Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин иска да смаже конкурентния украински износ на зърно

Украйна насочва земеделския си износ към дунавските си пристанища

5 коментара
Путин иска да смаже конкурентния украински износ на зърно

След като се оттегли от зърнената сделка, Русия започна безмилостно да унищожава експортната инфраструктура на Украйна. Президентът Владимир Путин директно предложи украинското зърно да се замени на световния пазар с руско. Действията на Русия показват, че тя просто се опитва да се отърве от конкурент, пише "Москоу таймс".

Цените на пшеницата на Чикагската фондова борса скочиха с почти 7% в електронната търговия в понеделник, след като се покачиха с над 5% миналата седмица. Това се случва, след като Русия нанесе най-големия си удар с ракети и дронове по Одеса, откакто преди повече от седмица започна целенасочения обстрел върху пристанища, в опит да унищожи терминали за износ и складове със селскостопански продукти, както и друга инфраструктура.

Освен това, според оперативното командване "Юг" на украинските въоръжени сили, Русия е атакувала едно от пристанищата на река Дунав: повредени са пристанищни съоръжения, хангар със зърно и няколко склада с други видове товари. През нощта беше обстрелвано пристанището на град Рени, унищожени са три зърнохранилища, съобщи Страна.ua, като се позова на кмета Игор Плехов.

Преди година Украйна започна да транспортира зърното с шлепове по река Дунав до Румъния, откъдето изнасяше продукцията си по море. През 2022 г. износът по този маршрут се е повишил от няколкостотин хиляди до почти 900 000 тона през декември и до 2.2 милиона тона през май (дори надхвърляйки доставките през черноморския коридор през този месец). Според Всеукраинския аграрен съвет този обем може да бъде увеличен до 4 милиона тона, макар и за сметка на печалбите на фермерите (логистичните разходи на речния транспорт са по-високи от тези на морския).

Междувременно Путин открито заяви, че Русия възнамерява да измести Украйна на световния пазар. Продължаването на зърнената сделка, която не успя да оправдае хуманитарната си цел, е загубила смисъл, според неговата статия "Русия и Африка: обединяване на силите за мир, прогрес и успешно бъдеще" публикувана в понеделник на уебсайта на Кремъл.  Путин казва:

"Искам да ви уверя, че нашата страна е в състояние да замени украинското зърно както на търговска, така и на безвъзмездна основа, особено след като тази година отново очакваме рекордна реколта. Русия ще продължи да работи енергично за организиране на доставките на зърно, храни, торове и много други за Африка... Ние сме готови да установим прагматични, взаимноизгодни връзки", допълва Путин.

Той вече е предложил алтернатива на черноморския коридор, съобщи "Файненшъл таймс" през уикенда, цитирайки трима информирани източници: Катар ще плаща на Русия за износ на продукти за Турция, а тя ще ги разпределя на "страни, които изпитват нужда“.

Дунавските пристанища Рени и Измаил са "главната надежда" на Украйна да продължи износа на зърнени и маслодайни култури. През тях украинците могат да доставят до 2.5 милиона тона на месец, смята анализаторът на Rabobank Карлос Мера, цитиран от агенция Блумбърг: "Това ще бъде достатъчно, за да се изнесе по-голямата част от годната за експорт продукция".

Но сега не е ясно какви щети са нанесени върху тази инфраструктура и дали Русия ще продължи да ги атакува редовно в бъдеще, допълва той.

"Основната цел на руските ракетни атаки срещу Одеса и региона е опитът да се изолира напълно достъпът на Украйна до Черно море и чрез акт на сплашване да се предотвратят и неутрализират международните усилия да се възстанови функционирането на "зърнения коридор", написа във фейсбук секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов.

"Сега Русия вероятно е най-големият доставчик на пшеница в света, а Украйна е неин конкурент. Следователно, ако украинските пристанища бъдат затворени, Русия ще има повече възможности", казва Маша Беликова, анализатор в Fastmarkets. Според прогнозата на "Совекон" руският износ на пшеница ще достигне рекордните 4.1 милиона тона през юли, което е почти 50% повече от средното. Русия вече втора година добавя към добрата реколта зърно от окупираните украински територии.

Украйна насочва земеделския си износ към дунавските си пристанища

Украйна планира да увеличи износа си на зърно и слънчоглед с 1 милион тона месечно, въпреки че Русия излезе от черноморската зърнена сделка и продължава да обстрелва черноморските пристанища на страната, предаде ДПА.

"Сега сме в състояние да изнасяме по 3,5 милиона тона месечно, а в близко бъдеще ще увеличим това количество до 4,5 милиона тона", заяви шефът на Украинската зърнен асоциация Микола Горбачов, цитиран от украинската агенция "Интерфакс", която се позова на "Войс ъв Америка".

По думите му в момента 2 милиона тона зърно месечно биват изнасяни през дунавските украински пристанища, а останалите - с камиони и влакове по суша.

"Преди началото на войната само от черноморските си пристанища изнасяхме по 7 милиона тона зърно месечно", казва Горбачов и допълва, че международната общност трябва да окаже натиск на Русия за възстановяване на зърнения коридор през Черно море.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sloth
    #5

    Руската петролна джамахирия е на път да се превърне в обикновена джамахирия.
    Добивът и експортът на петрол, особено от залежи като руските, изисква постоянни инвестиции от водещи компании.
    Засега такива са само броени на пръсти западни компании - руските нямат и няма да имат нужните технологии, поне засега ги нямат и китайските. Така с всеки изпомпен барел Русия се приближава до венецуелски вариант, където добивите се сринаха въпреки огромните доказани резерви.
    Това в комбинация с отказа от руски

  2. ефрейтора
    #4

    Украйна изхранване света ?! Шарени пиленца , пи, пи, пи...

  3. The Time
    #3

    Най-голямата "православна" джамахирия разкри целта на пълномащабната война, която води срещу Украйна и Цивилизацията изобщо - да отстрани конкурент в агро сектора. Руснаците никога не са харесвали конкуренцията, по простата причина, че никога не са можели да предложат нищо по-добро.

  4. Sin
    #2

    Контрамярката е елементарна - ЕС и Америка да въведат санкции срещу руския износ. За всичко. Както и за вноса. А не както е сега - един имал разрешение за петрол, друг за диаманти, трети - за ядрено гориво и пр. И преследване на страни, които заобикалят санкциите - Турция, Армения, Грузия и пр. Ако не искат да им се налага на нормалните страни да воюват един ден, трябва да задушат руската икономика.

  5. русенец
    #1

    След като джуджето диктатор видя, че неговата тридневна война се провали, сега бомбардира храмове, училища, детски градини, болници, родилни домове, складове за зърно. Но това рано или късно ке връща и заплаща. Както гледам добива от природни ресурси на Русия за десетки години ще отиват за заплащане на репарациите към Украйна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.