Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестната вълна в Русия е първото сериозно изпитание за Путин

0 коментара

Многохилядните пенсионерски протести са най- масовите прояви срещу руския президент Владимир Путин за петте години, откакто пое властта, пише в понеделник в. Файненшъл таймс.

Една от протестните акции през уикенда беше в неговия роден град Санкт Петербург, където се събраха 10 хиляди души. Това беше най-мащабната демонстрация в града за последните десет години.

Замяната на социалните привилегии с парични компенсации засегна 34 милиона пенсионери, инвалиди и ветерани от войната. Това, че правителствените агенции с действията си предизвикаха недоволството на пенсионерите, говори за слабостта на правителството на Путин, смятат критици.

До този момент президентът не е вземал отношение по темата. Очаква се това да стане в понеделник, след срещата му с правителството.

От 1 януари съществуващите от съветско време привилегии - безплатен транспорт, безплатни лекарства и привилегии при плащането на жилищно - комуналните услуги, бяха заменени с мизерни парични компенсации в размер на 7,5 долара на месец.

Според експерти, в близките месеци протестната вълна само ще нараства, доколкото хората, които по-рано са ползвали привилегиите, ще трябва да плащат цялостната стойност на преди безплатните услуги. Идния месец, например, те ще трябва да платят в пълен размер субсидираните си преди сметки за отопление, вода, електричество.

Независимият депутат от Държавната дума Владимир Рижков смята, че масовите протестни акции от миналата седмица са само началото. "Първите протести бяха спонтанни. Но сега ние виждаме по-организирани масови демонстрации по цялата територия на страната. Тази реформа доведе до отчаяние възрастните хора".

Неумелите действия на правителството по замяната на старите привилегии предизвикаха политическа криза, подкопаваща популярността на президента Путин. Икономистите поддържаха идеята за премахване на старата система, тъй като това ще позволи повече ресурси да се насочат към нуждаещите се слоеве от населението и да се увеличат доходите на държавните транспортни и жилищно-комунални служби.

Идеята за реформа обаче не беше въплътена в живота по най-добрия начин, пише Файненшъл таймс. Много пенсионери се оплакват, че или не са въобще получили парична компенсация, или че тя не покрива размера на загубените привилегии.

Нина Симонова, участничка в демонстрация в Москва, където се събраха хиляди хора, заяви в интервю, че пенсионерите били принудени да започнат протестна акция. "Много от нас имат деца и внуци в Москва, но ние повече не можем да си позволим да пътуваме при тях да ги виждаме. Какво да правим, да си седим в къщи ли? Кой отговаря за това? Отговоря властта начело с Путин".

Според критици, при разработката на законопроекта за замяна на привилегиите с парични компенсации, правителството е направило неверни разчети, а също така не е предвидило достатъчно време за провеждане на реформата.

Бившият премиер Егор Гайдар, архитект на пазарните реформи в Русия, смята, че идеята за "монетаризация" на привилегиите е била правилна, но реформата не е била добре обмислена. В правителството не е имало единна позиция по тази тема, разчетите са били повърхностни, а публичните спорове по темата продължили дълго, което, според Гайдар, показва слабостта на правителството.

Според председателя на Държавната дума Борис Гризлов обаче парламентът напълно контролира ситуацията, оставка на правителството не е изход, а изказванията на отделни депутати само провокират хората на улицата. Недоволството е не от закона, а от изпълнението му, заяви Гризлов, който изключи вероятността законът да бъде отменен.

В. Комерсант пише, че администрацията на президента била натоварена със задачата да подготви достоверна информация за хода на приложението на закона, включително и как се отразяват протестите по контролираните от правителството телевизионни канали.

Репортер от една телевизия е съобщил пред колеги от пресата, че в новинарските емисии е разрешено да се включва информация само за една - две протестни акции, въпреки че репортажи за протести постъпват от много региони.

Според в. Комернат, след срещата с правителството в понеделник, Путин ще даде сигнал, че властта чува гласа на народа.

Журналисти допускат, че за главен виновник за неудачите ще бъдат нарочени губернаторите, за които федералните чиновници вече са събрали съответните компромати. На заседание на управляващата партия Единна Русия министри разказали пред депутати за това как предназначени за помощи пари в регионите не се изплащали заедно с пенсиите, а чрез някакви "джобни" упълномощени банки.

"Ако системата за назначаване на губернатори от президента вече беше в сила, сега можеше да бъде поставен въпроса за доверието в много от регионалните лидери", заяви пред журналисти зам.-председателят на парламента Вячеслав Володин.

Така протестът на пенсионерите ще бъда използван като аргумент за спорните законодателни реформи на Путин, предвиждащи губернаторите вече да не бъдат пряко избирани, а назначавани от президента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.