Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разликата между ядрените и неядрените оръжия се стопява

0 коментара

Новият план на Пентагона за ядрените сили повдигна въпроса дали администрацията на Буш не намалява прага за използване на ядрени оръжия. В Прегледа за състоянието на ядрените сили Министерството на отбраната изтъква необходимостта от нови ядрени оръжия с по-малка мощност и по-ниска степен на радиоактивно заразяване. Според Пентагона оръжията могат да бъдат предназначени за унищожаване на подземни комплекси, включително складове на химически и биологически оръжия. Целите може да са в Ирак, Иран, Сирия, Либия или Северна Корея. Това представлява промяна на сценариите от Студената война, които включваха Русия. Но секретният доклад на Пентагона предизвика нов, жизненоважен дебат за ядреното оръжие. За разлика от дискусиите за контрола върху въоръженията през последните години, тази дискусия не е за количеството оръжия, от които Съединените щати се нуждаят. Тя се отнася до по-фундаменталния въпрос за обстоятелствата, при които те могат да бъдат използвани.

Трябва ли целта на ядрените оръжия в периода след Студената война да бъде предимно предотвратяването на ядрено нападение срещу САЩ? Или пък трябва ли ядрените оръжия да се разработват, за да бъдат използвани във войни, включително в конфликти с врагове, които не разполагат с ядрено оръжие?

"Ако военните стратези обсъждат сега варианта за употреба на ядрено оръжие по всяко време, то когато се сблъскат с изненадващо развитие на дадена военна обстановка, разликата между ядрените и неядрените оръжия се стопява", смята Айво Даалдър, специалист по въпросите на външната политика в института Брукингс. От своя страна Пентагонът твърди, че в свят, изпълнен с неочаквани заплахи и държави с престъпни намерения, той се нуждае от по-широк спектър на варианти на действия. Министерството на отбраната определя ядрените и неядрените оръжия като "системи за нанасяне на нападателен удар", които могат да се използват отделно или заедно при атака. Такива системи са основната опора на "новата триада" от нападателни, отбранителни и военнопромишлени ресурси. "Съставен от неядрени системи и ядрени оръжия, ударният елемент на новата триада може да осигури по-голяма гъвкавост при изготвянето и воденето на военни кампании за постигане на решителна победа над противниците", се посочва в доклада.

"Способностите за нанасяне на удар с неядрени средства могат да бъдат особено полезни в ограничаването на съпътстващите щети и на ескалацията на конфликта. Ядрените оръжия могат да бъдат използвани срещу цели, способни да издържат на неядрена атака (напр. дълбоките подземни бункери или съоръженията за биологическо оръжие). Ядрените и неядрени системи за нанасяне на удар могат да атакуват вражеския потенциал за военни действия и така да допринесат за поражението на врага и за защитата на Съединените щати и техните съюзници." По времето на Студената война ядрените оръжия играеха огромна роля в американското военно планиране. Пентагонът не само изграждаше внушителен стратегически арсенал с цел да възпре ядрено нападение срещу Съединените щати. Той също си запазваше правото да използва ядрени оръжия, за да възпре нападение на Варшавския договор срещу Европа. Но с наближаването на края на Студената война, започна да бледнее и представата, че ядреното оръжие може да бъде използвано за водене на война.

Съединените щати и Русия изтеглиха тактическите си ядрени оръжия от Европа и от флотите си. Макар Вашингтон да се отказа официално от възможността да нанесе първи ядрен удар при атака от страна на Варшавския договор, той запази използването на ядрени оръжия като последно средство. С края на Студената война като че ли още допълнително намаля необходимостта от ядреното оръжие. Привържениците на контрола върху въоръженията започнаха да настояват за радикални съкращения на арсеналите на САЩ и Русия и за сваляне от бойна готовност на ядрените ракети. Хардлайнерите пък уверяваха, че ядреното оръжие все още е необходимо. С Прегледа за състоянието на ядрените сили президентът Джордж Буш като че ли откликва на исканията на двата лагера. Той приема призива за по-големи съкращения на стратегическите въоръжения, въпреки че съкращенията, към които се стреми може би не са по-големи от тези, които имаше предвид администрацията на Клинтън, когато се вземат предвид промените в процедурите за преброяване на ядрените оръжия. Но Пентагонът при управлението на Буш настоява също за нови и по-използваеми ядрени оръжия. В същото време той работи активно за модернизиране на конвенционалните оръжия. В действителност Пентагонът не само призовава за усъвършенстването на арсенал, в който ядрените оръжия могат да бъдат използвани срещу враждебни неядрени сили, но също насърчава и усъвършенстването на конвенционални оръжия, които могат да бъдат използвани срещу ядрени цели. Критиците са опасяват, че потенциалното преплитане на тези роли може да стопи границата между ядрената и конвенционалната война.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.