Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев сезира КС за oрязаните си правомощия, образувано е дело

64 коментара
Румен Радев, сн. БГНЕС

Конституционният съд (КС) образува дело по искането на президента за обявяване на противоконституционност на приетите от парламента на 20 декември промени в основния закон.

Докладчици са председателят на КС Павлина Панова, както и съдиите Соня Янкулова и Мариана Карагьозова-Финкова.

Президентът Румен Радев очаквано сезира в понеделник Конституционния съд, като атакува основно текстовете, които орязват правомощията му. Той обаче не оспорва основните промени, свързани със съдебната система.

В същото време атакува и цялата процедура, по която бяха приети промените в конституцията.

"Президентът счита, че част от измененията, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях, като засягат пряко формата на държавно управление и са от изключителната компетентност на Велико народно събрание (ВНС)", посочиха от "Дондуков" 2.

Премиерът Николай Денков коментира по-късно, че “президентът има проблем с промените, защото се ограничават определени негови права, с които беше злоупотребено през последните две години".

"Президентът е заинтересована страна заради промените, свързани със служебните правителства. Всеобщо е мнението на политическите сили, които подкрепиха промените в Конституцията, е, че беше необходима промяна както в правосъдната система, която, както виждам, не се оспорва, така и по отношение на статута на служебните правителства, които се оказаха без парламентарен контрол дълги периоди от време", каза премиерът. 

Какво точно атакува Радев

Той атакува промените при назначаването на служебно правителство и възможността главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища да бъдат назначавани без президентски указ. 

В 30 страници държавният глава излага мотивите, с които оспорва поправките.

Президентът счита за противоконституционни разпоредбите, даващи право на хора с двойно гражданство да бъдат народни представители и министри, възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, реда за назначаване на служебно правителство, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на различните легислатури на Народното събрание.

По отношение на промените в Глава шеста “Съдебна власт“ се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ.

Според държавния глава всички тези изменения, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях като засягат пряко формата на държавно управление и затова са от изключителната компетентност на Велико народно събрание.

Президентът оспорва и следваната от законодателя процедура.

“Конституцията може да бъде променена или с голямо политическо мнозинство и бързо (без срок между трите различни дни на гласуванията), или с по-малко политическо мнозинство, но по-бавно (с минимален срок от два месеца между различните дни на гласуванията)“, посочва в мотивите си държавният глава, противопоставяйки се на прибързаното приемане на конституционните изменения с минимално изискуемо мнозинство и без обсъждане по същество.

Пълният текст на мотирите на държавния глава можете да прочетет тук.

Промените

Промените ограничават правомощията на президента при съставяне на служебно правителство.

Служебен премиер вече ще се избира от ограничен списък от хора – председател на Народното събрание, управител или подуправител на БНБ, председател или заместник-председател на Сметната палата, омбудсман или негов заместник. Парламентът ще продължи да работи и след назначаването на служебен кабинет.

Одобрените промени предвиждат разделяне на Висшия съдебен съвет на две, както и намаляване на мандата на главния прокурор – от 7 на 5 години – без право да бъде избиран повторно.

Освен това българи с двойно гражданство вече могат да бъдат избирани за депутати и министри.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #64

    ВНС се свиква, само ако се приема нова Конституция, която фундаментално променя формата на държавно управление.

  2. Обектив
    #63

    Защо е нелепа претенцията, че извършените Конституционни промени са задача за ВНС: Първо, защото не става дума за фундаментална промяна на формата на държавно управление. Например, държавата да минава от форма на управление "парламентарна република" във форма "президентска република" или да кажем във форма "парламентарна монархия" ! И второ, защото това не е случай на някакъв прецедент, а на шести по ред промени в Конституцията с обикновено НС.

  3. Bлaдo
    #62

    реално поругаване на Конституцията (грубо, нагло, отвратително и отблъскващо) направи именно (п)рЭзидЭнта на Богоявление!, защото не може ... дезертьор и национален предател да скверни с присъствието си освещаването на бойните ни знамена ! ...

  4. полк. Дрангов
    #61

    Плешива путинска маймуна!

  5. В и К
    #60
    Отговор на коментар #58

    Може да започва, може и да спре. Пример за последното е отпадането на член първи от комунистическата ни конституция.

  6. Rolo Tomassi
    #59

    Всяка конституция търпи поправки - дори и при най-развитите демокрации: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8_%D0%BA%D1%8A%D0%BC_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%A1%D0%90%D0%A9 Самият полу-президент е бил на ръба на действащата конституция многократно. Време е да престане да се държи като ощипана невеста.

  7. Фашизмът започва само с промяна на конституцията, отнети права на канцлера, цензура на медии и горене на книги-Желю Желев-първия демократично избран президент

  8. В и К
    #57
    Отговор на коментар #49

    Руската мечка казала, че догодина ще се родят много дренки, питали я откъде знае, отговорила "защото ми се е прияло". ПНХ!

  9. Udo
    #56

    https://www.parliament.bg/bg/const

  10. Udo
    #55

    КОНСТИТУЦИЯ / Глава първа / ОСНОВНИ НАЧАЛА / Чл. 1. / (1) България е република с парламентарно управление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.