
Между 40 и 60 процента ще се повишат сметките за парно, ако домакинствата в София, ползващи централно отопление, решат да преминат от сегашното плащане според показанията на топломерите им към измерване на отоплението по обем на жилището или както е станало по-популярно - на кубатура или на квадратура. Това сочат сравнителни анализи на потреблението в двата случая на реални клиенти на топлинния счетоводител "Техем", който има най-голям дял на пазара у нас.
Фирмата за дялово разпределение дава два примера за сгради в столичните квартали "Люлин (графика 1) и "Хиподрума" (графика 2), каквито са масовите клиенти в София.
Изчисленията са показани в лева и са за един отоплителен сезон отопление и топла вода. Данните са реални и отразяват индивидуалното ползване от последния завършен отоплителен сезон 2012/2013, цената на енергията е настоящата.
В първата разгледана сграда в графика 1 има 23 апартамента с три различни вида големина на жилищата, в които всички клиенти ползват отопление. При отчет на уредите ап. 5 и ап. 17 плащат най-високи сметки, заради най-високо потребление, ако обаче минат на кубатура биха платили почти на половина по-малко, защото сметките им ще се поемат от съседите, които до момента са пестили и плащали според потреблението си.
Именно клиентите, които пестят заради икономически или други причини, ще бъдат най-ощетени от една такава промяна в системата на отчитане, посочват от "Техем". Ап. 13 и ап. 16, които до момента са плащали 134 лева на сезон, сега ще дължат на топлофикационното дружество по 424 лева за отопление и топла вода. Още по-драстична е разликата при апартаменти 6, 9 и 21, на които чрез дяловото разпределение отоплителният сезон е струвал 194 лева, а при изчисление на кубатура биха дължали 611 лева. Общо с 43.9% по-скъпо ще плащат всички клиенти в тази сграда, разпределяйки на обем.
Примерът във графика 2 е сграда с 24 апартамента с еднаква квадратура. Видно от изчисленията клиентите ще заплащат една и съща по размер сметка, независимо от това дали ползват или дали искат да пестят. При системата на дялово разпределение 23 от общо 24 апартамента заплащат по-ниски сметки, сравнено с плащане на кубатура. Най-ощетени отново ще бъдат хората, които пестят или не ползват отопление. Апартаменти 19 и 20, за които миналия отоплителен сезон е струвал 190 лева, при изчисление на обем биха дължали 915 лева. Точно толкова ще дължат и имоти 6 и 21, които до момента са плащали над 2 пъти по-малко. Общо с 63,5% по-скъпо ще плащат всички клиенти в тази сграда в Люлин, разпределяйки енергията на кубатура.
"Техем" припомня, че Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство предложи на парламентарната енергийна комисия седем предложения за промени в Закона за енергетиката, които ще подобрят услугата дялово разпределение и ще гарантират защитата на интереса на потребителите.
И в момента е възможно топлофикационните дружества, регистрирани като топлинни счетоводители, да разпределят енергията на клиентите си според индивидуалното им ползване, но премахването на дяловото разпределение и преминаването на кубатура в крайна сметка означава връщане на едно монополно състояние, посочва асоциацията. В момента позицията и ролята на топлинния счетоводител е да бъде контролно звено, да бъде на страната на клиентите и да бъде гарант за точността верността на разпределението, допълват фирмите за дялово разпределение на топлоенергията.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент