Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промяната в статута на следствието-условие за членството ни в ЕС

0 коментара

Негативните оценки за реформата в досъдебното производство, препоръките за промяна в конституция и изваждане на следствието от системата на независимата съдебна власт, отправени от експерти на Европейския съюз, ще залегнат в редовния доклад за напредъка на България и ще бъдат условие за членството в ЕС.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева смята, че вероятността за това е почти 100%. "Това ще бъде официална база за съгласие и на Европейската комисия, и на страните членки", заяви министърът в интервю за БНТ и допълни, че подобни мисии като тази, свързана с изпълнението на ангажиментите по глава "Правосъдие и вътрешен ред", ще продължат и в много други сфери.

Кунева заяви, че досега е полагала усилия да ни спести директиви кака да се реши въпроса, но тъй като по въпроса няма консенсус между правителството и магистратите, опасността остава.

Министърът припомни, че първоначалната идея през 2003 г. е била на България да бъде наложен един доста силен борд по отношение на това как да изглежда досъдебната ни фаза. Министърът подчерта, че тогава е спасила страната да няма такива категорични рамки, но вече се съмнява дали това е било за добро, защото в България още се чудим какво точно е необходимо да направим.

Още миналата година Брюксел ни прикани "да се ангажираме категорично с развитието на досъдебната фаза, като се вземат за пример най-добрите практики на страните членки, да се гарантира прозрачност в работата на системата за досъдебно производство, да се гарантира равнопоставеност на всички граждани".

"Няма директива, която да ни задължава как точно да решим въпроса за досъдебното производство, но в този доклад пише, че в нито една държава-членка на ЕС не съществува институция, сравнима с българската следствена служба", посочи и вътрешният министър Георги Петканов. Той добави, че препоръките на експертите са за промяна в конституцията, Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс, но не са "в императивна форма" и България сама може да избере модела, по които да изпълни указанията.

Следствието или трябва да се слее с полицейското дознание, или да влезе под шапката на прокуратурата. Следователите обаче са категорично против преминаване към изпълнителната власт и загуба на имунитета, който имат в рамките на съдебната система. В интервю за "Труд" шефът на НСлС Ангел Александров лансира трети вариант, който ще позволи на хората му да си запазят имунитета като станат разследващи съдии - комбиниран вариант между съдия-следователя във Франция и на съдия по разследването в Германия.

"Няма забрана следователите да бъдат магистрати по никакъв начин", заяви по този повод евроминистърът. По думите ѝ въпросът, който поставя Брюксел е дали ще има независима Национална следствена служба. Всичко е казано с един много добър тон и давайки много възможности за маневри вътре в страната. Но откакто затворихме преговорните позиции, от 2003 г.есента досега, нищо добро не се е случило, отбеляза министър Кунева.

"Усъвършенстване структурата на съдебната система чрез изграждане на специализирани административни съдилища, преструктуриране на търговското правораздаване, ограничаване правомощията на следствието в досъдебната фаза на наказателното производство", е ангажимент, залегнал в Актуализираната стратегия за реформа на българската съдебна система, приета от Министерски съвет на 21 април 2003 г. Министър Кунева посочи, че по никакъв начин българското правителство не може да абдикира и да не изпълни този ангажимент.

Преди лятната ваканция управляващите спешно ще трябва да изберат обаче вариант за изпълнение на евростандартите - докладът на Европейската комисия ще излезе през октомври и за България може да се окаже фатално включването на негативните оценки по изпълнение на ангажиментите, поети при затварянето на глава 24. Министър Кунева съобщи,че на 1 септември е поканена на последни консултации, на които ще покани и министрите на правосъдието и вътрешните работи.

Във вторник и временната парламентарна комисия за промени в конституцията, свързани с членството ни в ЕС, се събира на извънредно заседание, за да обсъди критичните бележки. Досега проектът не предвиждаше промени в глава "Съдебна власт".

Президентът Георги Първанов взе страната на следователите и обяви,че тези идеи се внушават от наши политици на Брюксел. Заради това той пропусна да включи въпроса за следствието в питането си до КС във връзка с подготвяните промени в основния закон, свързани с бъдещото ни членство в ЕС. КС се произнесе, че и Обикновено народно събрание може да направи промените, свързани с ЕС. От БСП, които заедно с президента са против промяната в статута на следствието, веднага обявиха, че вече трябва да отпадне възможността за свикване на Велико народно събрание.

Заради съпротивата на следователи и магистрати, както и след две поредни протестни декларации от Висшия съдебен съвет (ВСС), управляващите не могат да прокарат реформата. Министър Кунева обаче подчерта, че правителството има законодателна инициатива и носи политическата отговорност за вътрешната и външната политика. "Нито ВСС, нито съдебната власт, нито Конституционният съд имат законодателна инициатива. Т.е., очевидно политиците в парламента и Министерския съвет са тези, които чрез законодателни мерки трябва да предложат визия и тя да стане факт за това как ще се развива съдебната система", смята министърът.

Миналата сряда ВСС излезе с декларация и срещу подготвените промени в НПК, които без промяна в конституцията, предвиждат стесняване на правомощията на следствието и прехвърлянето на 95% от делата към МВР. Полицейските дознатели ще работят по икономическите престъпления - измами, присвоявания, престъпления по служба, както и по дела, свързани с банки и приватизация. На следователите остават 5 процента - за шпионаж, диверсия, престъпления срещу мира и човечеството, умишлените убийства и подкупите.

Вътрешният министър Георги Петканов заяви за пореден път, че основната част от разследването би могла да се осъществява от полицейските органи и посочи, че 78% от разследването сега се осъществява от дознателите в МВР. Петканов отново подчерта, че за разлика от режима в следствието, дознателите сега имат едномесечен срок за водене на разследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.