Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";Не бяхме избрани заради миналото"",N

0 коментара

Първото официално посещение на президента в чужбина, откакто встъпи в длъжност на 22 януари, беше в Белгия. Бившият комунист Георги Първанов се срещна през първите два дни от посещението си с каймака на белгийските и международни лидери, беше приет в кралския дворец, посети белгийския парламент, НАТО и Европейския съюз, и дори не пропусна среща с френскоезични бизнесмени.

Симеон Сакскобургготски стана министър-председател. Вие сте единственият човек в света, който е по-високо от царя!

Поддържам добри отношения с бившия цар, който е изцяло отдаден на функциите си на министър-председател и не показва никакво желание за възстановяване на монархията. В България през последните две години станаха много големи промени. Бившият цар Симеон беше избран за министър-председател, а аз бях избран за президент. И двете събития бяха изненада. И двамата носим тежестта на историята на раменете си. Но ние бяхме избрани не заради миналото, а заради нашата визия за бъдещето.

Може ли избирането на бивш комунист за президент да промени външната политика на България?

Бившата комунистическа партия извърши много сериозни промени и то преди аз да спечеля изборите. Бях избран, за да отговоря на очакванията за промени в страната и специално за социалната област, а също и защото се вписвам в приемствеността на приоритетите в българската външна политика. Онова, което ще се промени в тази област, е скоростта на процеса на интеграция в Европейския съюз и в НАТО.

През 2004 г. Европейският съюз може би ще има още 10 нови членки. България не е в този списък. Не се ли страхувате, че последиците от този "Голям Взрив", могат да доведат до забавяне на вашето присъединяване?

Да, страхувам се. Затова ние имаме амбицията да ускорим преговорите, за да затворим последните глави в средата на 2003 г. и след това да финализираме договора за присъединяване. Ние сме против разделянето на кандидатите на първа и втора група. Получихме уверение, включително от белгийския министър-председател, че всеки кандидат ще бъде оценяван според собствените си заслуги и постижения без предрасъдъци. Би било несправедливо Европейската комисия да се води от политически съображения при оценяването на 10-те като пренебрегне очевидните икономически проблеми и да приложи след това по-взискателен подход за Румъния и България.

Какви са основните трудности пред България?

Най-големите са в икономиката, в регионалната политика и в земеделието.

България се съгласи да затвори през 2002 г. първи и втори блок на атомната електроцентрала в Козлодуй. Европейците искат също затваряне на трети и четвърти блок през 2006 г. поради съображения за сигурност. Имате ли намерение да го направите?

Сигурността е от първостепенно значение и ние трябва да убедим европейците, че тези реактори са сигурни, както смятат и европейски експерти. Но ако решим да закрием трети и четвърти блок, това ще трябва да се основава върху оценка на експерти. Ще трябва също да се отчетат икономическите и социални последици и затварянето да стане в контекста на нашата интеграция в Европейския съюз.

Тази есен в Прага НАТО ще покани някои страни за членство. Тъй като България не отговаря изцяло на военните и икономическите критерии, защо смятате, че тя ще бъде поканена?

България е между кандидатите, които отговарят най-добре на военните критерии. Ние проявихме нашата солидарност с международните усилия в Косово и Македония, както и сега в борбата с тероризма в Афганистан. Друг аргумент е фактът, че присъединяването на Румъния и България ще укрепи южния фланг на НАТО, но ако и да са налице военни и политически фактори, според мен, ние трябва още много да работим в икономическата и социалната сфера. Надявам се, че все пак ще получим покана за Прага, още повече че времето, което ще изтече между поканата и присъединяването, ще създаде много благоприятен за нас инвестиционен климат.

Как виждате отношенията с Русия в този контекст?

Сближаването между НАТО и Русия трябва да бъде благотворно. Добре е, че вече има общо виждане, че основният неприятел за този век е международният тероризъм.

Министър-председателят обеща значителни промени до 800 дни. Реалистично ли е това?

Аз не мисля, че за 800 дни могат да се извършат радикални промени. Не вярвам в революционните промени. Предпочитам трансформациите стъпка по стъпка. Освен това в икономическата и социалната област все още има големи трудности...

Какво се промени след принудителното падане на лявото правителство преди пет години?

Смяната във властта се извършва по-цивилизовано и мога да ви уверя, че в предвидимо бъдеще няма да има тревожни новини от България. Преди пет години лявото правителство се провали. Старият тип политици, които имаха в главите си стари идеологически стереотипи на конфронтация, все още имаха мнозинство и влияние. Сега има нови, по-млади политици, които са технократи, прагматици и реалисти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.