Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протеклото ураново хвостохранилище в Бухово не е замърсило реката

12 коментара

Разрушената частично от валежите укрепителна стена на урановото хвостохранилище на завод “Металург” в гр. Бухово, която доведе до протичане на опасния склад във вторник, не е замърсила водите на близката река Янешница, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).  

Взетите водни проби от изтичащите от нарушената част води, дънни утайки от дерето под хвостохранилището и водни проби и дънни утайки от р.Янешница при с.Яна сочат, че няма завишение на стойностите на уран. В пробата от водата от дерето непосредствено след помпената станция съдържанието на урана е 0,630 милиграма на литър, а в пробите от р.Янешница – 0,012 милиграма на литър при норма за допустимо съдържание на уран 2 милиграма на литър. Т.е. – четири пъти по-ниско от максимално допустимите стойности.

В четвъртък ще излязат резултатите от пробите за общата радиоактивност на водата, изтичаща от нарушената част на укрепителната стена на хвостохранилището, допълниха от екоминистерството.

Заради инцидента спешно е свикано заседание в “Редки метали” ЕООД, стопанисващо обекта, на което присъстват проектантът на стената и специалисти от МОСВ. Компетентно за предприемането на конкретни мерки е дружеството „Редки метали”. 

За протичането на хвостохранилището са уведомени “Гражданска защита”, областната управа на София, министерствата на държавната политика при бедствия и аварии и на икономиката и енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. генерал Стронций
    #12

    Основната радиационна опасност не е урана, а Ra-226, Th-230, Pb-210 и Po-210. Това го знае всеки работил по радиоактивност на околната среда. Защо няма данно за тези радионуклиди?

  2. dimitur
    #11

    tolkoz fon otchete aparatcheto priblijavaiki do razliva,damite s koito biah ne poiskaha da produljim oshte malko po-blizo.niakolko minuti po-kusno kazaha i dvete che izvednuj sa poluchili silno glavobolie.de da boleshe glava ot ionizirashtata radiacia

  3. крими
    #10

    Престъпленията на правителствата нямат край.

  4. генерал Стронций
    #9

    Съгласно Наредба 7/ДВ 96от 1986 г. максимално допустимата концентрация на уран е 0,6 мг/литър за повърхностни води,А ЗА РАДИЙ-226 е 0,15 Бекерела на литър. Това е нормата. Изводите сами може да си направите.

  5. Въжето
    #8

    Въже

  6. рядък метал
    #7

    Лъжат, както обикновено.

  7. Попов
    #6

    сигурно ще кажат и че няма уран в хвостохранилището???

  8. Mi da
    #5

    Vsitcki gadini kato bakterii i virusi za iztrebeni. Dopqlnitelna pridobivka e sinyo zelenata svetlina prez noshtta koyato idva ot rekata. Tozi nov priroden fenomen se otcakva da dovede nashi i tcujdi turisti.

  9. уран - ура!
    #4

    Министерството на околната среда да патентова метод за пречистване на замърсени води - пускат две дози уран и жсичко е о.к. И в Бухово ще припечелят нещо.

  10. measure
    #3

    Замърсяване? Напротив.Измерванията да же може да покажат, че водата е станала даже по-чиста след изтичане на урана.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.