Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокурори са готови да свидетелстват срещу Филчев

0 коментара

Професионалното сдружение на българските прокурори обяви, че е готово да съдейства за разследване на фактите за главния прокурор Никола Филчев, изнесени в писмото на Едвин Сугарев. То съдържа само част от общоизвестните в нашите професионални среди факти и обстоятелства, заявяват от сдружението, което бе регистрирано наскоро като алтернатива на Асоциацията на прокурорите, доминирана от Никола филчев.

Председателят му Васил Миков настоява Висшият съдебен съвет (ВСС) да извърши проверка на фактите и тази проверка да стане публично достояние.

Сугарев иска да бъде изслушан от висшите магистрати

Междувременно днес Едвин Сугарев обяви, че главният прокурор е отговорил с репресии срещу него и срещу хора, които са свидетелствали за изготвянето на писмото, или за които Филчев предполага, че са направили това.

"Прочее спрете го, преди да е арестувал половин България", пише Сугарев.

Неговото открито писмо до институциите бе огласено на 5 ноември. В него той изнесе факти, че Филчев злоупотребява с власт, поради което трябва да бъде снет имунитета му и да бъдат предприети действия за легалното му отстраняване от поста.

Сугарев смята, че в момента Върховната касационна прокуратура (ВКП) се опитва да сплаши хората, които биха могли да свидетелстват пред ВСС за злоупотреба с власт от страна на главния прокурор. Сугарев моли да бъде изслушан лично от ВСС, да представи документите, с които разполага и да посочи лицата, които биха могли да свидетелстват по всяка от повдигнатите в откритото писмо теми.

На заседанието си от 13 ноември ВСС реши, че всички институции, до които е адресирано писмото на Сугарев, трябва да вземат отношение в рамките на тяхната компетентност по всички изнесени в писмото факти.

Правосъдният министър Антон Станков обаче се изказа въздържано по исканото съдействие и каза, че не може да задължи специалните служби да предоставят информация. Президентът Първанов пък направо каза, че не вижда много неща за разсъждение в писмото на Сугарев.

Какво се случи за седмица

В днешното си писмо Сугарев припомня, че Никола Филчев се опита да предотврати разглеждането на писмото във ВСС на 6 ноември като обяви, че Софийска градска прокуратура се е самосезирала и е започнала следствено дело по НК за набедяване срещу неизвестен извършител. Сугарев обръща внимание на необичайната бързина, с която реагират хората на Филчев, вследствие на което пропускат дребни, но важни подробности.

"По силата на чл. 174 от НПК аз не само мога, но и като гражданин съм длъжен да ангажирам вниманието на съответните институции във всички случаи, в които разполагам с данни за престъпване на закона. Тъй като в случая става дума за главния прокурор, съответната институция е тъкмо ВСС. Второ - обвинението в набедяване би било валидно само ако аз съм бил убеден в невинността на главния прокурор и въпреки това съм отправил обвинения срещу него. Тъкмо обратното: аз съм убеден, че г-н Филчев злоупотребява с властта си - и не бих нарекъл неговите деяния "престъпления" единствено поради основателните съмнения, че са извършени от лице с недобро психическо здраве. Трето: както впрочем обясни и Председателя на НС г-н Герджиков, в случая става дума за правно невежество - г-н Филчев би могъл да заведе дело за клевета по ГПК, но не и дело за набедяване по НК, тъй като писмото ми не е отправено към надлежните органи, които могат да осъществят наказателна репресия", пише Едвин Сугарев.

Той припомня, че ден след неговата пресконференция е повдигнато второ обвинение срещу ген. Атанас Атанасов, свързано с проточилото се с години и абсурдно по същността си дело за подслушване на главния прокурор, известно като "Бръмбаргейт". "Г-н Атанасов беше обвинен за задържане на самолет с оръжейна пратка за ембарговата Еритрея - акт, вписващ се напълно в служебните му задължения, докато прокуратурата по личното нареждане на г-н Филчев освободи самолета - което пък драстично противоречи на нейните задължения", пише Едвин Сугарев.

Малката подробност е, че обвинението срещу ген. Атанасов бе повдигнато с необяснимо закъснение, след като той по повод летните престрелки в столицата спомена пред относително тесен кръг слушатели за близките отношения между г-н Филчев и Алексей Петров - Трактора, отбелязва още Сугарев.

Той обръща внимание на обстоятелството, че при последвалото второ обвинение ген. Атанасов е бил извикан от водещия делото следовател и му е било предложено да подпише обвинителния акт, което той e отказал да направи без присъствието на адвокат и без наличието на писмена призовка. По-късно той получава такава и в нея фигурира тъкмо повдигането на обвинение, но тъй като случаят е коментиран широко в медиите и пред столичното следствие чакат журналисти, обвинителният акт бива скрит за по-добри времена, а ген. Атанасов е разпитан само като свидетел.

Като трети пример за упражняване на антизаконен натиск от страна на главния прокурор Едвин Сугарев посочва обиска и ареста на Пламен Симов - генерален секретар на Моряшкия синдикат, депутат от квотата на ДПС във ВНС и политически затворник по време на режима на Тодор Живков.

Ден преди това Симов се срещнал със Сугарев в столично заведение и му предал "част от своята документация, свързана с престъпното бездействие на главния прокурор по отношение на делата за приватизацията на "Океански риболов", както и по случая със самоубийството на Николай Джамбов".

"Тъй като репресията срещу г-н Симов беше предприета на следващия ден след нашия разговор, имам всички основания да подозирам, че предадената от него документация и обещанието му да ми предостави още документи, са нейна основна причина. Очевидно нашата среща е била прихваната и нашият разговор - подслушван; във връзка с това наистина бих искал да знам кой и на какво основание е разрешил спрямо мен да бъдат прилагани Специални разузнавателни средства (СРС) - за което се надявам да получа отговор от съответните институции", казва Едвин Сугарев.

Той определя повдигнатото обвинение срещу Симов като вероятно най-нелепото в историята на българското правораздаване, на базата на поръчкова статия.

"Ден преди ареста на Пламен Симов, на 12-ти ноември е арестуван и друг човек - служител на МВР от службата за оперативно издирване и проследяване, на име Живко Георгиев. Арестът е потвърден пред журналисти от Министъра на МВР - до този момент нямам данни същия да е бил освободен. Причината отново се свързва с моето открито писмо и с презумпцията, че г-н Георгиев бил издал оперативни данни, представляващи служебна тайна, на Пламен Симов. Длъжен съм да декларирам, че не само че не съм получавал никакви информации от него, но и въобще не го познавам и никога не съм го виждал", декларира Едвин Сугарев.

В заключение той казва, че ако му бъде отказано изслушване във ВСС, вероятно няма да има друга възможност да гарантира сигурността на свидетелите и да защити доброто си име.

"Тогава едва ли някой би се съмнявал в необходимостта да бъде свален имунитета на Главния прокурор. Но това, г-н Министър, би било и един голям резил за България", пише Сугарев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.