Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата: Политическата корупция е ненаказуема и обществено търпима

18 коментара
Прокуратурата: Политическата корупция е ненаказуема и обществено търпима
Политическата корупция в България остава ненаказуема, а обществото проявява все по-голяма търпимост към нея. Тази констатация на Върховната касационна прокуратура (ВКП) бе представена в четвъртък, месец преди мониторинговия доклад на Брюксел, по време на дискусия за корупционните практики по високите етажи на властта

Николай Дърмонски от Върховния касационен съд (ВКС) посочи забавянето на делата за корупция от периода 1994 – 1996 г. Тези, които тогава са били задържани, сега са нови бизнесмени и се считат за невинни, заяви съдията. Той смята, че делата се точат с години най-вече заради трудности при разследването и разпитването на прекалено много свидетели. По думите му присъдите за копупционни престъпления отпреди 15 г. поставят въпроса за ефективността на наказанието и пораждат обществено недоверие

Магистратът е на мнение, че процесите за корупция вървят изключително трудно, тъй като извършителите на подобни престъпления обикновено са доста интелигентни. "Много често схемите се разработват още преди да се приемат нормативните актове и подзаконовите нормативни актове. Така че трудностите идват от там. А понякога нормативните актове се правят, за да се узаконят корупционни практики", посочи Дърмонски.

Анализите на ВКС показват, че бавното разследване и съдебно производство води до късни присъди с ниска ефективност и липсата на воля в ниските разследващи нива да се разкриват "големите риби". Налице е кадрова криза в съдебната система, както и недобрата квалификация на дознатели, прокурори и съдии.

"Няма нужда да казвам, че митничарите масово взимат пари. Но ние не можем да установим тези нарушения, защото те знаят къде са зоните с камерите. Страдаме от некачествено събиране на доказателства и материали", продължи Дърмонски, според когото всички 35 съдии във ВСК имат волята да прилагат правилно и твърдо закона.

Воля липсва в долните етажи – там, където трябва да се разкрие престъплението и да се внесе обвинението.

Магистратите не посочиха конкретни проблематични случаи на корупция, но компенсираха този пропуск с обширна статистика. За тази година делата за корупция са намалели с 74 на сто, като през 2007 г. те са 512, а през 2006 г. са били 1947.

662 досъдебни производства, свързани с корупционни практики, е наблюдавала прокуратурата в периода януари - май 2008 г. От тях 200 са новообразувани досъдебни производства - 106 за престъпления по служба, 63 - за подкуп, 18 - за престъпления против стопанството и 13 - за други корупционни престъпления.

От тези 662 досъдебни производства са решени 308, има внесени 78 прокурорски актове в съда срещу 103 лица, в. т.ч. срещу четири лица с имунитет и заемащи отговорно служебно положение. Осъдени за корупционни престъпления са 55 души, сред който едно лице, заемащо отговорно положение - за престъпление по служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВИКТОР
    #20

    Как няма политическата корупция да е ненаказуема и обществено търпима,след като прокуратурата е търпи и ненаказва,начело с Велчев,дори и става съюзник! и

  2. konfucius
    #19

    PISNA MI OT IZRODI!

  3. Карина
    #18

    Моля те не обиждай президента!

  4. Васо
    #17

    и демагогия на хората и институцийте служещи на политическата мафия. Грабежа на страната продължава и следите водят до първите първенци на държавата. Пример: Заменките по морето са удобрени от Министерски съвет с подписа на Станишев. Закона за концесийте идва наново от Министерски съвет т.е. с върховната богословия. Всички знаят за проблема, включително и Дърмонски, но мълчат съзаклятнечески и хвърлят прах в очите на Брюксел и обществото ни.

  5. Крум
    #16

    на Гоце и Догане обществено търпима и ненаказуема.Какво да ги правим? Да ги бием ли?

  6. пак същия
    #14

    По нашите географски ширини е така. И на мен корупцията не ми пречи.Стига властта да респектира педерасите.

  7. Карина
    #13

    па и по-горе ще има.Сега кво шъ прайм, компетентния орган се окайва и вайка, ний да викаме неволята ли или да ги сваляме от каруцата, а.

  8. 800
    #12

    Normalno za strana, koiato ne se upravliava ot Kostov, a ot negovite mnogobroini protivnici

  9. Sin
    #11

    "Магистратът е на мнение, че процесите за корупция вървят изключително трудно, тъй като извършителите на подобни престъпления обикновено са доста интелигентни. ". !?!!?

  10. разследвал
    #10

    в нискоразследващите звена ли?..и тази лъжа ли доживяхме да чуем от хрисими послушковци в тоги,изпълнявали повели и политики години наред..заради липса на воля ли бяхме разкарани и изритани през тези години бе люжец такъв..или защото станахме неудобни..на такива като тебе и на тия на които сега търсите уйдурми...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.