Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";БСП демонстративно се намесва в управлението""

0 коментара

Декларация на Парламентарната група на СДС, прочетена в пленарната зала на Народното събрание от председателя на СДС Надежда МИХАЙЛОВА

През последните дни в Република България се случват събития, които не бива да оставят безучастен никой от нас.

Ставаме свидетели на:

- скандални посещения на ръководството на БСП при началника на Генералния щаб;

- недопустими политически изявления на генерал Колев показващи желание за намеса в политиката, пряко инспирирани от левицата;

- възмутителни разкрития за връзки на Националната служба за охрана с хора от престъпния свят;

- безпрецедентни изявления на висши партийни функционери от БСП, че ще решат проблемите на престъпността като се договорят с мутрите за легализиране на мръсните им пари.

С тези си действия БСП показва какво може да очаква България от едно ляво управление - налагане на силови и недемократични практики от времето на Варшавския договор.

На базата на тези факти, СДС прави следните изводи:

1. Една година преди парламентарните избори БСП се опитват да заемат ключови позиции в системата за национална сигурност.

2. Правителството не успява да се справи с институционалната криза в службите за сигурност и силовите министерства.

3. Парламентарното мнозинство няма воля да потърси законодателен отговор на тази криза, която води до срастването на мафиотски структури със структурите за сигурност.

Затова:

СДС предупреждава за демонстративна намеса на БСП в управлението. Продължаващото мълчание на НДСВ и ДПС ще ги направи съучастници в опитите на БСП да използва ресурсите и информацията в сферата на националната сигурност за тяснопартийни интереси.

СДС предупреждава, че БСП заиграва с българската армия и търси отново "генералско" политическо говорене, както през 1992. България няма да забрави случая Бригадир Аспарухов.

СДС вярва, че българските офицери няма да жертват своето достойнство и воинска чест в полза на партийни интереси. Всякакви прояви на политическа ангажираност и пристрастие на военното командване са недопустими в една демократична държава.

Още в началото на 2003 СДС предложи Програма от мерки за достойно членство в НАТО, очертаваща цялостна реформа в сектора за сигурност. Тази програма бе внесена в Консултативния съвет по национална сигурност и Народното събрание. Нашата инициатива беше посрещната с бездействие от управляващото мнозинство.

СДС предлага шест стъпки за преодоляване на кризата в сектора за сигурност:

1. Законодателно уреждане на сектора за сигурност, включително и институционализиране на Съвета по сигурността към министър-председателя и неговите отговорности в тази област до края на зимната сесия на Народното събрание.

2. Незабавно стартиране на радикална реформа на Националната разузнавателна служба, служба "Военна информация", Националната служба за сигурност, Военното контраразузнаване, Националната служба за борба с организираната престъпност и Националната служба за охрана, както и техническите служби за специални връзки и наблюдение.

3. Изграждане на ефективна система за модернизация и превъоръжаване на сектора за сигурност в сътрудничество с Агенцията по отбраната на ЕС и Командването по трансформация на НАТО чрез национална агенция и специална подкомисия в Народното събрание преди стартирането на приоритетните 11 проекта за модернизация на въоръжените сили, приети с постановление на Министерския съвет от 27 май 2004. Приемане до края на лятната сесия на решение на Народното събрание за числеността на въоръжените сили заедно с конкретна програма за пълна професионализация на Българската армия не по-късно от 2008.

4. Представяне в Парламента до края на юли 2004 г. План за приложение на резултатите от стратегическия преглед на отбраната с механизъм за изпълнение в администрацията и наблюдение и оценка в Правителството и Парламента.

5. Провеждане в следващите 6 месеца на цялостен стратегически преглед на сектора за сигурност и представяне на план за реализация на препоръките му в Народното събрание не по-късно от март 2005.

Тази криза може да бъде преодоляна с решителни политически действия и ефективен граждански и парламентарен контрол, а не с недопустими политически изявления на началника на Генералния щаб. Във всяка демократична страна подобни изявление биха довели до незабавното освобождаване на началника на Генералния щаб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.