Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин договори рамково споразумение за внос на газ в Китай

18 коментара
Путин договори рамково споразумение за внос на газ в Китай

Русия и Китай засилват своите близки, но все по-небалансирани взаимоотношения с визитата на руския премиер Владимир Путин в Китай, по време на която бяха обявени сделки за 3.5 милиарда долара и предварително споразумение за доставки на газ, предаде Ройтерс.

На срещата между Путин и китайския му колега Вън Цзябао във вторник са засегнати и горещи международни теми, по голяма част от които двете страни споделят общи виждания, по-специално програмата на Северна Корея за ядрени оръжия и последните изпитания на ракети, извършени от тази страна.

В момент, когато китайската икономика се развива мощно напред, докато руската изостава, двете съседни страни явно фокусират вниманието си върху търговията и енергийните връзки.

По време на визитата на Путин руски и китайски компании подписаха договори за 3.5 млрд. долара, заяви вицепремиерът на Русия Александър Жуков пред репортери в Пекин.

Миналата седмица Кремъл обяви, че двете страни ще подпишат търговски договори на стойност 5.5 млрд. долара в рамките на премиерската визита.

"Това е ревизираната, крайна сума", коментира Жуков договорените сделки в размер на 3.5 млрд. долара, без да обяснява разминаването от 2 милиарда.

Газово споразумение

Новината от посещението на Путин е предварителното споразумение за доставки на газ, подписано между руския държавен монополист "Газпром" и Китайската национална петролна компания.

"Китай е колосален пазар. Диверсификацията на доставките е много важна насока за "Газпром", заяви Путин след разговорите с Вън.

"Нашето сътрудничество се увеличава по много начини: добив, съвместна работа по тръбопроводи, доставки на нефт и в бъдеще, вероятно на газ", добави той.

Президентът на "Газпром" Александър Милер посочи пред журналисти, че споразумението може да отвори пътя на Русия за внос на около 70 млрд. куб. м. газ годишно в Китай от Сибир или Далечния Изток, включително Сахалин.

По този начин Китай може да стане най-големият купувач на руски природен газ, надминавайки Германия, която миналата година внесе 37 млрд. куб. м. руски газ.

Руският вицепремиер Игор Сечин каза, че доставките на газ в Китай могат да започнат през 2014 или 2015 г. Двете страни засега не са потвърдили цените за доставка на руския газ, което ще бъде предмет на по-нататъшни преговори в началото на 2010 г., каза Игор Сечин след подписването на документа.

Повече от три години обаче двете страни имат подписано предварително газово споразумение и по време на сегашната визита на Путин по всичко личи, че не са решени противоречията относно цените и условията на контракта, които блокират постигането на конкретен напредък, отбелязва Ройтерс.

В същото време най-голямата руска нефтена компания, "Роснефт", подписа с китайската петролна компания договор за изграждане на рафинерия на 100 км. от Пекин и планира откриването на 300 до 500 бензиностанции в Китай, каза още Сечин.

Друго споразумение предвижда Земеделската банка на Китай да отпусне 500 млн. долара заем на втората по големина руска кредитна банка VTB.

Китай и Русия - неравностойни в икономическо отношение

Зад желанието на Русия за договори се крият нейните притеснения за влошаването на руската икономика и търговия, докато Китай е уверен, че тази година ще има ръст на БВП от 8 процента и ще консолидира своя статут на трета икономическа сила в света, коментира Бобо Ло от Центъра за европейски реформи в Лондон.

"Глобалната финансова криза подчерта факта, че Русия и Китай са неравностойни", посочва Ло, който е бивш австралийски дипломат, специализирал в руско-китайските отношения.

Русия, която е девета икономическа сила в света, се опитва да възстанови позиции след спада на БВП от 7% годишен ръст до очакваното понижение от 8% през тази година.

Пекин също има причини да ухажва Путин, който си остава най-силната фигура в Русия, независимо, че не е президент.

Китай вижда Русия като ценен стратегически противовес на американското влияние и вярва, че руските енергийни суровини, ресурси и пазари ще останат важен фактор и през следващите десетилетия, посочва Зао Хуашенг, експерт по въпросите Русия – Китай от шанхайския университет "Фудан".

