Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин налага информационно затъмнение след кризата със заложниците

0 коментара

Нов закон, препоръки на министерството на печата, предупреждения, обиски - налице е истински репресивен арсенал, който бе пуснат в ход срещу печата след кризата със заложниците в Москва и смъртоносния щурм на силите за сигурност срещу похитителите.

В петък вечерта Федералната служба за сигурност /бившето КГБ/ обискира редакцията на седмичника Версия в момента, в който той трябваше да предаде за печат новия си брой. Следователите, които иззели електронно оборудване, официално разследвали отпечатана през май статия, в която имало нарушения на държавната тайна. Ръководството на Версия обаче смята, че в случая става дума за сплашване, тъй като вестникът се разрови в някои тъмни петна от официалната версия за уреждане на кризата със заложниците. Според главния редактор на Версия Рустам Арифджанов с обиска не се цели да се попречи на публикациите, а да се разбере с каква друга информация разполага вестникът и кои са нейните източници.

Последният брой на седмичника излезе в понеделник и в него са изредени лъжите на властите за щурма срещу Дома на културата.

Според Версия за неутрализиране на похитителите специалните сили са използвали боен, а не упойващ газ, както бе съобщено. Жертвите освен това не били 120, а най-малко 300. Версия, която и по-рано е имала проблеми с властта след трагедията с подводницата Курск, ще продължи разследването си, за да докаже, по думите на Арифджанов, че "специалните служби са знаели за кроежите на терористите, но не са предотвратили акцията им, защото е била политически удобна за властта".

Според Арифджанов обискът в петък и разпитът в събота на журналист от Версия са сигнал за другите вестници, доказателство за поредния натиск, тъй като медиите в Русия още помнят съветския опит и хората се страхуват от ФСС.

Говори се и за предстоящи санкции срещу някои журналисти, чието отразяване на събитията властите не харесали. Носи се слух, че срещу някои телевизионни водещи ще бъдат взети конкретни мерки, обяснява пред вестник Нови Известия депутатът от Държавната дума и председател на комитета по информационната политика Борис Резник. На мушката на властта е най-вече НТВ,частният телевизионен канал, който премина в ръцете на газовия гигант Газпром. Според Московский комсомолец срещу НТВ ще бъдат отправени три обвинения: че е излъчила пряко първите 17 минути от щурма на силите реда, че е дала думата на поддали се на вълнението си роднини на заложници и че е разчела по устните изявления на Владимир Путин и негови министри от видеокасета, която официални представители им предали без звук. Според Нови Известия Савик Шустер, водещият на най-гледаното предаване в НТВ Свобода на словото, ще бъде лишен от директно излъчване в ефир и емисията му ще тече на запис, тоест цензорите ще могат да си казват думата. В НТВ обаче посочват, че към телевизията не са били отправени официални забележки.

В петък Държавната дума прие на трето четене закон, който забранява на журналистите да излъчват интервюта с терористи, а също да публикуват изявления на лица, които са против осъществяване на антитерористични операции или оправдават съпротивата срещу тях. Противниците на закона го оценяват като начин да се хвърли затъмнение върху ставащото в Чечения, тъй като официално в републиката не се води война, а антитерористична операция. "Поправките увеличават възможностите за натиск на правителството върху медиите", възропта депутатът либерал Сергей Юшенков. Съгласно новия закон след три предупреждения ще бъде отнеман лицензът на провинилата се медиа.

Главните редактори на руските медии вчера получиха от министерството на печата списък с 16 препоръки при "отразяване на извънредни събития, които застрашават живота на хора". Повечето от журналистите от проправителствените вестници подкрепиха закона и дори се обявиха за нещо като автоцензура. Най-тревожното според Рустам Арифджанов е долавящото се разделение между журналистите. "Държавните средства за информация не коментираха обиска на нашата редакция, а журналистите, подкрепящи закона, не разбират, че идва момент, в който властта се сменя, и те също могат да се озоват в опозиция и да попаднат под ударите на този закон", посочва главният редактор на Версия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.