Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата ще иска постоянно задържане на банкера Л. Павлов

0 коментара

Васил Пиралков, един от изпълнителните директори на банката, задържан заедно с Павлов, е бил пуснат още в четвъртък, веднага след като му е предявено обвинението за нарушение на служебните задължения.

БНБ обяви, че Общинска банка е в много добро състояние

Ден след ареста на двама от шефовете на Общинска банка, БНБ излезе със специално съобщение, че Общинска банка е стабилна финансова институция, в добро финансово състояние, която спазва банковите регулатори и действа в рамките на добрата банкова практика.

още

Градският прокурор на София Бойко Найденов обясни, че Павлов няма да бъде освободен, тъй като можел да попречи на разследването.

Адвокатът на Павлов Илиян Василев обвини прокуратурата в тормоз над клиента му, който бил задържан неоснователно, въпреки че оказвал съдействие на разследването.

Същевременно Василев усърдно се стремеше да внуши, че главният прокурор Никола Филчев е едва ли не подведен от свои подчинени с ареста на Павлов, което било провокация преди Висшият съдебен съвет да разглежда искането за оставката на Филчев. В края на деня, през Би Ти Ви той смени версията си с тезата, че главният прокурор е подведен от политическата сила, която най-много го атакува през последните месеци и иска да извади обвинението от съдебната власт, без да споменава ДСБ.

Илиян Василев обяви пред БНР също, че никой не е разпитал Любомир Павлов от момента на задържането му. Според него на риск се поставя и здравето на клиента му, като не се позволява той да бъде преместен в МВР-болница заради влошеното му състояние, въпреки изричното лекарско предписание. Преди около четири години шефът на Общинска банка претърпя тежка катастрофа, от която дълго време се възстановява.

Притеснена от появилите се по случая спекулативни паралели с 1996 г. - периода на масовите банкови фалити у нас - БНБ излезе със специално съобщение, че Общинска банка е стабилна и в добро финансово състояние.

Столичният кмет, както и общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев, прогнозираха, че арестите ще доведат до поевтиняване на акциите на банката дни след решението на общината да продаде дяловото си участие.

Съветници от Столичния общински съвет извън дясното мнозинство коментираха случая като политически, битка между икономически лобита, свързани с партиите в дясното мнозинство в СОС. Напомниха и за популярното название на финансовата институция като "банката на Софиянски", заради близките връзки на кмета с банкера Павлов, който преди години беше шеф на предизборния му щаб и чиято съпруга Диляна Грозданова сега е секретар на партията му ССД.

Павлов и Пиралков бяха арестувани след проверка на прокуратурата във връзка с информациите за извършеното тайно от общината намаление на дела ѝ в банката под контролния пакет от 75 процента.

Нетипичната за досегашните действия на обвинителите експедитивност, довела до намиране на доказателства и повдигане на обвинения само за два дни, бе определена от столичния кмет като доказателство за предубеденост. Срещу самия Софиянски прокуратурата вече е завела четири дела.

Смяната на обвинението

Малко след ареста на Павлов и Пиралков бе съобщено, че на двамата е повдигнато обвинение за безстопанственост, по чл.219 от Наказателния кодекс (НК). В петък прокурор Бойко Найденов обаче съобщи, че обвинението е променено и вече е по чл. 282 от НК, за нарушение на служебните задължения. По думите му това се наложило, след като е била направена внимателна преценка на събраните до този момент доказателства.

Адвокатът на Павлов определи като лъжа и подигравка информацията, че обвинението в безстопанственост е променено. Той обясни, че по процедура това става чрез предявяване на новото обвинение на задържания, в присъствието на неговия адвокат. В случая такова нещо не е имало.

По-рано през деня Стефан Софиянски коментира като абсурдно да се обвинява в безстопанственост шефа на банка в добро състояние, потвърдено и от БНБ.

Пред журналисти прокурор Найденов изброи три нарушения, извършени от Любомир Павлов. Те са свързани с неспазване на устава на банката.

Първото е, че не е спазено изискването при продажба на акции от Общинска банка, първо да се предложат на останалите акционери, да се изчака 60 дни и ако те не желаят да ги купят, се предлагат на външни лица. Нарушено е и изискването съответните прехвърляния да стават само чрез Управителния съвет на банката. И на трето място е нарушено задължението да се уведоми Банковия надзор на БНБ.

