Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";Всяка неделя" - "блаженството"" на перестройката

0 коментара

В първия от светлите Великденски дни, след двуседмична рекламна атака БНТ реши да ни върне и потопи в "блаженството" на перестроечното време.

След завръщането на царя; след победата на Първанов, после на Причкапов; след първомайското признание на Станишев и неговата БСП във вярност към Георги Димитров; след поставянето на законов чадър над бившия репресивен апарат на тоталитарната държава, чиито представители продължават да притежават неограничено количество икономически и властови ресурс и след щедрите обещания на бившите комунисти скоро пак да ни спасят, като ни управляват - за десерт черешката на върха на сладоледа бе извадената от нафталина "Всяка неделя" и позабравения, но сигурно предизвикващ умиление у някои образ на Кеворк Кеворкян.

Изкушените да останат пред екрана може би са се убедили в сентенцията, че опитите за повторения в историята най-често са гротескови като резултат. Освен ако не преследват определени цели.

Не е ясно дали възстановката на едно предаване, което преди години наивният българин възприемаше като своеобразен оазис в цензурираната програма на единствена държавна телевизия, сега е минала през някой от съветите на БНТ. Като сценарий или поне като програмна схема. Но ако това все пак се е случило, във Възкресна неделя станахме свидетели или на безхаберност от страна на ръководството на медиата, или на съзнателно облъчване на зрителите с послания, неадекватни на православния празник и на сакралния смисъл на Възкресението.

На първия ден на Възкресение Христово на екрана на БНТ възкръснаха пошлостта и демагогията. Защото по какъв друг начин, освен като пошъл, може да се определи подобието на диалог между Тодор Колев и Боян Радев на бутилка водка? И като какъв, освен демагогски, опитът на Кеворк Кеворкян да ни върне десетки години назад чрез интервюто си с бащата на перестройката Михаил Горбачов - чак до Ленин и Бухарин. Защо някогашният телевизионен водещ не използва присъствието на политика Горбачов, за да насочи размислите му към съвременни и важни теми от настоящето, като например бегло засегнатият конфликт между евреи и палестинци в близкия Изток? Или г-н Кеворкян реши, че с едночасовото си интервю промени нечии възгледи за комунистическата революция в Русия или опитите ѝ за износ в други страни? Или може би за същността на перестройката и последвалия я нескончаем преход, в който комунистическата върхушка имаше достатъчно време и механизми да утвърди новото си статукво? Или интервюто извади наяве нещо различно, неизвестно досега или непонятно от личността на първия президент на Русия?

Безспорно архивите, старите кадри и снимки са ценни, но само когато осветяват обвити в мрак или лъжи страници от историята. Всяка друга тяхна употреба предизвиква логични въпроси.

Ще бъде жалко, ако в предстоящите недели г-н Кеворкян, хората зад него и ръководството на БНТ ни предлагат мултиплициран модел на първата възстановена "Всяка неделя". Едва ли българите сме поумнели значително за едно деселилетие, но със сигурност сме се разделили с голяма част от илюзиите на прехода. И със своята наивност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.