Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин иска военно сътрудничество с Китай. Си хвали Русия, че е готова да преговаря за мир

24 коментара
Руският президент Владимир Путин разговаря по видеоконферентна връзка с китайския си колега Си Дзинпин. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин призова по време на онлан среща с китайския си колега Си Цзинпин към засилване на военното сътрудничество между двете страни. След руската инвазия в Украйна и безпрецедентната международна изолация на Русия, Китай стана още по-ключов съюзник за Москва. Пекин обаче не проявява насрещен ентусиазъм по този повод и заема подчертано неутрална позиция по отношение на войната в Украйна, отбелязва Би Би Си.

По време на разговора си със Си Цзинпин Путин по всякакъв начин подчертаваше колко добри отношения са изградени между Русия и Китай и дори ги нарече "образец на сътрудничество", давайки да се разбере, че Пекин подкрепя Москва във всяко отношение, макар и да не го казва открито.

Си Цзинпин отговори в традиционния си обтекаем стил, че мирните преговори за Украйна няма да бъдат лесни и официален Пекин ще запази "обективна и справедлива позиция" по темата, предаде Ройтерс, като се позова на информация на Китайската централна телевизия.

Китайският лидер е подчертал също, че Пекин и Москва трябва да работят в тясно сътрудничество по международните въпроси.

Както пишат руските държавни медии, китайският президент е похвалил Русия за готовността ѝ да води преговори (Украйна и западните ѝ съюзници смятат, че Москва не се стреми към край на войната, а към оперативна пауза и последващо продължение).

"Обърнато беше внимание, че руската страна никога не е изключвала възможността за уреждане на конфликта в Украйна с дипломатически средства и Китай подкрепя такава позиция", е казал Си според китайската държавна медия, посочва ТАСС, цитирана от БТА.

Китайският президент не спомена публично за военно сътрудничество с Русия.

Той е подчертал, че Русия и Китай се координират и си сътрудничат тясно в международните дела. Си обаче е уточнил, че и двете страни в конфликта (руско-украинския) трябва да спазват международното право.

Началото на видеовръзката между двамата държавни глави бе излъчено от телевизия "Россия-24".

"Под нашето съвместно ръководство китайско-руското всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие през новата епоха показва стресоустойчивост", каза Си Цзинпин.

В началото на февруари Владимир Путин направи визита в Китай, където преговаря със Си Цзинпин и посети откриването на зимната олимпиада в Пекин - броени дни преди началото на руската инвазия в Украйна. През септември двамата също разговаряха лично в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Самарканд, Узбекистан.

"Споделяме едни и същи възгледи за причините, хода и логиката на протичащата трансформация на глобалния геополитически пейзаж", заяви Путин, който нарече китайския президент "скъп приятел" и обяви, че Си ще дойде на държавно посещение в Москва през пролетта.

Във встъпителното си обръщение Путин каза: "Ние Ви очакваме, уважаеми г-н Председател, скъпи приятелю, очакваме Ви следващата пролет на държавно посещение в Москва." Тази визита ще "покаже на света колко близки са руско-китайските отношения", подчерта той.

Агенция Ройтерс отбелязва, че такава визита би била публичен израз на солидарност от страна на Китай на фона на буксуващата руска военна кампания в Украйна.

В своето изложение, което продължи около осем минути, Путин заяви още, че отношенията между Китай и Русия придобиват все по-голяма значимост като стабилизиращ фактор. Той постави като цел задълбочаването на военното сътрудничество между двете държави.

От своя страна китайският президент изрази готовност да засили стратегическото сътрудничество с Русия на фона на "трудното положение" в света като цяло.

Отношенията между Русия и Китай, които и двете държави определят като партньорство "без граници", придобиха огромно значение след началото на войната в Украйна на 24 февруари. Докато Западът наложи безпрецедентни санкции на Русия заради инвазията ѝ в съседната страна, Китай не осъди нейната военна кампания, а вместо това подчертава колко необходим е мирът, отбелязва Ройтерс.

Износът на руски енергоносители за Китай се увеличи значително след началото на войната. Сега Русия е най-големият доставчик на петрол за Китай.

В същото време Пекин внимава да не предоставя на Москва пряка материална подкрепа, за да не си навлече санкции от страна на Запада, посочва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анти Тиранин
    #24

    Направо голямо мазнене пред Си Цзинпин. Путин го е страх от Китай - да не би да поиска да му бъде върнато нещо, принадлежало на Китай, например териториите по Пекинския договор от 1860г. Тогава, с участието на небезизвестния граф Н. Игнатиев, между Руската империя и Китай е сключен договор, с който поставеният натясно Китай отстъпва на Русия обширни територии край реките Амур и Уссури. Така изконно китайските земи се превръщат набързо в изконно руски земи. Виж картата: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0%D1%82_%281860%29#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:MANCHURIA-U.S.S.R_BOUNDARY_Ct002999.jpg

  2. Keyser Söze
    #23

    Си гледа от големия екран путлерчо със съжаление.

  3. anton nikolov
    #22

    "Напролет" е широко понятие.

  4. полк. Дрангов
    #21

    А бе Джуджи, Източен Сибир ти сам ли ще им го предадеш или те ще си го вземат?

  5. The Rock
    #20

    За тия, които още се колебаят да нарекат Русия фашистка държава и си мислят че Русия ще се отърве от Божия съд ще дам за размисъл следната информация:
    Бившият главен равин на Москва Пинхас Голдшмидт, който напусна страната заради натиск от страна на руските власти, призова евреите да напуснат Русия.

    "Ако се вгледате в руската история, ще видите, че винаги, когато политическата система на страната е била в опасност, правителството се е опитвало да пренасочи гнева и недоволството на масите към

  6. The Rock
    #19
    Отговор на коментар #17

    За Украйна и Русия ли става дума?

  7. Jack Daniels
    #18

    Да предположим че Си отиде на пролет в Масква а там го посрещне.... Зеленски. Защо Ху.ло си мисли че ще доживее до пролетта? След като украинците за два месеца"могилизираха" около 50000 от мобилизитаните о около 100000 да ранените на Ху.ло ще му се наложи да обяви нова частична "могилизация" а както се видя от първата над 1000000 дуснаци отидоха на "екскурзия" в страни за които не се изискват визи. Такива с достатъчно ум но без средства за "екскурзия" са "за риба" или "за гъби" там където няма никой на 100км наоколо.

  8. Milanova Magda
    #17

    Няма нищо лошо в това, две големи държави да поддържат добри взаимоотношения. Това ще е от полза и за света.

  9. Ощавен маркиз
    #16

    наПРОЛЕТ Сидзин Пинь ше ... купи "второполюсно" колело на Путле.то. А дано, ама надали. Хо-хо-чо-чо-сань. Майтапчии, сър.

  10. ABV
    #15

    Щом като путик и сИ толкова се харесват що не се оженят? Фамилията на семейството ще е пУсИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.