Л. Павлов с влошено здраве, не го местят в болница

Задържаният Любомир Павлов е във влошено здравословно състояние, но прокуратурата отказва да го премести от следствения арест в МВР болница, твърди адвокатът му Илиян Василев. Той прочете медицинското заключение от прегледа на клиента му, извършен в петък от лекари на болницата на затвора, в което се препоръчва Любомир Павлов да бъде настанен в неврологичното отделение на МВР болница.

още

Тези три неща не са изпълнени, сочат събраните до момента доказателства, каза Бойко Найденов. В един момент се оказва, че контролният пакет от акции, който по устав трябва да е на общината, вече се държи от други лица, допълни прокурорът.

От БНБ отново опровергаха третото обвинение и повториха, че са уведомени в законния срок за промените сред акционерите.

Преди прокуратурата официално да аргументира обвиненията, Софиянски заяви, че по негова информация задържането било заради неспазване от страна на Общинска банка на решение на Столичния общински съвет (СОС) във формата, в който то е било взето през 1995 година.

Пред Би Ти Ви председателят на СОС Владимир Кисьов пък говореше за промяна в устава на банката, станала в периода 2001 - 2002 г., като тогавашния Общински съвет не е давал мандат на своите представители за подобна промяна.

Съмнения, че може да се докаже нарушение при продажбата на акции

Общинарят Владимир Каролев се усъмни, че може да се докаже нарушение при продажбата на акции, намалила дела на общината в банката и осигурила контрол на свързани с Любомир Павлов фирми върху управлението.

Ден след като миналия четвъртък общината реши да продаде целия си пакет от 80.5% от капитала на Общинска банка, медиите съобщиха, че общинският дял във финансовата институция всъщност е около 72 процента. Намалението е станало, след като две общински дружества - "В и К" и "Пътища и съоръжения", продали акциите си в трезора на частните "Софийски аптеки" и "Софстрой", също акционери в банката. В УС на "Софстрой" е сестрата на съпругата на Любомир Павлов, а за "Софийски аптеки" също се твърди, че е свързана с кмета Софиянски.

Разярен, шефът на СОС Владимир Кисьов обяви, че прехвърлянето на акциите е станало преди месец, в края на декември м.г., в нарушение на по-ранно решение на СОС от 2004 г. всички разпоредителни сделки на нейните фирми да минават през съвета.

Любомир Павлов обаче отрече прехвърлянето е станало в този период. От банката съобщиха, че няма никакви нарушения при промяната на дяловете на отделните акционери.

Ако акциите на двете дружества са прехвърлени след решението на СОС от март м.г., има нарушение. Но ако е станало преди това - няма, заяви Каролев пред радио Нова Европа.

Той обясни, че до миналата година е действало бланкетно решение на СОС, според което общинските дружества сами могат да се разпореждат с до 5% от активите си, а акционерното участие на "В и К" и "Пътища и съоръжения" в Общинска банка не надхвърля този лимит.

Източници от банковите среди също се усъмниха, че може да се докаже пряка отговорност на шефа на надзора при тази операция, чрез която той на практика си е осигурил възможност да блокира решението на който и да е мажоритарен инвеститор - независимо дали е общината или избран от нея купувач. Те тълкуват медийните публикации, че прехвърлянето на акции е станало не от банката, а от самите акционери. Освен това шефът на надзора подписва само протоколите от заседанията му.

Върховна касационна прокуратура взима делото на отчет

Очаква се Върховната касационна прокуратура да вземе делото срещу шефа на Общинска банка на отчет, съобщи в петък БНР. Преди това обаче главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов обяви, че самата проверка е по нареждане на пряко подчинената на Никола Филчев.

Става въпрос за проверка на Върховна касационна прокуратура, преди два дни те поискаха 10 дознатели за проверка на банката и ние ги осигурихме, заяви Борисов.

Адвокат Илиян Василев твърди, че задържането на клиента му е предрешено и в момента се търсят стабилни доказателства за ареста. Като основание посочи, че само ден след като Павлов е изпратил на следствието огромната документация, поискана от банката, той е извикан на "Майор Векилски" и директно му е предявено обвинение, без да му искат обяснения. "Тоест някой отдавна е предрешил задържането на г-н Павлов, без всякакво значение дали има доказателства, дали няма, дали ще му се даде възможност да обоснове своята невинност", заяви Василев пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.