Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин прибегна до старите кагебистки тактити

0 коментара

След като положи усилия да се представя като рационален, придържащ се към законността държавник, руският президент Владимир Путин се обърна към безпощадната бруталност на бившия си работодател, КГБ.

Не желаейки да продължи повече със съдебното разследване срещу най- изтъкнатия финансов магнат, Путин изпрати маскирани агенти да арестуват бизнесмена Михаил Ходорковски на борда на самолета и да го отведат във всеизвестния затвор Матроская Тишина, където той ще остане поне до края на годината.

Арестът беше сериозна грешка и твърденията на Путин, че това е било акт на независимото правосъдие не могат да убедят никого, най-малкото пазарите, които изпаднаха в страх, че Кремъл показва истинските си авторитарни маниери. Те положиха усилие да смекчат нещата вчера, но икономическата вреда вече е огромна. Дългосрочната заплаха за имиджа на Русия и доверието към Путин може да е дори по-голяма.

Руските прокурори преследват от юли Михаил Ходорковски, директор на петролната компания Юкос, когато неговият партньор Платон Лебедев беше вкаран в същия затвор. Руските и западните реакции тогава бяха доминирани от чувството, че олигарсите, на които в средата на 1990-те Кремъл даде огромни богатства, трябва да се въздържат от манипулации в политиката.

В момента, когато Путин изглеждаше готов да остави олигарсите на мира, докато те не бъркат в политиката, 40-годишният Ходорковски щедро финансираше опозиционни партии, в навечерието на парламентарните избори през декември, и дори не държеше в голяма тайна амбициите си към президентството. След като превърна Юкос в четвъртата по големина в света петролна компания, Ходорковски започна преговори за продажба на съществен пакет от акциите на ЕксонМобил и Шеврон Тексако.

Не е ясно кое от двете неща беше по-голямата провокация за Путин. Ако обаче той разчита възмущението да спадне, е опасно късоглед. Защото, каквито и успехи да е постигнал, те са базирани на виждането за нарастващата стабилност в Русия.

Основната стратегия на външната му политика продължава да бъде превръщането на Русия в алтернатива на Близкия изток като източник на петрол за Запада. За тази цел той активно търси чужди инвестиции, а сред олигарсите Ходорковски беше най- активен, превръщайки се от забогатял чрез мошеничество олигарх в корпоративен лидер и филантроп.

Може би Ходорковски ще стои настрана от политиката. Естествено, преголямото икономическо влияние на олигарсите и изключителното политическо влияние на президентството, се превръщат в опасна смес. Но има и по-добри начини да се бориш с политическите амбиции на олигарсите. Най-мъдрото решение на Путин би било да пусне Ходорковски на свобода и да се бори открито с него в съда, в парламента, а ако и необходимо, и чрез избирателните урни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.