Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин пред Тъкър Карлсън: Няма да нападаме Полша или Латвия

87 коментара
Путин пред Тъкър Карлсън: Няма да нападаме Полша или Латвия

Русия няма интерес да разширява войната с Украйна в посока Полша или Литва. Подобно нещо би могло да се случи само при едно условие – ако бъде нападната.

Това заяви руският президент Владимир Путин в първото си интервю пред американкси журналист след началото на конфликта в Украйна. Той говори над два часа с бившия водещ на FoxNews Тъкър Карлсън. Карлсън е в Русия от няколко дни. Той подготвяше публиката за евентуалната си среща с Путин, макар че от Кремъл до последно не даваха знак, че тя ще се случи.

Лекция по история

Карлсън минава за близък до бившия президент Доналнд Тръмп, който пък винаги е демонстрирал позитивно отношение към Путин. Журналистът твърди, че войната в Украйна се отразява едностранно от западните медии. Това е една от причините руският президент да се съгласи да говори с него, става ясно по време на интервюто. Двучасовият им разговор бе качен в профила на Карлсън в X (туитър).

Обяснението на Путин защо е нападнал Украйна започва с дълга лекция по история, в която президентът се връща до времената на Богдан Хмелницки, оглавил въстание срещу полската власт в Украйна през 1648 г.

"За да не мислите, че си измислям нещо, ви давам тези документи. Това са копия от документи от архива. Тук са писмата на Богдан Хмелницки, който пише до Москва, за да минат под покровителството на руския цар. Започва война с Полша. През 1654 година е сключено примирие с Полша. Тези земи – целият ляв бряг на Днепър, включително и Киев, се присъединяват към Русия, а целият десен бряг на Днепър остава при Полша", заявява Путин.

Той посочва още, че според пакта "Рибентроп-Молотов" през Втората световна война част от Украйна е трябвало остане в границите на СССР. Според него Владимир Ленин дал "по необясними причини" на украинската съветска република "територии и хора, които никога не са се наричали Украйна или украинци".

Путин е уверен, че протестите в Украйна от 2013 г. са организирани от ЦРУ.

"Нямаше да си мръднем пръста, ако не беше Евромайдана. Никога не сме съгласявали Украйна да влиза в НАТО“, обобщи Путин. „Украйна започна тази война през 2014 година. Ние не сме я започвали през 2022 година. Това е опит да я спрем. Не сме постигнали нашите цели все още. Една от тях е денацификацията. Това е една от причините при провала в преговорите в Истанбул. Лидерите във Франция и Германия ми казаха – "Как ще подпишат споразумение, когато си опрял пистолет в главите им". Съгласих се и изтеглих войските от Киев. Когато изнесохме войските си, украинските преговарящи изхвърлиха всичко в кофата и се подготвиха за дълга конфронтация с помощта на САЩ и сателитите в Европа", заявява още той.

Няма да воюваме с Полша

Има само един вариант Русия да изпрати войски в Полша и той е, ако бъде нападната, казва още Путин.

"Нямаме интерес. Не трябва дълбок анализ, за да се разбере, че нямаме интерес от глобален конфликт. Това ще доведе човечеството до ръба на унищожението", казва той.

Рано или късно Русия и Украйна ще стигнат до примирие, заявява още Путин. Според него е невъзможно страната му да понесе "стратегически загуби на бойното поле".

"Сега трябва да мислят какво да правят. Знам, че искат, но не знаят как да го направят. Безкрайната мобилизация в Украйна, истерията, вътрешните проблеми – рано или късно ще стигнем до примирие. Отношенията ни ще се възстановят", заявява той.

Отношенията със Запада

САЩ са накарали Киев да забрани по законов ред преговорите с Москва, сега те трябва да се оправят с този проблем, добави руският президент. Според него Вашингтон е оказал натиск върху другите страни от НАТО да подкрепят идеята за разширяване на Алианса, включващо Украйна и Грузия - въпреки че първоначално Западът е обещал пактът да не се разширява на изток, отбеляза Путин.

Русия е готова за преговори със Запада, добави руският президент. Западните държави "досега вдигаха шум, крещейки: трябва да постигнем стратегическо поражение на Русия, поражение на бойното поле".

"Но сега, очевидно, идва осъзнаването, че това не е лесно да се направи, ако изобщо е възможно", отбеляза Путин. "Според мен това е невъзможно по дефиниция, това никога няма да се случи. Струва ми се, че тези, които контролират властта на Запад, вече са осъзнали това. Но ако това е вярно и ако това осъзнаване е дошло, помислете сега какво да правите по-нататък", призова той. Според него НАТО иска да води преговори с Русия, но не знае как.

Евентуална смяна на президента на САЩ няма да измени отношението на американския елит към Москва, въпросът не е в една личност, подчерта Путин. Ако "в американското общество надделее идеята за господство на всяка цена и с помощта на силови действия, нищо няма да се промени - ще стане само по-лошо".

"А ако в края на краищата се стигне до осъзнаването, че светът се променя поради обективни обстоятелства и човек трябва да може да се адаптира към тях навреме, използвайки предимствата, които САЩ имат и днес, тогава може би нещо би могло да се промени", добави той.

