Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПРООН: Българите масово не знаят какви са ангажиментите за членството в ЕС

0 коментара

В България масово не се знае какви са обхватът и конкретността на поетите ангажименти на страната преди и след присъединяването ѝ към ЕС. Това са част от изводите в първия за тази година анализ на риска в издавания от Програмата за развитие на ООН (ПРООН) бюлетин “България отвъд фактите”, огласени от радио Дойче Веле във вторник..

Широката публика не познава смисъла и съдържанието на 22-те страници от договора за присъединяване и препратките от него към поетите в хода на преговорите с Европейската комисия ангажименти. Това поражда обществени подозрения за скрити договорености, се казва още в анализа.

Според изводите от обнародваните в бюлетина на ПРООН анкети, тези договорености щели да изискват нови жертви от страна на България в хода на интеграцията ѝ в обединена Европа.

Повечето от хората обаче споделят мнението, че през идните месеци ще се засили наблюдението от страна на Брюксел върху изпълнението на поетите от София ангажименти. Мониторингът ще бъде особено стриктен върху хода на реформите в съдебната система. Очакванията на анкетираните са да се постигне повече прозрачност и справедливост в правораздаването. 

Песимистичните настроения в българското общество, обаче, продължават да са преобладаващи. Една трета от анкетираните смятат, че страната върви напред. Половината обаче остават на обратното мнение.

Според анализа на ПРООН за риска в българската икономика през първото четиримесечие излиза, че три са основните заплахи на сегашния етап в стопанското развитие на страната.

Първата е свързана с огромната междуфирмена задлъжнялост, а също и на фирмите към банките и Националния осигурителен институт. Междуфирмената задлъжнялост вече надхвърли критичния праг от 45 млрд. лв., се казва в анализа на бюлетина. Задълбочаването на проблема може да породи лавина от фирмени фалити.

Липсата на бърза и ефикасна защита на кредиторите и на ефективно обезпечаване на вземанията продължава да отблъсква инвеститорите от българската икономика, казват още анализаторите.

В доклада се посочва още, че втората актуална заплаха  за макроикономическото развитие на страната е свързана с кредитната експанзия на търговските банки, която не беше сломена и след приетите под натиска на МВФ мерки.

Третата заплаха, изтъкната  в последния брой на бюлетина "България отвъд фактите", има дългосрочно действие и отразява големите диспропорции между развитието на отделните региони и селища.

Според авторите на анализа предизборните настроения не бележат особена промяна с изключение на регистрирания спад в дела на избирателите, които твърдят, че няма да гласуват. Този дял е спаднал от 45% преди една година на 38% през април.

Всеки четвърти от анкетираните е заявил, че през юни ще гласува за БСП, всеки осми - за НДСВ, всеки единадесети - за СДС, а всеки четиринадесети - за ДПС.

Въпреки че над половината от домакинствата, обхванати от анкетите в най-новото издание на "България отвъд фактите”, определят жизнения си стандарт като нисък, преобладават обществените очаквания за ръст на доходите и намаляване

На равнището на безработицата.

Според социолозите, този оптимизъм може да се дължи на повишения достъп до кредити. Това пък от своя страна крие опасност от увеличаване на броя на необслужваните банкови заеми и свързаните с конфискациите на ипотеките негативни социални явления.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.