Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промяна в цигарения акциз след сделката на Пеевски за "Булгартабак"

Не мина идеята за нулева или по-ниска ставка за бездимните цигари

4 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Промяна в структурата на акциза за цигарите ще доведе до малко по-голямо поскъпване на евтините тютюневи изделия от следващата година, докато повишаването на цената на по-скъпите цигари ще е по-малко. Решението на депутатите от бюджетната комисия идва след като народният представител от ДПС Делят Пеевски продаде през април на "Бритиш-Американ Табако" всички цигарени марки на "Булгартабак" за над 100 млн. евро.

Структурата на цигарения акциз неведнъж е променяна, но в последните години държавната политика в тази посока отразяваше в по-голяма степен интересите на "Булгартабак“, които държаха по-евтини марки и така поскъпването при тях беше по-ниско и се защитаваше пазарния дял на тютюневия холдинг. След сделката с БАТ депутатите смениха стратегията.

Завишен беше специфичният акциз и намален адвалорният (съобразно цената). Така от 1 януари 2018 г. цигарите ще се облагат със специфичен акциз 109 лв. на 1000 къса и с пропорционален 25% от продажната цена вместо първоначално гласувания график за 101 лв. на 1000 къса и 28% от продажната цена.

Така догодина акцизът върху цигарите поскъпва средно с 18 ст. на кутия – от 3.36 лв. на 3.54 лв.

Народните представители решиха още навлизащите тепърва на пазара в ЕС и у нас бездимни, или т. нар. нагреваеми цигари да не са с по-нисък акциз от стандартния. От дебата в комисията се разбра, че е имало среща между чуждите тютюневи компании и депутатите, на която е договорена регламентацията на нагреваемите цигари и известна промяна в структурата на стандартния цигарен акциз, така че той да отговаря по-пълно на интересите на бранша.

От 1 януари 2018 г. у нас ще станат законни т. нар. нагреваеми цигари – нов продукт, при който тютюнът не изгаря, а само се нагрява от специално електронно устройство и се превръща в аерозол, което го прави по-малко вреден за здравето в сравнение с традиционните цигари. В същото време нагреваемите цигари нямат общо с електронните, тъй като съдържат тютюн.

По време на обсъждането тютюневите компании изразиха задоволство от законовата регламентация на новия продукт, но настояваха за по-ниска ставка. От Института за пазарна икономика представиха становище, че въпросната ставка трябва да е нулева, за да се насърчи навлизането на пазара на този по-слабо вреден за здравето продукт.

Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова обаче отхвърли подобен подход, защото все пак продуктът съдържа тютюн и ако ставката е нулева или по-ниска, това ще е предпоставка за злоупотреби.

В крайна сметка депутатите приеха ставката за нагреваемите цигари да е равна на тази за рязания тютюн – тоест 152 лв. за килограм.

Не беше удовлетворено и искането на тютюневия бранш разпоредбите да влязат в сила по-скоро, тъй като по думите на Стоянова се рискува конституционно дело заради въвеждане на ново облагане в течение на финансовата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. musura
    #4

    И още нещо за форумния трол-мишка: Помисли по въпроса, защо инвеститорите местят бизнесите си в Румъния? Там уж е същото положение като при нас и би трябвало да няма никакво значение едно производство е в Румъния или България. Да не говорим, че тук средната заплата вече е доста по-ниска от тази в Румъния и дори от тази гледна точка изглежда пълен идиотизъм някой да премести нещо там, където ще има повече разходи за него. Защото можеше да живеем в държава, в която инвеститорите да си местят бизнесите от съседните държави, заради по-добрия бизнес климат и правосъдие.

  2. musura
    #3

    Мишке продажна. Първо инвеститорите искаха да купят Булгартабак преди години, но твоят патрон агент Сава предпочете той да придобие предприятието, което и без това беше под контрола на ДПС след 1989-та година. След като тотално го източиха, продаваха контрабанда в близкия изток с която се финансираше ИДИЛ, Турция му сложи черен печат на него и на дебелия му пълномощник и обясни на ЦацарОфф че следващия път ще бият през пръстите. Наложи се да затворят фабриките, да продадат оборудването и накрая продадоха

  3. милитие западни инвиститури ги е грижа повече за Румънията, защото там си изнасят производството на цигарки!

  4. musura
    #1

    Поредното доказателство, че #КОЙ не е един човек, а цяла стройна организация, включваща ГЕРБ, ДПС и част от БСП (едрите бизнесмени и свинари), прокуратура, следствие и МВР.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.