Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата спря приватизацията на БТК

0 коментара

Върховна касационна прокуратура спря приватизацията на Българска телекомуникационна компания. В съобщението до медиите се казва, че решението се основава на чл. 185 от Наказателно-процесуалния кодекс, който дава право да се вземат мерки, за да се предотврати извършването на престъпление.

Първата сериозна сделка на сегашното правителство - тази за Булгартабак, бе спряна от Върховния административен съд. Тричленен състав на съда дори отмени решението на АП, с което бе избран предпочетен кандидат-купувач. Сега се чака окончателното решение на 5-членния състав на съда.

БТК е втората голяма сделка на кабинета Сакскобургготски, която също се натъква на съдебни препятствия.

Днешното решение на прокуратурата е във връзка с подадения в понеделник сигнал от ОДС срещу сделката. Още при приемането му зам.главният прокурор Христо Манчев заяви, че има възможност процедурата да бъде спряна, но прокуратурата първо трябвало да се запознае с материалите по сигнала.

Според днешното съобщение от ВКП прокуратурата смята, че може да се стигне до сключването на неизгодна сделка, което е престъпление по чл.220 от Наказателния кодекс и до нарушаване на служебните задължения с цел постигане на облага за себе си или за другиго, което е престъпление по чл.283 а от Наказателния кодекс.

Заместник-председателят на СДС Екатерина Михайлова коментира, че реакцията на прокуратурата показва, че сигналът на ОДС е бил необходим. Сега от ОДС били по-спокойни, защото прокуратурата щяла да контролира сделката, което означавало, че няма да бъдат нарушени националните интереси.

В предадения в понеделник сигнал на ОДС се твърди, че са налице достатъчно данни за предстоящо извършване на престъпление от страна на министрите Николай Василев, Пламен Петров, Николай Свинаров, Милен Велчев и на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов. Те можели да нарушат правомощията, които изпълняват "за полагане на достатъчни грижи за ръководството, управлението и запазване на повереното им имущество". В сигнала се казва, че АП не се е съобразила със залегналото в стратегията за приватизация изискване за "златна акция", която да дава специални права на държавата. Според представителите на ОДС не са изпълнени предварителните изисквания към кандидатите за БТК финансовите инвеститори да управляват фондове от над 300 млн.щ.долара. На това изискване отговаря "Адвент", но не и регистрираното от него за участие в сделката дружество "Вива венчърс".

Друго нарушение, отбелязано в сигнала е това, че АП е издала сертификат на "Вива венчърс" за участие в процедурата на 7 юни, а регистрацията на компанията във Виена е излязла ден по-късно.

АП е обвинена, че в конкурсната документация не са поставени изисквания към кандидат-купувачите за закупуване, модернизиране и поддръжка на оборудването на поделенията на МО и МВР, задължителни според стратегията за приватизация.

Според ОДС, само за една година "Вива венчърс" ще получи от сделката 400 млн.лв., което е малко повече от оферираната цена от 200 млн.щ.долара. Парите щели да се получат от нетната печалба на БТК за 2002 и 2003 години и сумата по договора за управленски услуги за 2003 година.

Още на следващия ден АП отрече обвиненията. Аргументите на Апостол Апостолов бяха, че по време на течащите в момента преговори се договаряли условията по оборудването на МО и МВР, обхвата на златната акция, процентът за мениджърско управление и други. За да се обжалва нещо, трябва е налице финалния договор, а такъв още няма, каза Апостолов. Ден след това министър Велчев заяви, че "Вива венчърс" няма начин да получи печалбата на БТК за 2002 г., защото тази сделка ще приключи след края на годината и дивидента ще остане за държавата. В специално изявление правителственият говорител Димитър Цонев определи действието на СДС като чисто политически ход, а обвиненията - показващи юридическа безпомощност.

Не бих си позволил да коментирам решение на прокуратурата, но то е такова каквото е, заяви пред Дарик радио министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров. Той не е съгласен с обвиненията на ОДС и счита, че в тях има доста голям политически елемент. Министърът каза, че ще се съобрази с решението на прокуратурата и ще продължи да спазва стриктно стратегията за приватизация на БТК.

Агенцията за приватизация съобщи, че спира процедурата в изпълнение на решението на прокуратурата. Пред БНР говорителят на правителството Димитър Цонев изчете пасаж от официалното си изявление от вторник. Председателят на икономическата комисия Валери Димитров също отказа да коментира днешното решение на ВКП, но определи сигнала на ОДС като изключително некомпетентен и не съдържащ нито едно вярно твърдение.

Правителството се опитва да се измъкне от съдебен контрол за БТК и Булгартабак

В днешния си коментар Екатерина Михайлова предупреди управляващото мнозинство да не приема на второ четене промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, защото те били политически и законодателен чадър над корупцията и закононарушенията, извършени досега в приватизацията на БТК.

Два са спорните текстове в промените, предложени от правителството.

Първият отменя задължението на министъра на финансите да одобрява приватизационната оценка на дружества, които имат активи в чужбина. Този текст не касае БТК, но има връзка с приватизацията на Булгартабак, тъй като тютюневият холдинг има 7 дружества в чужбина. Приватизационната оценка за Булгартабак бе одобрена от министър Велчев на 17 октомври - близо 3 месеца след като кандидат-купувачите подадоха оферти.

Скандален е вторият текст, който на практика дава право на АП да приключи сделките за БТК и Булгартабак, независимо от изхода на съдебните спорове.

Това става с промяна в преходните и заключителните разпоредби на закона, с която се уреждат случаите, когато към датата на влизане в сила на закона е налице висящ съдебен спор или влязло в сила съдебно решение за отмяна на решение на приватизиращ орган за определяне на купувач или за прекратяване на процедура за приватизация. Според предложението на кабинета, в тези казуси процедурата по продажбата трябва да приключи, като разходите за приватизация се поемат от Фонда за покриване на разходите за приватизация към АП.

Ако този текст бъде приет и влезе в сила, АП има право да приключи и двете сделки независимо от последващите съдебни решения. Единственото, което биха могли да получат оспорващите процедурите, е някаква сума от Фонда за покриване на разходите за приватизация.

В мотивите на правителството се обяснява, че Законът за приватизация и следприватизационен контрол не уреждал този проблем.

Същевременно този въпрос се нуждаел от регламентация предвид постановени съдебни решения на Върховния административен съд, който по подадени жалби срещу приватизиращи органи отменя заповедите и връща делата за продължаване на процедурата .

Правителството не споменава нищо за сделките за БТК и Булгартабак, но се оправдава с две сделки в Министерството на икономиката, които били върнати и трябвало да продължат по процедура "преговори с потенциален купувач", която отсъства в новия закон за приватизация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.