Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радан Кънев: Всеки го е страх от прокуратурата

В държавното обвинение има среди, които работят като черна пиар агенция

10 коментара
Радан Кънев: Всеки го е страх от прокуратурата

Наслушах се на хора от статуквото, които обясняват, че реформата трябва да доведе до по-бърз съдебен процес. Целта на съдебната реформа е да пребори големият проблем на българското правосъдие, а той се нарича мафия и корупция, не бавен съдебен процес. Това обясни лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев в петък пред Нова телевизия.

Ако започна с примерите, ще се окаже, че в половината европейски държави процесът е по-бавен. Но в нито една няма мафия в съдебната система, няма наложен механизъм за наблюдение от страна на ЕК, подчерта той.

Несъмнено е, че ВСС беше опънал чадър над Софийския градски съд (СГС). И това беше абсолютно известна на всеки български юрист язва, заяви Кънев. Да, ВСС едно от местата, където се е окопала мафията, добави той. Кънев обясни още, че се чуди има ли или няма лидер на тази мафия и затова каза, че няма как да отговори – това следва да го направи прокуратурата.

Лидерът на ДСБ коментира и статиите на Калоян Стоев във вестник "Труд“, по които прокуратурата се самосезира и започна проверка срещу правосъдното министерство.

"Не мога да кажа, че това е мафия и корупция за "това жалко мероприятие”. Използването на медии е нещо старо, изпитано и то си има име – бухалка, коментира Кънев.

"Всички тези медии си имат едни и същи опорни точки – против съдебната реформа, против Петър Москов, за Владимир Путин. Неслучайно казах, че тези медии имат идентична редакционна политика – силно одобрение на Путин, силно одобрение на Ципрас, против реформаторската политика", заяви Кънев.

Има среди в прокуратурата, които работят като черна пиар агенция – не знам дали главният прокурор е сред тях, надявам се, че не е, той трябва да каже. Прокуратурата трябва да разследва всички обществени поръчки, да се следи, да има контрол, защото има корупция, смята той. Лошото е, че проверката започва като шумен медиен пиар и не се върши истинска работа, добави той.

Съпредседателят на РБ обясни още, че "всеки го е страх от прокуратурата“. "Въпросът е да се надмогне страха. Защото в България е доказано, че могат да се  тормозят невинни хора. Това че съм невинен не ме прави защитен", обясни Кънев,

"Виждал съм страх от прокуратурата в изключително много колеги в България, включително хора, за които съм убеден, че нямат изобщо от какво да се страхуват, но те се страхуват от тормоз", смята депутатът и добави, че искал да види истината за отношенията между Делян Пеевски и Цветан Василев "в съдебна зала".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  2. Kiril Manolov
    #9

    До Корадо. Като си приел за ник името на популярния герой от "октопод",ще предложиш ли нещо конкретно да стане вместо рефофмата,против която си? Ако цялото общество желае промяна в съдебната система,а ти си против,кажи точно защо и какво друго предлагаш да стане,за да почувстват хората,че има справедливост.Малко ли ти са примерите за абсолютно неадекватни и даже абсурдни решения на ВСС,например,та така браниш статуквото?

  3. Гармиш
    #8

    Къде бе Радане сложи жалкия Москов до Путин.Дръж се малко по сериозно.И ако наистина успееш попитай коалиционниа си Бойко за наведените му изявления пред ТАСС.Там ще разбереш къде е Путин.Ако недовидиш се обърни към коалиционния си Гоце и Румен Петков.Ако и тогава не видиш - сменяй очилата човече

  4. Васил Митов
    #7

    До "корадо". Не знам дали в САЩ конете ядат боб, но знам, че там прокуратурата е част от изпълнителната власт, а не от съдебната. Дори Главният прокурор (US Attorney General) е член на кабинета на Президента, т.е. той е с ранг на министър. Не е така, обаче, навсякъде. Например, в Италия и Бразилия, прокуратурата е част от съдебната система, доколкото ми е известно.

  5. Борис
    #6

    Съдебна власт са само съдиите и никой друг. Нито обвинението, нито следствието, нито министъра на правосъдието, нито адвокатурата са част от съдебната власт. Те може да са участници в съдебната система, но не те произнасят присъдата. Произнася я съдия, въз основа на Закона, квалификацията си и съвестта си, и следователно той/тя са съдебната власт. И в Глава VI "Съдебна власт" от Конституцията нямат място други участници в съдебната система освен съдебната власт т.е. съдиите. За мястото на другите участници в съдебната система има закони, където то се урежда.

  6. korado
    #5

    Пропуснах още два абсурда на предлаганата "реформа":
    - за първи път в световната нормотворческа практика се предвижда, колективен и то конституционно уреден орган на държавна власт, да се състои от четен брой членове;
    - предвижда се членове на ВСС /и в двете колегии/ да могат да бъдат и адвокати и юристконсулти, които ще продължат да изпълняват функциите си като такива когато колегиите и Пленума на ВСС не заседават. С други думи - след като участват в решаването на всички въпроси свързани с управлението

  7. korado
    #4

    Аман от неграмотници!Всеки отворил конституцията, чете и тълкува както му идва на акъла и после пише глупости по форумите! Главният прокурор бил едновременно и обвинител и съдия, щото видите ли е член и на ВСС. По голяма тъпотия отдавна не бях чел! Не по-малка е и твърдението, че обвинението /т.е.прокуратурата/ и следствието били част от изпълнителната власт и заедно с правосъдния министър се намесвали в работата на съдиите. Слава Богу, че това не е вярно, иначе щеше да видите "кон боб яде ли". Впрочем,

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Радан: Наслушах се на хора от миналото и статуквото, които повтарят, че съдебната реформа трябва да доведе до по-бърз процес. Целта й е да пребори големия проблем на българското правосъдие, а той се нарича мафия и корупция, а не бавен процес.

  9. Борис
    #2

    Да, има страх защото Главният прокурор е едновременно и обвинител и съдия - член е на Висшия съдебен съвет (чл.130, ал.1 от Конституцията на РБ). В чл. 117, ал.2 от Конституцията се твърди, че съдебната власт в България е независима. Да, но чл. 126-128, чл.130, ал.1 и чл.130а, дават възможност, de jure, на изпълнителната власт (обвинението, следствието и министъра на правосъдието) да се намесват в работата на съдиите т.е. в заявената, в чл.117,ал.2 от Конституцията, независимост на съдебната власт.

  10. Dr. Web Browsing
    #1

    Бих казал, че всеки изпитва някакъв страх от мафията, тя държи статуквото. Затова, според мен, се провалят всички организирани форми за противодействие (доколкото изобщо е имало такива) срещу тази паразитираща прослойка в обществото. Нека да сме наясно, мафии в техния национален контекст има навсякъде - спецификата при нас е, че сме от страните от бившия соц-блок, с наличие на неразградени структури от онова време, които неминуемо са дали своите плодове. Днес просто сме свидетели на всички тези негативни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.