Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Противниците на войната в Ирак са "";вземали подкупи"",N

0 коментара

Иракските власти ще разследват твърденията, че десетки политици от страни като Франция, които се обявиха против войната в Ирак, са вземали подкупи в замяна на подкрепа за Саддам Хюсеин.

Назначеният от САЩ Преходен управляващ съвет в Ирак реши да започне проверка, след като независимият багдадски всекидневник Ал Мада публикува списък, за който твърди, че е базиран на документи от министерството на петрола.

На 46-те личности, компании и организации в и извън Ирак, са били давани милиони барели петрол, сочат документите. Хиляди страници документи бяха плячкосани от Държавната петролна търговска организация след падането на Багдад при настъплението на американските сили на 9 април м.г.

"Аз мисля, че списъкът е истински", каза Насеер Чадерджи, член на управляващия съвет в Ирак. "Аз ще настоявам за разследване. Тези хора трябва да бъдат разследвани", добави той.

От месеци насам се носят слухове, че ще бъдат разкрити документи, визиращи висши френски представители. Подобно разкритие би подкопало френската позиция преди войната, когато президентът Жак Ширак изтъкна висши морални съображения, противопоставяйки се на военната инвазия.

Висш представител от администрацията на Буш каза, че Вашингтон е запознат с доклада, но отказа повече коментари. Друг американски източник каза, че документите на иракското петролно министерство, в които е засегната и Франция, се отнасят за двугодишния период преди войната, когато имаше вероятност санкциите на ООН да отпаднат.

Френски дипломати отхвърлиха всяко предположение, че тяхната външна политика е била повлияна от плащания на Саддам. Французите винаги са твърдели, че тяхната позиция против войната не означава подкрепа за Саддам Хюсеин.

Британски дипломати обаче подозират, че категоричното противопоставяне на войната е било продиктувано от причини, различни от онези, които изтъкна президентът Ширак. Бивш посланик изрази съмненията си по отношение на френската опозиция срещу войната с думите - петролните връзки са по-здрави от кръвните.

Списъкът, цитиран от Ал Мада, включва членове на арабските управляващи фамилии, религиозни организации, политици и политически партии от Египет, Йордания, Сирия, Обединените Арабски Емирства, Турция, Судан, Китай, Австрия, Франция и други страни. До миналата нощ обаче не бяха назовани никакви имена.

Сред организациите са Руската Ортодоксална църква и Комунистическата партия в Русия, една индийска партия, Организацията за освобождение на Палестина и др.

САЩ и Великобритания започнаха войната в Ирак на 19 март 2003 г. без одобрение на ООН след като напрегнатите преговори в Съвета за сигурност пропаднаха пред заплахата от френско вето. Отношенията на Франция със САЩ и Великобритания се влошиха до най-ниската си точка заради противоречията за Ирак и все още не са изцяло възстановени.

Китай - друга страна, която е постоянен член на Съвета за сигурност, с право на вето - също фигурира в списъка на Ал Мада и също беше против военната операция. Освен Франция, арабските държави също предупредиха за риска от нестабилност в Близкия изток в резултат на войната.

Турция, която е член на НАТО, беше ключов играч зарази това, че мнозинството от нейното мюсюлманско население беше против войната.

Съществува вероятност документите, изнесени в Ал Мада, да са изфабрикувани. В настоящия момент е на ход нещо като война на документи, тъй като иракчаните си дават сметка, че могат да ги използват за шантаж или за печелене на точки. А изтичането на информация може да е манипулация на подкрепените от САЩ иракски власти, за да дискредитират Франция.

Иракските власти с голямо желание ще интервюират иракски официални представители, задържани от коалиционните власти, които могат да хвърлят светлина върху нелегалните плащания. Такова лице е бившият министър на петрола Амер Мохамед Рашид.

Говорителят на петролното министерство Ассем Джихад каза, че документите, укрити от неговото министерство, могат да докажат, че Саддам е използвал подкупи, за да спечели подкрепа. "Всеки, който е крал иракско богатство, ще бъде преследван", каза той.

Независимо от санкциите, наложени от ООН заради инвазията в Кувейт от 1990 г., които бяха снети след края на втората война в Залива, иракското правителство можеше да продава петрол по програма на ООН, съгласно която средствата от петролни продажби трябваше да бъдат използвани за закупуване на храни, медикаменти и други стоки от първа необходимост.

Някои международни компании, които са продавали стоки за Ирак, може да са плащали комисионни на иракски официални представители, които са ги депозирали в арабски банки в замяна на контракти за участие в програмата "Петрол срещи храни". Документни следи за тези неща би трябвало да има.

Саддам извършваше контрабандни сделки с петрол за милиарди долари през Турция, Сирия и иранските крайбрежни води. Американците обаче си затваряха очите за контрабандата през Турция, тъй като трябваше да поддържат отношенията с техния натовски съюзник Турция.

Бившият френски вътрешен министър Шарл Паскуа отрече твърденията, че е получавал подаръци от Саддам Хюсеин в замяна на подкрепа за режима, предаде Би Би Си.

Паскуа отхвърли написаното в иракския вестник Ал Мада, като каза,че никога не е получавал нищо от Саддам Хюсеин - нито петрол, нито пари.

Вестникът публикува списък на чужди фирми, лица и организации, които са получавали барели петрол, в замяна на което трябвало да подкрепят отмяна на санкциите срещу Ирак.

Паскуа отрече, че са му били предоставени 12 милиона барела суров петрол.

"Никога не съм получавал каквито и да е подаръци от иракското правителство и нямам навика да вземам решения на базата на някакви облаги, които бих могъл да получа", каза бившият министър в телевизионно интервю.

"Това не е част от моята етика или моята концепция за нещата", добави той.

Паскуа отрече да знае за каквито и да е подобни сделки, които са ставали в края на 90-те години, но заяви, че това не го изненадва.

"Бившият вътрешен министър Шарл Паскуа не е въвлечен, но може би други бивши министри са въвлечени", каза той.

Пред в. Монд Паскуа каза, че никога не е бил приятел на Саддам Хюсеин.

Той припомни, че неоголистката партия RPR, в която е членувал по време на първата война в Залива през 1991 г., е настоявала за действия против режима на Саддам Хюсеин.

В списъка, публикуван в иракския вестник, фигурират 11 имена на французи.

България също е участвала в схемата на нелегален износ на петрол, според Ал Мада, чрез БСП и една българска частна фирма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.