Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в конституцията не помагат за борбата с корупцията и застрашават съдебната власт

6 коментара

Предлаганите промени в конституцията няма да спомогнат за по-ефективно противодействие в борбата с корупцията и организираната престъпност, а едновременно с това ще застрашат сериозно независимостта на съдебната власт, сочи анкета, проведена сред 56 действащи съдии, прокурори, следователи и адвокати в София.

Резултатите от изследването бяха обявени в петък от председателя на фондация “Институт по нормотворчество” адвокат Даниела Доковска.

Въпреки негативното си становище по отношение на така направените предложения, 73% процента от магистратите заявяват, че промени в конституционната уредба на съдебната власт са необходими като в най-голяма степен това мнение се застъпва от съдии и адвокати. Но според 63% от тях, ако бъдат приети в този им вид, промените няма да подобрят взаимодействието между трите власти и да допринесат за по-добра зашита на гражданите.

Според 75% от магистратите промените ще бъдат абсолютно неефективни по отношение на борбата с корупцията и организираната престъпност като негативното становище се споделя в равна степен и от четирите правни общности.

В същото време 64% от магистратите и адвокатите отчитат, че в конституционните промени сериозно ще застрашат независимостта на съдебната власт.

“Според нас, притеснителна за юридическата общност е най-вече параграф 5 от чл. 130 ал.6, в който се споменава за контрол върху решаване на делата”, обясни адв. Доковска.

От гледна точка на използваната законодателна техника и стил магистратите и адвокатурата са разделени по равно в оценките си за направените предложения.

Още при приемането на първо четене на промените в конституцията голяма част от членовете на Висшия съдебен съвет, бивши конституционни съдии и депутати отправиха критики именно към неяснотите в направения проект за промени на основния закон.

Според съдиите е безсмислено длъжността на омбудсмана да бъде уредена в конституцията, докато прокурорите, следователите и адвокатите смятат, че това предложение на законодателя е добро.

Юридическата общност в София счита за по-скоро удачно предложението председателите на Върховния административен и Върховните касационен съд да се отчитат пред Народното събрание. Съдиите и следователите обаче са разделени по този въпрос. В същото време въвеждането на отчетност и парламентарен контрол върху дейността на главния прокурор се приема много по-радушно. Изследването сочи, че 80% от съдиите, 70% от прокурорите, 60% от следователите и близо 90% от адвокатите одобряват въвеждането на годишен отчет пред парламента за главния прокурор.

Въвеждането на процедура по импийчмънт на тримата висши магистрати от страна на Народното събрание също се приема противоречиво от участниците в изследването. Според 85% от съдиите, 75% от прокурорите и 65% от адвокатите въвеждането на такава възможност ще доведе до пряк политически контрол върху председателите на ВКС и ВАС. В същото време 70% от магистратите и адвокатите такъв контрол е нежелан.

Данните при аналогично проучване относно главния прокурор показват обратна зависимост. 70% от участвалите в изследването считат, че въвеждането на процедура по импийчмънт на ръководителя на ВКП ще доведе до контрол над дейността му, а 50% от всички смятат, че този контрол е необходим. Интересно е, че прокурорите са защитили в най-голяма степен тази поправка в конституцията, като според 60% от тях това ще е за добро.

Въпреки това като цяло въвеждането на възможност тримата висши да бъдат отстранявани от парламента се възприема като заплаха за независимостта на съдебната власт. Близо 90% от съдиите считат, че тази норма не дава достатъчно гаранции за тяхната независимост.

Магистратите и адвокатурата се обявяват против предвиденото право на првавосъдния министър да определя бюджета и имуществото на съдебната власт, да организира квалификацията на магистратите и да упражнява контрол върху “реда на образуване, движение и решаване на делата”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българин
    #8

    Значи Костов пак е прав! Докога бе? Няма ли да се намери още някой политик ясно да каже истината?

  2. izo
    #6

    to eiasno : komunistite iskat da iahnat i zialata sadebna vlast, sled kato zavzeha prezidenstvo, parlament ,premier, glaven prokuror ikakvo li ne o6te ?sledva6ta stupka e iasna - ( kato nabludavame putin kakvo napravi )RAZPRAVA SUS MALKO OSTANALITE VE4E NEZAVISIMI MEDII .

  3. печен
    #4

    пак се хващат за законите..абре хора,тия закони се прилагат от субекти..прокурори,съдии,мъдии и пр..недейте се изхвърля като пенис в презерватив,без никой да ви чува,ами направете едно проучване колко души по върховете на т.н "ебна система" са бивши "рабфаци"..т.е неграмотници от работнически факултети/герои на социалистическия труд,ударници/ и пр.от цяла БГ напъхани в юридическия факултет на СУ,без приемни изпити,с препоръки на бившите Окр.комитети на БКП по места..и тогава ще се хванете за главата..

  4. ТРИБУН!
    #3

    От 1990г., до наши дни НК, НПК и Закона за съдебната власт са променяни над 100 пъти! А в Американската конституция - 27 поправки,като една от тях е чакала 203години! Цялата работа е, че вече 16 години, ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА и на слепите е ясно, че на тях не им трябваше правосъдие? И това е факт! Е, как да има успех срещу КОРУПЦИЯТА, когато тези, които неправомерно се облагодетелствуваха трябва да водят борба

  5. ТРИБУН!
    #2

    От 1990г., до наши дни НК, НПК и Закона за съдебната власт са променяни над 100 пъти! А в Американската конституция - 27 поправки,като една от тях е чакала 203години! Цялата работа е, че вече 16 години, ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА и на слепите е ясно, че на тях не им трябваше правосъдие? И това е факт! Е, как да има успех срещу КОРУПЦИЯТА, когато тези, които неправомерно се облагодетелствуваха трябва да водят борба срещу

  6. Идея за България
    #1

    Новини от Сайт ”Идея за България”www.ideazabulgaria.orgИзлезе Бюлетин №13Ще го прочетете на този линк: http://www.ideazabulgaria.org/declarazia.php

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.