Спадът на търговията е отражение на световната криза, но двете страни ще положат специални усилия да поставят икономическите отношения на здрави основи, казва той. Експертът отбелязва, че освен това се навършват 60 години от установяването на дипломатически отношения, така че и двете страни искат да подчертаят колко важни и позитивни са връзките помежду им.

Независимо от това отношенията между Русия и Китай са помрачавани от разочарования и недоверие, казва Бобо Ло.

Китай бе раздразнен от руската митническа политика въведена след закриването на московския Черкизовски пазар, където китайски търговци продаваха стоки, за които се твърди, че са внасяни контрабандно в Русия. По този повод китайски медии обвиниха Русия в дискриминация.

Миналата година Путин и Вън присъстваха на подписването на споразумение за изграждането на нов тръбопровод за доставки на сибирски нефт в Китай и договориха сделка нефт срещу заем, чрез която Китай се осигури руски петрол за следващите 20 години, а руски компании получиха китайски кредити в размер на 25 милиарда долара при ниски лихви, припомня Ройтерс.

През 2006 г. руският държавен монополист "Газпром" обяви, че ще изгражда два тръбопровода до Китай, но проектите се забавиха поради липса на съгласие за цените на природния газ.

Експерт от Пекинския университет коментира пред Ройтерс, че Китай може би има желание да договори друго газово споразумение с Русия, ако цените са изгодни, но има проблем с количествата суровина, която руснаците трябва да осигурят.

Газопровд, свързващ Китай с богатия на газ Туркменистан, трябва да бъде завършен до края на тази година. През юни Туркменистан обяви, че Китай е дал съгласие да заеме на страната 3 милиарда долара, които да бъдат вложени в развитието на най-голямото ѝ газово находище.

Експерти коментират, че към момента е трудно да се предположи, че Русия ще излезе със сходен мегапроект.

Споразумението за петролопровода бе подписано след продължителни спорове по цените и условията. Както това споразумение, така и всяка подобна договореност за газови доставки ще подлежи на ревизиране, особено ако енергийните цени тръгнат нагоре.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bulgarin
    #19

    http://www.inosmi.ru/translation/253505.html

  2. Щирлиц
    #18

    Аз ще гласувам за Кадиев, само и само да видя как се прави ревизия на Бойко...

  3. Big Papa
    #17

    Сега се сетил да търгува газ за Китай.Кризата удря Китай много мощно и скоро доста компании, соито инвестираха в Китай и бяха причина за ръста на икономиката ще се оттеглят.А и първо трябва да построи газопровод.А това са милиарди евро, които нито русия нито китай имат.Затова споразумението е РАМКОВО, ама кой да чете!!!

  4. simeon
    #16

    население в Русия! Да изместят спящите на печките алкохолици - какво пък, има резон!

  5. 101
    #15

    китайците въртят яко търговията с Русия.

  6. поп Грую
    #14

    паднал под масата,с чиния хайвер на главата и пилешки кокал в устата.Като истрезнееш,огледай се и виж къде е Костов и дали не е застанал зад теб ,а ти си с паднали гащи.

  7. Щирлиц
    #13

    Ей, като автомат Калашников е. Реагира се на минутата...

  8. Щирлиц
    #12

    На великия стратег Костов много скоро ще му се налага да наддава срещу Китай за руския газ. Но понеже е таен руски агент, може да сме спокойни...ще ни огрее...

  9. konsiluere
    #11

    НЯКОЙ ВИЖДАТ СВЕТА В ПЕРСПЕКТИВА -50--60 Г0ДИНИ НАПРЕД. НИЕ КАТО ТЪПИ АБОРИГЕНИ СЕ ЗАНИМАВАМЕ С ЕДНОДНЕВКИ , КАТО КОСТОВЦИ, БОЙКОВЦИ, ЧЕ И САЙДЕРОВЦИ. ПОЛУГРАМОТНИ В ПРЕДВИЖДАНИЯТА СИ ЛЮДЕ!!!

  10. REDOVEN 4ITATEL
    #10

    ПУТИН ТАКА ЛИ ЩЕ НИ РЕКЕТИРА???? РАЗЧИТА НА ПЕТАТА ИМ КОЛОНА У НАС. НО ДАЛИ СЕГАШНИТЕ УПРАВЛЯВАЩИ НЯМА ДА ИМТ ДОБЛЕСТТА ДА МУ СЕ ОПЪНАТ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.