Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промени по царски

0 коментара

Дългоочакваните промени в кабинета са на ход, след като Симеон Сакскобургготски успя за три дни да преоформи ръководството на парламентарната си група.

Именно промените в правителството ще покажат каква политика смята да следва оттук нататък Симеон Сакскобургготски, има ли някакви намерения да решава реалните проблеми на държавата или просто се опитва да освежи фасадата в средата на четиригодишния си мандат.

Първите коментари след смяната на Пламен Панайотов със Станимир Илчев на лидерския пост в парламентарната група на НДСВ и включването на две емблематични фигури от алтернативния клуб "Новото време" в ръководството бяха, че това е опит за консолидация в политическата сила, разделена на враждуващи лобита и персони. Така изглежда, че Симеон пробва да реши поне един от видимите си проблеми - разпада на парламентарното мнозинство и взаимното блокиране на интереси и лобита.

Систематично и последователно демонизираната фигура на Пламен Панайотов бе отстранена, а неговите най-отявлени противници от "Новото време" получиха реванш чрез масирано участие в новото парламентарно ръководство.

И в този случай обаче Симеон остана верен на себе си и рокадата се получи съвсем по царски - Панайотов не беше отстранен, за да се даде шанс на някаква нова политика, а за да бъде продължена досегашната. В речта си пред депутатите, а и с решението си да направи Панайотов свой пръв вицепремиер, премиерът показа недвусмислено (почти заканително), че оценява за правилна линията на досегашното ръководство, че очаква тя да бъде следвана (от новия екип) и че сериозно разместване на пластовете няма да има.

Нововремци също не останаха длъжни и техният лидер Мирослав Севлиевски заяви, че няма намерение да разпуска клуба, който беше създаден въпреки волята на Симеон и досегашното парламентарно ръководство.

С така формирания нов ръководен екип бе легитимиран "федерализмът" в ПГ на НДСВ. Тъй като групата на Кошлуков и Севлиевски е по-гласовита, има свое представителство в кабинета чрез министрите на финансите и транспорта, ползва се с протекциите на бизнес - клуб "Възраждане" и контролира поне 20 депутати като "членски състав", Симеон очевидно е преценил, че няма смисъл да воюва открито с тях и е по-добре да ги инкорпорира. В същото време той показа червен картон на мандатоносителите Весела Драганова и Тошо Пейков, които имат едва 6 депутати и нямат никакви реални властови или публични ресурси за натиск. А освен това вече не са му и нужни.

Логиката на промените в групата показва, че единствената цел, която си поставя Симеон, е да постигне не решение, а някакъв баланс и примирение на вътрешните конфликти. Което би му гарантирало ако не успех в управлението, то поне забавяне на разпада и отлагане на сценария за самосваляне от власт.

Вероятно същата логика ще бъде следвана и при промените в кабинета, където вече трябва да търси баланс не само сред лобитата на НДСВ, но и в отношенията с коалиционния партньор ДПС. Смяната на 5-6 министри ще създаде усещането за някакво раздвижване в управлението, което е заприличало на блато, под чиято повърхност се вихри мъртво вълнение.

От друга страна, държавата е изправена пред серия проблеми, най-важните от които са съдебната реформа, съживяването на икономиката чрез максимално навлизане на западни инвестиции и ноу -хау, създаване на конкурентна среда за бизнеса. Гръмките обещания на правителството за незабавно благоденствие, модернизация и приток на чужди инвестиции така и не се състояха. За сметка на това то се оказа заложник на местния "едър бизнес" и няколко негови по-изтъкнати представители, които дърпат конците на контрабандни канали, разставят свои кадри в министерства и агенции и оказват натиск върху управлението чрез богатия си ресурс в медиите.

На този фон, преди три месеца гръмна и т.нар. яхтен скандал, който лиши и малкото останали привърженици на Симеон от илюзията, че това правителство не е белязано от корупция и клиентелизъм. Именно този конкретен пример бе изтъкнат в коментара на световната редакция на Би Би Си в подкрепа на извода, че България губи битката с корупцията.

Премиерът обаче показа слабост и страх още когато излязоха разкритията, че двама от ключовите му министри и лидер на алтернативен клуб в парламентарната му група са засечени в компанията на известен контрабандист. Заставайки зад яхтсмените, царят недвусмислено показа кой командва държавата и кой дърпа конците.

Симеон вероятно ще направи поредните отстъпки и към партньора си Ахмед Доган, чиито "дълбокомислени" фрази за ускоряването на европейската и атлантическата интеграция при новите условия трудно прикриват действителната мотивация на коалиционната му лоялност - да получи контрола върху по-голямата част от ресурсите, които идват от европейските фондове. Това са единствените сигурни пари, които България ще има в обозримо бъдеще и те се разпределят чрез няколко основни центъра - министерствата на финансите, на регионалното развитие, на земеделието. В последните седмици се появиха и индикации за сблъсък на лобитата на Милен Велчев и Ахмед Доган около новия управител на БНБ, което събуди подозренията, че апетитите са най-вече около източването на резерва.

Досега премиерът успяваше да стои по някакъв начин "отстранен" от реалностите - без да показва воля да решава проблеми. Със самостоятелното си, "царско" решение за промени в ръководството на групата и в правителството, което Симеон изненадващо спусна на своите депутати, той за първи път пряко пое отговорността за случващото се оттук нататък.

Към момента няма индикации, че Симеон ще се реши на някаква по-сериозна стъпка за промяна в политиката към групировките и тяхното представителство във властта. Което би му отнело и последния шанс да свърши някаква полезна работа за българския народ и неговото благоденствие, с каквито намерения твърди, че се е завърнал в България. За сметка на това обаче ще потвърди приказките, че мисията на неговото премиерство се изчерпва с връщането на царските имоти, обогатяването на собствената му фамилия и на няколко спонсорирали го бизнесмени, на които САЩ отказват входни визи. Както и с тоталното обезсмисляне на идеята за политика в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.