Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работната група по проектите за ТЕЦ "Марица-изток 1 и 3"" ги смята за полезни

0 коментара

Цената на електроенергията от ТЕЦ "Марица-изток 1" ще се повиши с 10%, а от ТЕЦ "Марица-изток 3" - с 3,6% при изпълнение на проектите на американските инвеститори AES и "Ентърджи". Това каза днес министърът на енергетиката Милко Ковачев по време на парламентарния контрол.

Създадената със заповед на премиера Симеон Сакскобургготски експертна работна група за оценка на проектите е приключила работата си и докладът ѝ е даден на министър-председателя, съобщи Ковачев. Според групата проектите на AES за изграждане на два нови блока в ТЕЦ "Марица-изток 1" и на "Ентърджи" за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3" осигуряват необходими на страната енергийни мощности за производство на ток от местни въглища, а планираните да бъдат вложени един милиард и 600 милиона евро са най-големите частни инвестиции в българската икономика.

Производствените мощности ще осигурят между 16 и 20% от цялото електропотребление на страната. Негативите на сделките по думите му произтичат, освен от увеличението на цената на тока от тези централи, и от наличието на дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия.

Работната група предлага варианти за развитие на проектите, които ще бъдат оценени от Министерски съвет, каза Ковачев. Реализацията на проектите беше одобрена от правителството на Иван Костов на 11 май миналата година. Подписаните с американските инвеститори AES и "Ентърджи" търговски споразумения не са влезли в сила. Това ще стане след сключването им на споразумения с банките-заемодатели.

След като инвеститорите намерят нужния финансов ресурс, заедно ще се опитаме да подобрим параметрите на сделката, каза министър Ковачев. Той очаква строителството на новата мощност в ТЕЦ "Марица изток 1" да започне до края на тази година.

Създаденото с германската фирма "Рейнбраун " смесеното дружество Минна компания "Марица-изток" до момента е разработило предварително проучване за развитие на добива на въглища в района. Резултатите от него обаче не отговарят на разбиранията на българската страна за развитие на въгледобива в мини "Марица-изток".

Според Ковачев предлаганите решения не гарантират дългосрочно и стабилно развитие на добива в мини "Марица-изток" след 2020 г. Очакванията на министерството на енергетиката са до 2005 г. добивът на въглища да достигне 30 млн. тона годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.