Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата се нуждае от съдебен надзор

0 коментара

Действията на прокуратурата трябва да са прозрачни и открити, необходими са "възпиращи механизми", за да не се нарушават правата на обвиняемите. Тази позиция защити баронеса Хенриета ван Линден, посланик на Кралство Холандия, което председателства Европейския съюз в момента. Тя апелира за съдебен контрол над обвинителите в момент, когато общественото внимание у нас е насочено към съдбата на следствието, а прокуратурата използва ситуацията, за да си върне отнети правомощия по отношение на досъдебната фаза и да наложи специално законодателство в борбата с организираната престъпност.

Опозицията в парламента и съдебната система да подкрепят проекта на правителството за промени в НПК, с които по-голяма част от разследванията да преминат от следствието към дознателите в МВР, надява се баронеса ван Линден. Според нея трябва да бъдат подкрепени намеренията на правителството за ускоряване на досъдебната фаза, които действително са сериозни. Това е впечатлението ѝ от вчерашната среща на европосланиците с председателя на парламента Огнян Герджиков, и министрите по европейските въпроси и на вътрешните работи Меглена Кунева и Георги Петканов.

Холандският посланик отбеляза в интервю по БНТ, че има "известно забавяне" в изпълнението на ангажиментите, поети от България при затварянето на глава "Правосъдие и вътрешни работи", но на срещата в понеделник са били дадени уверения, че законодателните изменения вече са преминали през комисиите, предстои да влязат в пленарната зала за първо четене и до края на месеца ще бъдат приети на второ.

Съдът да надзирава законността в действията на прокуратурата

Сравнявайки българската с холандската съдебна система ван Линден каза, че в родината ѝ ударението се поставя главно върху ролята на прокуратурата във взаимодействие с полицията.

"Би следвало да има уравновесяващи, възпиращи механизми, що се отнася до правомощията на прокуратурата, така че винаги да има един съдебен орган, съдия, който да упражнява общ надзор за законосъобразност, за следване на предписаната процедура, за защита правата на обвиняемите лица", изтъкна ван Линден.

Докато политиците спорят къде да е мястото на следствието - в съдебната или в изпълнителната власт, прокуратурата атакува пред Конституционния съд отнетите ѝ правомощия за надзор над досъдебната фаза.

Главният прокурор Никола Филчев поиска прокурорите, а не следователите да имат право да привличат като обвиняеми разследвани лица. Оспорен бе и разпитът пред съдия, една от ценностите на европейската система, действащи вече и у нас.

По думите на ван Линден главното е да има прозрачност, откритост и процедурите да бъдат следвани прецизно, и в края на краищата съдебното производство да не се проточва с години. Като за пример за бърз процеса тя посочи осъждането на убиеца на нашия наркотрафикант и контрабандист Константин Димитров-Самоковеца, застрелян в Амстердам преди половин година.

Тя обаче уточни, че промените в НПК, зависят изцяло от волята на политиците в ръцете на българския парламент.

"Единственото нещо, което биха могли да заявят държавите членки и един посланик на държава членка, е, че България следва да извърши реформа на съдебната система, поела е ангажимент в такъв смисъл", заяви баронеса ван Лиден.

Независимо дали става дума за организирана престъпност или за създаването на един благоприятен инвестиционен климат, реформата засяга интересите на всички граждани. Бизнесмените следва да имат необходимите уверения, че техните спорове ще се решават по един добър, правилен начин в България. В такъв смисъл промените са в интерес на най-различни среди в парламента, не само управляващите, а и опозицията, изтъкна дипломатът.

Съдебната власт и опозицията да подкрепят промените в НПК

Тя посочи, че определено ангажимент за продължаване на съдебната реформа има, но остава да видим какво ще кажат парламентарно представените партии, опозицията, разбира се, дали ще бъдат готови да подкрепят предлаганите промени. Не по-малко важно е самата съдебна власт да съдейства на реформата, посочи баронеса ван Линден. Засега магистратите и опозицията отхвърлят проекта за прехвърляне на 95 процента от делата към МВР и прогнозират, че това ще влоши качеството на разследването и ще забави още повече процеса.

Баронеса ван Линден посочи обаче, че промените трябва да бъдат извършени, защото в момента съдебният процес отнема твърде дълго време, делата залежават, натрупват се с години, процедурата далеч не винаги е ефективна, понякога има дублиране.

Посланикът на Холандия, както и експертите от Европейската комисия, също отбеляза, че се дублират действия на дознатели и следователи.

Би следвало да има по-голяма еднопосочност на усилията за съкращаване на досъдебната фаза на производството. България трябва да намери своя път в това отношение, изтъкна дипломатът и обясни, че не съществува някакъв единен европейски образец, но има сериозни "основополагащи принципи".

Един от тези принципи е следователи и оперативни служби да работят в по-тясно взаимодействие.

Сега се наблюдава едно припокриване, едно дублиране, което, отнема повече от необходимото време, води до неефективност и ако бъдат приети предложенията на правителството, това би могло да бъде избегнато, посочи посланикът на Холандия. Тя подчерта, че следователите твърде професионално си вършат работата и техните професионални качества не се оспорват, а по-скоро става въпрос за организация на системата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.