Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Публичните институции могат да забраняват религиозни символи на работа, постанови съдът на ЕС

4 коментара
Щанд с ислямски забрадки. Снимка:ЕПА/БГНЕС

Най-висшият съд на ЕС постанови, че публичната администрация може да забрани на служителите си да носят видимо каквито и да е знаци, разкриващи философски или религиозни убеждения, за да се създаде "неутрална административна среда".

"Такова правило не е дискриминационно, ако се прилага по общ и недискриминационен начин към всички служители на тази администрация и се ограничава до строго необходимото", заяви Съдът на Европейския съюз (СЕС), според прессъобщение, публикувано на сайта му  във вторник.

Решението се отнася до случая на жена от община Анс в Белгия, която е подала жалба до местния съд, твърдейки, че свободата ѝ на вероизповедание е била нарушена и че е станала жертва на дискриминация, след като ѝ е било забранено да носи ислямска забрадка на работното си място. След решението за забрадката общината променила условията за работа, за да забрани на всички работници да носят явни знаци за идеологическа или религиозна принадлежност, предаде сайтът "Политико".


Съдът в Лиеж отправя запитване към висшата съдебна инстанция на ЕС дали това строго правило за неутралност, наложено от общината, не представлява дискриминация, противоречаща на правото на ЕС.

Правилото "може да се счита за обективно оправдано от легитимна цел", заявява съдът, но добавя, че една противоположна политика, разрешаваща носенето на религиозни символи, също би била оправдана.

"Всяка държава членка, както и всеки междудържавен орган в рамките на своята компетентност, разполага със свобода на преценка при определянето на неутралността на обществената услуга, която възнамерява да насърчава на работното място, в зависимост от собствения си контекст", заяви съдът.

Съдът добавя: "Тази цел обаче трябва да се преследва по последователен и систематичен начин, а мерките, приети за постигането ѝ, трябва да бъдат ограничени до строго необходимото. Националните съдилища са тези, които трябва да проверят дали тези изисквания са спазени."

През октомври миналата година съдът на ЕС също така постанови, че вътрешните правила на работодател, забраняващи видимото носене на всички религиозни, философски или духовни знаци на работното място, не представляват пряка дискриминация, в спор между мюсюлманка и белгийско дружество относно политиката му за носене на забрадки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #4

    Защо светската държава България изплаща заплати на гнусните, мазни попове и мюфтии?

  2. ABV
    #3

    Тъпите икони с които се напълниха кабинетите и ведомствата по времето на мутротиквениците да бъдат изхвърлени на боклука назабавно!

  3. Lord Denning
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ех че решително бе. Ганя, обича да забранява щяло и нещяло щот нали си е свикнал цял живот да го млатят по тъпата тиква. Хубавото е че има и места където никой не ти забранява да си носиш забрадката, кръста или татусите а те гледат по единствения важен критерии: качество и интегритет на работа. Това всъщност е и икономически обоснован аргумент: така имаш по-голям обхват за наемане на хора както и те са по щастливи и съответно предлагат по качествена услуга. Ама Ганя обича някой да си бърка в носа и говори по телефона докато работи стига да е без забрадка!

  4. Динчев
    #1

    Заглавието; "Публичните институции МОГАТ да забраняват религиозни символи на работа, постанови съдът на ЕС". Не "могат", а ТРЯБВА! Религиозните чувства трябва да си останат между Всевишния и личността и НЕ ТРЯБВА да се ДЕМОНСТРИРАТ на публични места! И ако някой се чувства, че свободата ѝ/му на вероизповедание е била нарушена и че е станала жертва на дискриминация, може да отиде и живее там, където се чувства "свободен/на"! ТОЧКА...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.