Равен срещу Ирландия запази на теория шанса ни за Световното

11 коментара

Приключилият късно в събота с равен резултат 1:1 двубой между България и Ирландия в квалификациите за Световното по футбол в ЮАР през 2010 г. запази теоретичните шансове на страната ни за участие в турнира.

Мачът на дъблинския “Кроук парк“ започна с твърде ранно паднал гол за Ирландия – още преди да е изтека минута от старта на двубоя. След отсъден в полза на противника ни фаул, Стивън Хънт изпълни и капитанът на "Манчестър сити" Ричард Дън вкара в българската врата след груба грешка на защитата.

Последва натиск от страна на националния ни отбор, но безуспешно. До края на полувремето Благой Георгиев и Димитър Рангелов изпуснаха да изравнят от чисти позиции. Реално след попадението си в началото ирландците нямаха сериозни положения пред вратата на Димитър Иванков.

Второто полувреме започна с кратък натиск на домакините, като в 60-ата минута Иванков спаси вратата си от втори гол. Голът за българите дойде в 74-ата минута, когато Радостин Кишишев изведе с точен пас капитана Стилиян Петров зад защитата. Играчът на "Астън вила" стигна топката до аут линията и я върна назад, при което Кевин Килбейн си отбеляза автогол.

В последните минути на двубоя и даденото 4-минутно продължение и двата отбора, но ирландският с по-голям натиск, опитаха всичко възможно да постигнат победата, но крайният резултат остана същият.

Така България отбеляза четвърто поредно равенство в квалификациите. В другите срещи от осма група Италия победи с 2:0 като гост Черна гора, а Кипър се наложи с 2:1 над Грузия.

Начело в групата са италианците с 13 точки, следвани от Ирландия с 11. България има четири точки, но е с мач по-малко от втория в класацията. С четири точки е и Кипър. На последните две меса с по две точки са Грузия и Черна гора.

В следващите си три квалификационни мача българският тим е домакин, като първо посреща на свой терен Кипър тази сряда. Победата срещу тях обаче е задължителна, за да се запазят шансовете на отбора ни за участие в Мондиала.

Селекционерът на националите Станимир Стоилов остана доволен от резултата на мача с Ирландия. Според него най-важното е, че българите са показали дух и характер и са успели да запазят шансове за класиране на световното.

"Може би трябваше да действаме с по-голямо самочувствие, но съм доволен от показаното от момчетата и мъжеството им. Мисля, че с представянето си заслужихме равенството. Можеше да е и по-добре, но проблемите в атака си казаха думата", коментира Стоилов.

"Не трябва да допускаме никакво подценяване срещу кипърците. Те са в борбата за второто място и трябва да сме много внимателни в този мач, за да вземем победата", коментира Стоилов.