Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин оферира отказващата се от руския газ Европа с най-надеждни доставки през Турция

20 коментара
Путин оферира отказващата се от руския газ Европа с най-надеждни доставки през Турция

Руският президент Владимир Путин посочи Турция като най-надеждния маршрут за доставка на руски природен газ в Европейския съюз след авариите на газопроводите "Северен поток" 1 и 2, макар Еврокомисията системно да увеличава мерките си за отказ от руски енергийни суровини, довели досега до спад на дела на руския газ на европейския пазар от 40% процента преди войната в Украйна до 7 на сто в момента.

На среща с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в казахстанската столица Астана в четвъртък той повтори лансираната преди ден идея Турция да стане хъб за газови доставки в Европа, който да поеме пренасочени количества от взривените при саботаж миналия месец газопроводи на дъното на Балтийско море.

Според Путин предложеният за създаване газов хъб в Турция може да стане платформа за определяне на цената на синьото гориво, което ще изключи политизирането на този въпрос.

Не само хъб, но и ценова платформа

"По време на работата на този хъб, който можем да създадем заедно, разбира се, той ще бъде платформа не само за доставки, но и за определяне на цената, защото това е много важен въпрос – въпросът за ценообразуването“, отбеляза руският държавен глава. "Днес тези цени са в небето, лесно бихме могли да ги регулираме на нормално пазарно ниво, без никакви политически нюанси", добави той.

В сниманата от телевизиите част от разговора им Ердоган не коментира идеята, но по-късно руската агенция РИА Новости цитира говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, според когото и двамата държавни глави са поръчали незабавно и детайлно проучване на идеята.

По-рано през деня обаче руският енергиен министър Николай Шульгинов коментира, че за да се създаде газов хъб в Турция трябва да се договорят доставки с приятелските страни в Европа. "Първо трябва да се оцени проекта, а договореност трябва да се постигне не само с турската страна, защото този проект не го правим само за Турция, но и за Европа. Затова трябва да се разбере неговата значимост за европейските потребители и за приятелските страни", каза руският министър.

В Казахстан Путин посочи още, че благодарение на твърдата позиция на Ердоган е станало възможно реализирането на проекта "Турски поток", в резултат на което маршрутът за доставки на руски газ за Европа през Турция вече е най-надежден. Той спомена също възможността за изграждане на нов газопровод през Турция.

План за нов газопровод до Турция

"Вчера, по време на Руската енергийна седмица, проведохме разговори с вашия министър на енергетиката и с (турската енергийна компания) БОТАШ (BOTAS). Имаме намерение да построим още един газопровод", каза Путин, цитиран от електронното издание на турския в. "Айдънлък".

Друга тема, засегната на срещата, беше тази за ядрената енергетика и съвместните проекти на двете държави в тази област.

Руският президент посочи, че първият енергоблок на АЕЦ "Аккую" в турския окръг Мерсин, първата атомна централа в страната, изграждана от Росатом, може да бъде пуснат навреме за 100-годишнината на турската република, която е догодина.

"Нашите колеги от правителствата и компаниите, които се занимават с практическа работа, изпълняват всички планове. Това се отнася и за инвестиционния процес и за изграждането на АЕЦ "Аккую". Работата върви по план", каза руският лидер.

Откроявайки важността на ядрената енергетика за Турция, Ердоган посочи, че сред темите на обсъждане в разговора е била не само изгражданата сега в Турция АЕЦ "Аккую", но и проектът за втора АЕЦ в черноморския окръг Синоп. По думите на турския лидер, ако бъде реализиран проектът за Синоп, чрез него ще бъдат покрити още десет на сто от нуждите на Турция от електроенергия, в допълнение на десетте процента, които ще обезпечи АЕЦ "Аккую".

Все още слаб ефект от "зърнения коридор"

Двамата президенти се спряха и върху темата с доставките на зърно през Черно море по т.нар. "зърнен коридор", като и двамата констатираха, че все още само малка част от зърното отива в най-бедните страни.

Ердоган подчерта решимостта на Турция зърното, пренасяно през Черно море, да достигне до слаборазвитите държави.

"Решени сме да укрепим и продължим Истанбулския меморандум и да транспортираме по същия начин руско зърно и торове до слаборазвитите страни през Турция", каза турският президент. Той подчерта, че именно слаборазвитите страни трябва да са фокусът на този процес, а не толкова развитите държави.

