Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин посъветва Тръмп да види в огледалото виновника за скъпия петрол

Призова енергетиката да се уповава на пазара и диалога, а не на политически интриги

10 коментара
Путин посъветва Тръмп да види в огледалото виновника за скъпия петрол

Руският президент Владимир Путин обяви по време на широка международна дискусия в Москва за предизвикателствата пред световния енергиен пазар, че би посъветвал американския лидер Доналд Тръмп  като търси виновника за ръста на цените на петрола да погледне в огледалото. В разговора в рамките на откритата в сряда Руска енергийна седмица, която ще продължи до 6 октомври включително, участваха още енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих, както и представители на енергийните компании "Шел", "Тотал", "Фортум" и "Енел".

Путин говори още за необходимостта от сътрудничество на глобално ниво в областта на енергетиката, за спазването на пазарните принципи и конкуренцията без политически интриги, за ангажиментите на Русия по подписаното от нея Парижко споразумение и за това, че без САЩ трудно ще се постигне напредък в борбата с климатичните промени. Той коментира също така необходимостта от възобновяеми енергийни източници и алтернативните горива, но изрази становището си, че те все още не могат да са конкуренция на конвенционалните петрол и газ. Говори и за електромобилите, за чието захранване от контакта трябва енергия, която да стигне до него и която може да бъде осигурена в необходимите количества все още само от традиционни горива.

Приемливи петролни цени от 60-75 долара

Според Путин сегашният ръст на цените на петрола е свързан с външни чисто политически фактори.

"Ръстът на цената на нефта не е толкова резултат на нашата работа (изпълнението на споразумението за намаляване на петролния добив между страните от ОПЕК и държави извън картела), колкото резултат, дължащ се в значителна степен на различни обстоятелства -  около очакваните санкции спрямо Иран, между другото абсолютно незаконно решение и вредно за цялата световна икономика; това е намаляването на добива в Северна Африка заради редица политически обстоятелства – гражданската война и други; това е намаляването на добива във Венецуела – също по вътрешно политически съображения и заради въведените там ограничения", изброи руският президент.

"Нека си кажем направо, че цената на петрола в значителна степен е резултат от дейността на сегашната американска администрация. Вижте в Либия какво става. Това е резултатът от безотговорната политика, която пряко се отразява на световната икономика", посочи Путин.

"Ние имахме много добра среща с президента Тръмп в Хелзинки и ако бяхме засегнали темите, които сега обсъждаме, бих му казал: Ако искаш да намериш виновника за ръста на цените, Доналд, трябва да погледнеш в огледалото", каза руският държавен глава, който отговаряше на редица въпроси по време на дискусията.

Според него приемливата за Русия цена на петрола е в рамките на 60-75 долара за барел. Американският лек суров петрол с доставка през ноември в сряда стигна цена от 75.24 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса, а декемврийските фючърси за сорта Брент - 84,85 долара за барел.

"По-добре е да не се намесваме в пазарните процеси, да не се опитваме да получим някакви конкурентни преимущества за сметка на политически инструменти и да не се опитваме да регулираме както в Съветския съюз цените (на нефта) – това до нищо добро не е довело", коментира още той.

Путин декларира още, че Русия и в бъдеще ще е в основата на диалога между нефтодобивните държави за създаване на условия за устойчиво развитие. Според него постигането на прогрес в световната енергетика може да стане само чрез конструктивен диалог между всички участници на пазара без политически нотки.

Над политическите интриги

"Има неща, които са над политическите интриги. Например за газовите доставки в Германия не всички знаят, че Германия прие решение за закриването на ядрената си енергетика, чийто принос в енергийния баланс на страната е 34 на сто. С какво ще се запълни този вакуум", попита президентът на Русия и почти веднага си отговори сам, посочвайки, че проектът за строежа на газопровода "Северен поток 2", срещу който се обявяват САЩ и редица прибалтийски държави, ще бъде реализиран.

Той отбеляза, че "Северен поток" е изключително търговски проект, който е свързан с увеличението на потреблението на енергия в Европа, където същевременно намалява добивът на природен газ.

"Получените разрешения са достатъчни за реализацията на "Северен поток 2. Немските партньори започнаха да строят в морето, ние също пристъпваме към това. Нямаме повече проблеми с получаването на каквито и да било разрешителни – Финландия прие такова решение, Швеция, Германия, Русия – това ни е напълно достатъчно, за да реализираме проекта", заяви Путин.

По думите му Европейският съюз се нуждае и от "Северен поток 2" и от "Турски поток".

Жизнено необходими "Северен поток 2" и "Турски поток" 

Преди неговото участие във форума, зам.-шефът на "Газпром" Александър Медведев заяви, че растящото търсене на газ в Европа изисква построяването на нови маршрути за доставка.

