Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверяват царските имоти по опис на Георги Димитров

17 коментара

Временната парламентарна комисия, която се занимава с отнетото и възстановено имущество на бившите монарси, ще изиска от Централния държавен архив опис на общинските, държавните и частните царски имоти, които се намират в личния архив на Георги Димитров. Това стана ясно по време на заседанието на комисията в четвъртък.

Народните представители обсъдиха кои от документите по описа на Централния държавен архив да бъдат изискани допълнително освен тези, които вече са им представени.

Депутатите решиха на заседанието си идната седмица да изслушат справка от няколко свои колеги за правния характер и статута на цивилната листа на интендантството, за правния характер на решението на Конституционния съд, с което се отменя закона от 1947 г. за отнемане в полза на държавата на имуществото на бившите български монарси, както и за закона от 1919 г., с който, във връзка с първата национална катастрофа, се налага възбрана върху имотите на цар Фердинанд.

Народните представители решиха да си разпределят докладването по имотите, които влизат в обхвата на действие на комисията – тези, които са отнети и възстановени. Очаква се на следващото заседание да се започне с двореца Ситняково, за който ще докладва председателят Пламен Ранчев.

Според списъка, по който работят народните представители, на бившия монарх и бивш премиер Симеон Сакскобургготски са възстановени 7 имота – дворецът Ситняково, хижата Саръ гьол, дворецът Враня, къщата в град Баня, гори на територията на община Самоков и имот, наследство на княгиня Евдокия, който е бил продаден.

В процедура на възстановяване е дворецът в Кричим.

Народните представители от комисията решиха докладването по имотите да бъде разпределено сред юристите като единствен Христо Бисеров от ДПС отказа да обобщи документите по някоя от собственостите на бившия министър-председател.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Български Воин
    #18

    Наскоро разбрах че тайландският крал притежава над 2,000 тона злато, което той и предшествениците му са получавали главно като подарък от поданиците си.Тайланд, за разлика от останалите държави в района никога не е бил чужда колония!!! а тайландците по традиция даряват на краля злато и това е голяма гордост за тях. Сега това злато се разпродава(цената на пазара е много висока в момента)и парите ще се използват за социални програми, както се твърди.

  2. Легионера
    #17

    Явно е че болшевишките идеи не са намерили почва в Тайланд и разни командири и политруци не са им размътили мозъците все още.

  3. Софиянеца
    #16

    Благодаря ти за интереса. Аз съм софиянец от времето преди бомбардировките, от времето на ТЪРНОВСКАТА КОНСТИТУЦИЯ. Тогава знаехме кое на кого е. Нещата бяха по-прости и ясни и нямахме нужда от съветски възпитаници и преподаватели по марксизъм-ленинизъм и партийни секретарки и секретари, които да решават имотните въпроси на българите.Косьо, комунистите като вземат мерят с един аршин а като дават с друг и това надали е добре и за самия теб, освен ако не си и ти от тях.

  4. Гроздова
    #15

    Изглежда ви е кофти уискито в Канада - много си зъл а най-вероятно си препил.За кои кражби става въпрос, по-конкретно, Балкан или Нефтохим?Статията касае царя а не костов.

  5. Гроздова
    #14

    че за компенсаторките по костово даваха 14% а по царско 150%. Е кое е по-добре според теб?Аз ако съм на мястото на Симеон бих предпочел компенсаторки особенно ако един комунист или отечественофронтовец ще оценява имотите. На тях все им се виждат много големи.

  6. Кимон Георгиев
    #13

    През 1998 г.(по Костово време) Конституционният съд е постановил за противоконституционен закона за обявяване в държавна собственост на имуществото на царете Фердинанд и Борис и техните наследници. Документът уточнява и че според списъка от 1946 г., изготвен по нареждане на министър-председателя Кимон Георгиев, царските имоти са 17. От тях, въз основа на решението на КС, на царското семейство частично са върнати резиденция “Врана” (от общо 3500 дка са върнати 980 дка, от които около 920 дка собствениците

  7. DGD
    #12

    Всички сте тъпанари.Първо Костов и сие се чудиха как да върнат величеството, за да им помогне в "борбата" срещу БСП. Костов и Софиянски му правиха всякакви метани, издадоха му паспорт, върнаха му разни имоти ...Сега БСП му се слагат, защото не могат без него.И така до край света.А вие сте толкова тъпи, че само се джафкате помежду си и се чудите защо така става, вместо да теглите по една майна на политическите си елити и да ги оставите да тънат в собствените си лайна.

  8. Pete
    #11

    на страните - победителки във Втората Световна Война - САЩ, Англия, Франция и Русия като пряк наследник на СССР. Имотите, доколкото Кобургите са имали такива лични, са отнете не по искане на БКП, а по силата на подписания Парижки Мирен Договор от 1947г., който налага "безусловна" (забележете израза) конфискация на имуществото, движимо или( недвижимо на съюзниците на нацистска Германия". Същото се е случило в Италия, където и досега Виктор - Емануил и неговите наследници са "персона нон грата", в

  9. Canada Dry
    #9

    ...всичко НАКРАДЕНО, а на негового си да ПЛАЩА данъци както всеки гражданин на тази държава! Отделно за кражбите ТРЯБВА да бъде съден както всеки ПРЕСТЪПНИК!

  10. цаката
    #8

    1. част от имотите са върнати неправомерно.2. досега не можеше да се повдигне въпроса, защото това трябва да стори засегнатата страна, а не отделен незаинтерисован.3. засегната страна е държавата. Правителството на Моню не желаеше да го направи, а друг няма право да сезира прокуратурата. Както и тя не щеше да се самосезира.4. Сега комунистите са принудени, заради предизборните си обещания. Гл. прокурор също.5. Стигне ли работата до съд, ще лъсне неправомерността на връщането на имотите.6. освен ако парламентът не заобиколи с някаква хватка неизбежното.7. важното е Моню да не може да ги шитне междувременно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.