Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в съдебния закон може да останат за догодина

0 коментара

Законодателните приоритети до края на годината са промените в данъчните закони и законопроектът за бюджета. Това каза зам. председателят на ПГ на НДСВ Константин Пенчев, цитиран от БТА след днешното заседание на групата.

С уговорката "ако остане време", Пенчев каза, че ще бъдат приети и законите с приоритет по отношение на европейската интеграция. Сред тях той отбеляза продължението на второто четене на законопроекта за енергетиката, второто четене на законопроекта за храните, законопроектите за здравето и за кръвта и кръвопреливането.

Това са закони, с приемането на които България изостана сериозно от графика, залегнал в плана за синхронизиране на законодателството ни с това в страните от Европейския съюз. Заради това и в днешното заседание на ПГ на НДСВ участва и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. Тя специално е напомнила за някои от законите, които трябва да бъдат приети до края на годината.

Евентуално ще разгледаме и промените в Закона за туризма и в Закона за чуждестранните инвестиции, но това е най-амбициозната програма, каза още Константин Пенчев.

Сред посочените приоритети той не спомена промените в Закона за съдебната власт. На 24 септември, когато гласува поправките в конституцията, свързани със съдебната реформа, в преходните и заключителните разпоредби бе записано, че в срок от три месеца от влизането им в сила Народното събрание ще приеме и законите, които се отнасят до прилагането на тези изменения и допълнения. Тримесечният срок изтича в края на декември.

С промените ще трябва да се осигури приложението на практика на конституционните поправки, свързани с несменяемостта, мандатността и въведения функционален имунитет за магистратите.

Законът не е готов, още не е внесен в парламента, обясни отпадането му от приоритетите по-късно Константин Пенчев.

Вчера зам.министърът на правосъдието Севдалин Божиков заяви пред Medidpool.bg, че до средата на този месец в парламента ще бъде внесен проект за промени в съдебния закон и очаква те да бъдат гласувани до края на годината.

В момента проектът на министерството се обсъжда от магистрати. Обсъждат се мандатността и дисциплинарните наказания на магистратите, които ще се конкретизират в закона. В закона провиненията и съответно наказанията ще се разделят на леки и тежки. Идеята е по-леките санкции, които са за по-малки провинения да се налагат от преките ръководители на провинилите се магистрати, а тежките - от Висшия съдебен съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.