"Ако това осъзнаване стигне до управляващите елити, тогава да, тогава първият човек на държавата ще действа в очакване на това, което очакват от него избирателите и хората, които взимат решения на различни нива. Тогава нещо може да се промени", подчерта Владимир Путин.

Случаят "Гершкович"

В интервюто си Путин заявява, че е възможно да се постигне споразумение за освобождаването на американския журналист Еван Гершкович, който е задържан в Русия от близо година, отбелязва Франс прес.

"Мисля, че може да бъде постигната сделка", заяви руският президент. "Няма табу върху решаването на този въпрос. Готови сме да го разрешим, но определени условия се обсъждат по каналите на специалните служби", добави той.

Путин подчерта, че Гершкович е бил заловен, докато получава поверителна информация. "Това се нарича шпионаж", отбеляза руският президент, цитиран от ТАСС.

Западът се бои от силен Китай повече, отколкото от силна Русия, уверен е Путин. В същото време Русия чува много страшни истории за Пекин, но вижда неговата липса на агресивност, добави президентът. С ограниченията си върху сътрудничеството с КНР САЩ си вредят сами, смята той.

Той изрази и готовността на Москва да доставя газ на Западна Европа, ако Германия отвори газопровода "Северен поток-2". Според руския държавен глава атентатът срещу газопроводите в Северно море е дело на специалните служби на САЩ.

Според Путин въпреки санкциите, през последната година Русия е станала първата европейска икономика по паритет на покупателната способност, отбелязва ТАСС.

Не му даде думата

В дългото си интервю за Тъкър Карлсън руският президент Владимир Путин почти не дава възможност на американския журналист да каже нещо, пише журналистката от в. "Вашингтон пост" Франческа Ебел, която отразява темите, свързани с Русия.

Първите 30 минути от двучасовото интервю с бившия водещ на "Фокс нюз" минаха в ревизионистка тирада на Путин, посветена на митовете за създаването на Русия и Украйна, на разпадането на Съветския съюз и на разширяването на НАТО.

Путин отдели повече от половин час на историята на Русия, Литва, Полша и Украйна. Монологът му започна със събития от девети век, премина през 14-и век и включи критика на външната политика на Ленин, пише британският в. "Гардиън".

Всеки път, в който Карлсън го прекъснеше, руският лидер започваше да го поучава, пише Франческа Ебел, като отбелязва, че интервюиращият е прекарал по-голямата част от беседата мълчейки или изглеждайки объркан.

Към края на разговора вече беше станало ясно, че президентът няма намерение да слага край на бруталната си война срещу Украйна, изтъква журналистката от "Вашингтон пост".

Карлсън не зададе нито един въпрос за атаките на Русия по жилищни райони или критична инфраструктура в Украйна, при които загинаха хиляди хора. Не бяха споменати и твърденията за предполагаеми военни престъпления и за депортирането на украински деца. Нямаше и въпроси за политическите репресии в Русия, насочени срещу критиците на Путин, както и за дългите присъди, които получават обикновени руснаци за антивоенни протести, отбелязва журналистката от "Вашингтон пост".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

87 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #62

    За кога е обидно?

  2. anton nikolov
    #86
    Отговор на коментар #81

    Да и Хитлер беше принуден да нахлуе в Полша, защото както мъдро изтъкна другарят Путлер , Полша го била предизвикала. Той милият само искал да му предаде Гданск, а пък те гадните войнолюбци, взели, че му отказали.

  3. anton nikolov
    #85
    Отговор на коментар #84

    Независима проститутка няма.

  4. brambar
    #84
    Отговор на коментар #54

    Той е известен. Най-високо платеният водещ в света. Заплатата му е 50 млн долара на година, а самият той е потомствен милионер с 370 млн долара богатство.

  5. brambar
    #83

    На Тъкър не му пука. Мрази либералните и използва удобен повод да ги удари там, където най-много ги боли. Независим е защото е потомствен милионер с 370 млн долара. Кой журналист от казионните СИ ЕН ЕН би посмял да направи подобно интервю. НИКОЙ...

  6. Milenca
    #82

    Тоя пък нямало да напада Полша !? А смееш ли? Полша не е Украйна!

  7. magda.shishkova
    #81
    Отговор на коментар #71

    РФ беше принудена от запада да нападне Украйна . МРФечтата на запада отдавна е да се унищожи Русия и по точно да я разпарчетосат. Ако не въоръжаваха Украйна / както каза Зеленски, войната щеше да спре за седмица или месец най много/.

  8. RumRad
    #80

    Това означава, че Полша и прибалтийските републики трябва усилено да се готвят за война! Да купуват ракети, дронове и ако могат и ядрено оръжие!

  9. The Rock
    #79
    Отговор на коментар #78

    Лъжеш!

  10. Георги Съдиев
    #78

    Против войната съм и Путин е лично виновен за нея. Ала вместо да лаете да коментирате фактите и задавате въпроси: 1)Какви основни моменти са залегнали в Минските споразумения? 2)Вярно ли е, че Франция и Германия са ГАРАНТИ за изпълненито им? 3)Какви основни моменти имат парафирания в Истанбул проектодоговор? 4)Какви обчснения дава бившия министър-председател на Великобритания (турчина) Джонсън? Фактите не са на страната на ЕС и САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.