С посредничеството на Турция и ООН Киев и Москва подписаха на 22 юли споразумение в Истанбул за възобновяване на доставките на зърно от черноморски пристанища.

"Мисля, че това ще наклони много в положителна посока балансите в света. Смятам, че стъпките, които Турция и Русия ще предприемат в този процес, ще разтревожат определени кръгове, но от друга страна, ще зарадват слаборазвитите страни", каза още Ердоган, цитиран от турската телевизия ТРТ Хабер и БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Danko
    #20
    Отговор на коментар #16

    Празни приказки.Турски поток няма нужният капацитет. === Турският поток първоначално е проектиран за 63 млрд кубометра. Голяма част от него щеше да минава през България. Но тогава дойдоха едни "доброжелатели". Та сега ние останахме с пръст у гъст, вместо да станем енергиен хъб на Балканите, какъвто в момента става Турция. Но от слуги и прислужници толкоз! Последният да загаси ламбата. След около 45-50 години...

  2. Danko
    #19
    Отговор на коментар #17

    Суровината, глупачо! Суровината е по-важна и не може да се замени с никакви солари, които на сичкото отгоре, нощем не работят. Да не говорим за разните металургии, за които са нужни специални енергоносители, като газ, антрацитни коксуващи се въглища и пр. То именно защото неграмотни акушерки определят как да се добива стомана и изкуствени торове, я докараха до кривата круша. Зеленикаквата енергия не може да бъде основа на енергетиката на съвременна индустриална държава. За слугинска и земеделска страна може.

  3. Danko
    #18

    Опитаха се да гръмнат и "Турски поток", но не им се получи. Сега Ердоган не пуска в Черно море никакви американски и ингилизки кораби. Щото знае кой ги върши тия "незнайни" експлозии на газопроводи.

  4. Бисерко
    #17

    А след някоя година няма и да ни трябва въшливият му газ.Например в Гърция, в която газът играе съществено значение в производството на електроенергия, през миналата година са инсталирани 1.6 гв соларни мощности.Отделно има и сериозен напредък във вятърните мощности.Скоро в Гърция газът ще се използва само нощно време и за балансиране на системата.При нас,както винаги ,нещата се случват по-бавно, но и тук инсталирането на фотоволтаични системи се ускорява.До няколко години цените не електроенергията през деня редовно ще падат до нула..

  5. Бисерко
    #16

    Празни приказки.Турски поток няма нужният капацитет.Това са две тръби по 15 млрд куб метра годишно, от които едната е за нуждите на Турция, остава само втората, по която и в момента тече някакво количество газ.Володята взеха да му попривършват рубличките, явно взе да усеща какви простотии надроби с газовата си политика и почва да бие отбой.Но сега е време да научи ,че репутация се гради с години и години, а се срива за миг..

  6. anton nikolov
    #15
    Отговор на коментар #13

    Това време приключи. Доктрината на баба Ангела: " Газът е само бизнес" отиде на боклука. Никой няма да се втурне да купува газ от някой, който взривява собствените си газопроводи и от масови убийци и терористи.

  7. someone
    #14

    Сигурни, сигурни, колко да са сигурни тия доставки? Като платените с рублички по северен пАток ли?! Ми ако ние вземем та му пр*днем на тоя турский пАток, колко да са сигурни тия доставки?? Колкото всяка една рушняшка техника, демек никак...

  8. Мнение
    #13
    Отговор на коментар #1

    Европейците мислят само за интереса си. Всичко е бизнес. Ако дойде евтина руска газ от Турция дали няма да има кой да я купи. Хаха, ще се избият даже за нея. А и твърдението, че вече никой не иска руска газ и лице без нея, е идиотско. Останалите източници на вноа- Норвегия, Египет, Катар и САЩ не могат да осигурят ежегодните количества от които се нуждае ЕС. Та не само ще я купят ами и хоро ще играят, ако евтина. То не че и сега в Европа не влизат огромни количества руска газ, но през посредници,което пък на газпром е изгодно.

  9. anton nikolov
    #12

    Ердоган пак го застави да чака, а през това време Путлер нервно потропваше и четеше от написаните с големи букви хартии като другаря Брежнев.

  10. anton nikolov
    #11

    От Путлер се носи тежка воня на масов убиец, но той още си мисли, че ухае на рози.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.