Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разделение в Евросъюза за ядрената енергетика

12 коментара
Френските министри на енергетиката и на економиката защитава ядрената теза, зад която стои й България, сн. ЕПА/БГНЕС

Страните членки на Европейския съюз демонстрираха разминаващи се позиции относно ядрената енергетика преди заседанието на енергийните министри в понеделник за изработване на стратегиите за подкрепа на предпочитаните от държавите технологии. информира Ройтерс в понеделник.

Група, начело с Франция, настоя за насърчаване на ядрените технологии, а друга, водена от Австрия и Германия, призовава да се даде приоритет на възобновяемите енергийни източници.

Разделението сред 27-те членки на ЕС по въпроса за ядрената енергия оказва все по-негативна роля в европейската политика през последната година, отлагайки вземането на решения на фона на споровете дали трябва да се насърчават ядрените технологии за постигане на целите за намаляване на въглеродните емисии, отбелязва агенцията.

В групата на 13те държави, поддържащи ядрената енергетика, влиза и България, която предвижда да строи два нови реактора в АЕЦ „Козлодуй“ по американската технология на „Уестингхаус“ AP-1000. Тя призовава за по-силни европейски мерки в тази сфера и твърди, че постигнатите неотдавна пробиви в преговорите с Брюксел за признаване на важността на атомната енергия в енергийния микс трябва да се изразят в конкретни проекти и финансиране.

Съвместното изявление е подписано от България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша , Румъния, Словакия, Словения и Швеция. Италия участва в срещата, но не подписа изявлението.

Междувременно Австрия и Германия са начело на призив от 13 други страни членки на ЕС, настояващи Брюксел да насърчава развитието на възобновяема енергия. Позицията не посочва конкретно ядрената енергия, но според европейски дипломати целта ѝ е да постави ударение върху инвестициите във възобновяема енергия и електропреносни мрежи спрямо тези в атомните технологии. Тя е подписана от Дания, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия и Испания.

Кипър, Литва и Белгия, която е ротационен председател на ЕС, не са в нито един от двата лагера нито един от двата документа, а Нидерландия подписа и двата.

ЕС има общи цели за разширяване на възобновяемата енергия, но не и на атомната енергетика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 16:50 на 13 март 2024 от автора.
    #12
  2. Lord Denning
    #11

    Благодаря че отговаряш на герберски тъпангъоси на въпроси където и децата в 7 клас знаят отговорите - но на тях им е простено - за тях понятия като ‘консенсус, обща политика, визия’ и тн са толкова чужди - те си знаят Боко каза, Боко рече и Боко тиквата отсече. Даже има и рима :)

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  4. Jordan Stavrev
    #9
    Отговор на коментар #8

    Проблемът е голям и е в парите! Ако няма съгласие, в каква посока да се развива нискоемисионната енергетика на ЕС в бъдеще, няма да има и решение, къде да се насочат еврофондовете за подпомагане на “зеления преход” - към нови ядрени мощности или за строеж на повече перки, инсталации за добив на водород в Сахара, фотосоларни паркове, приливно-отливни генератори и пр.

  5. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #1

    И какъв е проблемът? Защо трябва да се разбират непременно? Не може ли който както иска?

  6. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #6

    И като избяга титлата премина в тебе, или как стават тия неща?

  7. Lord Denning
    #6
    Отговор на коментар #5

    Всъщност с Евгени много си приличате: много приказки нищо съществено. Поредните кибици които коментират дребнаво без елементарни познания и вникване по темата. Навремето Евгени го бяхме засили в фонтанчето на Славейков но избяга и се скри в Домби. После дойде ЕС и ни отне това съществено право да се гаврим със селски ватманчета.

  8. ABV
    #5
    Отговор на коментар #2

    Ех лорде, лорде, ... евгени минчев и той като тебе стана лорд...

  9. Коментарът е изтрит в 20:37 на 4 март 2024 от автора.
    #4
  10. Deus Vult
    #3

    Много добре. Трябва да има дискусия за бъдещето на европейската енергетика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.