"Тази година ще поставим нов рекорд, който ще ни приближи до договорените количества – 204.5 млрд. куб. м, и допълнителното търсене означава, че трябва да се създават нови транспортни маршрути. Затова и "Северен поток 2" и "Турски поток" са жизнено необходими за Европа", каза Медведев 

Според него до 2025 г. Европа ще има нужда от допълнителни 60 млрд. куб. м годишно, а до 2030 г. - 80 млрд. куб. м, макар че оценките може и да стигнат и до 100 млрд. куб. м.

Зам.-шефът на руския концерн посочи още, че в много скоро време използването на газ в производството на електроенергия ще е равно по екологичност на производството на ток от слънце и вятър. Това може да стане чрез добавянето на водород към природния газ.

Путин се спря и на това, че САЩ не можело да бъдат конкурент на Русия на европейския газов пазар, тъй като американският втечнен газ струва с 30 процента по-скъпо от руския тръбопроводен газ. В същото време отбеляза, че Русия също вижда перспективи в износа на втечнен газ и неслучайно работи в тази посока и вече е направила първите експортни пратки.

Путин заяви също така, че "Газпром" не е монополист на европейския пазар. "Ние сме износители и продаваме толкова, колкото се търси. Не сме най-големият продавач", каза държавният глава

"Ние сме традиционен доставчик (в Европа) на тръбопроводен газ. Правим това от 1960-те години. Правим това във висша степен отговорно, професионално и по много конкурентни цени за европейския пазар", каза руският президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #10

    Според него.... По техните прогнозите, преди няколко години, цената на нефт щяла да достигне 400$ и т.н. И каква е сега?! Който вярва на Путин...

  2. lindentown
    #9

    Форумните "анализатори", критикувайки администрацията на Тръмп, забравят, че освен голям вносител, САЩ са и голям производител на петрол. И че около половината от нуждите на американския пазар се задоволяват от американско производство. И този дял вече нараства и ще продължава да нараства, което означава по-голямо вътрешно производство, повече заетост, както и повече печалби и платени данъци. Колкото по-високи са международните цени на петрола, толкова по-вече ще нараства на американския пазар дела на американски петрол за сметка на вносен такъв.

  3. Знайко
    #8

    Тука едни "умници" и "капацитети" разсъждават за износ, цени и т.н. Хайде да погледнем какво казват "сухите" цифри, т.е. световната карта на износа за 2017 г. Русия - великата енергийна държава, заливаща света с нефт и газ. Освен това, метали, диаманти, че и оръжие. И какъв е резултатът от това: 353 млрд USD износ, т.е. 2 490 долара на глава от населението. Бедна България, без нефт, газ, метали и диаманти (за оръжието може да говорим отделно) е изнесла за 31 млрд USD, т.е. по 4 430 долара на глава от населението. Как си ти, другарю кадровик (цитат от стар виц)

  4. edin.drug
    #7
    Отговор на коментар #4

    Не бих се доверил на Путлер, но изглежда е истина, че санкциите върху Иран повишиха цените на петрола и това важи за цялия ЕС, доколкото санкциите са ултимативни и засягат всички страни, които биха влезли в търговски отношения с Иран. Путлер очевидно се опитва да ухапе Тръмп по повод на регулирането на пазарите - нали Тръмпуша постоянно настоява за освобождаването им.

  5. Преслав
    #6

    #ТръмпНаш

  6. Коментарът е изтрит в 11:09 на 12 октомври 2018 от автора.
    #5
  7. balrogbg
    #4

    Единственият начин СССР да продължи да съществува е високата цена на петрола. Трумп си изпълни обещанието и вдигна цената на петрола и благодари за помощта оказана му Путин.

  8. Преслав
    #3

    Страсбург - 1.57 €/л. от вчера. В началото на лятото беше 1.35€/л. Псувам тия които разбутаха Близкия изток, слагат санкции на Иран, и нека пукнат всички пишман "демократизатори"

  9. Jordan*
    #2

    Всеки път, когато слагам дизел в моята малка кола, горивото и по-скъпо от предишния път! Днес, 03.10.2018 г. цената за литър беше 2.63 лв. А цената за барел е 75$! Колко беше цената на литър дизелово гориво при цена 120$ за барел петрол?! Кой забогатява от тези идиотски за българите цени?! Дано да пукнат Златевци и други комуноиди като него!

  10. Преслав
    #1

    Тия западните там компании "Шел", "Тотал", "Ени" и сие не са ли им казали, че Русия е в изолация и народа вече пасе трева виейки от глад??? За санкции не са ли чували тия мекерета?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.