тях и да работят по-добре.

Заедно с Димов на срещата с Куркулас беше и директорът на Националната следствена служба (НСлС) Ангел Александров.

ЕС открито настоя да се премахне сегашното дублиране във функциите на следователи и дознатели, което управляващите се опитаха да решат половинчато чрез промените в НПК, предвиждащи прехвърляне на част от делата на следствието към дознателите в МВР, тъй като конституцията не дава възможност за закриване на следствието или прехвърлянето му към изпълнителната власт.

Инициираните от Демократи за силна България структурни промени в съдебната власт предвиждат следствието да се слее с криминалното разследване в МВР, а прокуратурата да премине към изпълнителната власт, като министърът на правосъдието да е и главен прокурор.

По време на срещата с британският посланик Джеръми Хил шефът на НСлС Ангел Александров е изложил позицията, че следователите трябва да изпълняват съдебни функции в досъдебната фаза, съобразно действащите конституционни разпоредби.

Правителството се ангажира пред ЕС реформата в наказателното производство да стане факт до края на 2005 г.

Станков: Питането до КС е важно за промените в НПК

Министър Станков заяви, че питането до КС за промените в съдебната власт е важно с оглед на промените в Наказателно - процесуалния кодекс, защото структурата на досъдебната фаза трябва да намери своята конституционна основа.

Самото питане трябва да е много внимателно подготвено, за да е ясно в каква посока да се търси подкрепа на КС по реализацията на желаните промени, добиви министърът.

Работим по този въпрос, но все още не сме готови, каза Антон Станков.

Според него въпросът е не толкова КС да промени позицията си, защото той трябва да влезе в противоречие с предишното си тълкувателно, а да прецизира тази позиция и да посочи възможни ли са такива промени.

Станков обаче среща съпротива в парламентарната група на управляващите.

Решенията на КС могат да бъдат преразглеждани, заяви зам.-председателят на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев пред Би Ти Ви. Според него обаче, не е необходимо управляващите да отправят ново питане до съда, защото в рамките на това Народно събрание не може да се постигне резултат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.