Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести в Белгия заради предсрочното освобождение на жената на педофила Дютру

1 коментар
Протести в Белгия заради предсрочното освобождение на жената на педофила Дютру

Стотици белгийци протестираха срещу предсрочното освобождаване на Мишел Мартен, бившата съпруга на педофила Марк Дютру, чиито престъпни деяния потресоха Белгия и Европа, предадоха информационните агенции.

 

През 2004 белгиецът Марк Дютру получи доживотна присъда за детска порнография, склоняване към проституция на деца, отвличане, измъчване и блудство с шест момичета, което е станало през 1995-1996 г., и за убийството на четири от тях.

 

Същата година жена му Мишел Мартен е осъдена на 30 години затвор за съучастие и за това, че не е освободила затворените от мъжа ѝ момичета. Тя е отговорна и за смъртта на две осемгодишни момичета, оставени от нея да умрат от глад, докато Дютру е лежал четири месеца в ареста за кражба.

 

В Белгия е честа практика по-ранното освобождаване от затвора. По закон предсрочно освобождаване е възможно след излежаване на една трета от присъдата. Освен това, манастир в белгийското градче Малон предложи да прибере Мишел Мартен като част от условията за нейното освобождаване, пише "Хъфингтън пост" (Huffington post).

 

Този развой доведе до протест в края на миналата седмица, когато стотици жители на Малон излязоха пред манастира. Демонстрацията бе съпроводена с възгласи “Срам за правосъдието!” и коментари сред протестиращите: “Това освобождаване боли” и “Тя още е опасна”, добавя британският вестник "Телеграф" (The Telegraph).

 

Участниците в протеста изразяват притеснения, че Мартен ще представлява заплаха за децата им. От друга страна кметът на Намур Максим Прево (Maxime Prevot), отговорен и за Малон, също изрази притеснения за възможното пристигане на Мишел Мартен в града.

 

“Ще бъде невъзможно за охраната да гарантира сигурността на Мишел Мартен и на монахините, ако тя наистина дойде в Малон” каза Прево, цитиран от Huffingtonpost и The Telegraph.

 

Преди година Мартен е можела да бъде освободена и подслонена от френски манастир, но французите отказали..

 

Освобождаването на Мартен доведе до събуждане на спомените за зловещите събития от средата на деветдесетте, а готовността на манастира да приеме Мишел Мартен доведе до надписи по стените му с кратко послание - “не!”, показва в репортаж в "Евронюз".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    това е смешна правосъдна система, тези хора не знам с какво право правят преценки за България, не че не го закслужаваме. такава псевдопарвосъдна система е илюстрация за пълната дегенерация на европейските демокрации. това е подигравка с хората, по-добре саморазправа, да я изгорят жива на площада, пък да видим после кого ще осъди тая беззъба система, срамота. В Щатите тази щеше да получи инжекция или газ и никой нормален човек не би имал нищо против това развитие на нещата...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.