Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Размириците в Узбекистан не спират, жертвите нараснаха до 700

0 коментара
Размириците в Узбекистан не спират,  жертвите нараснаха до 700

Броят на жертвите при потушаването на бунта в Узбекистан от правителствените сили нараства, сочат последни съобщения, а междувременно размириците от Андижан се разпространяват към още два - три града в републиката.

Над 700 души са били убити при сблъсъците миналата седмица в граничния с Киргизстан район на Узбекистан, предаде Асошиейтед прес.

Според официалните власти обаче убитите при кървавите събития в петък в Андижан са над 70 души, а други 70 са били задържани по обвинение в 

"организиране на безредиците". Данните са били обявени от вътрешния министър Закиржон Алматов.

Бунтовете, започнали в четвъртък, са най-сериозните в страната, откакто тя се откъсна от Съветския съюз през 1991 година.

Узбекистанското правителството, което, според очевидци, е наредило на войските да стрелят по демонстрантите в размирните райони, обвинява за насилието ислямски екстремисти.

Сайджахон Заинабитинов, ръководител на местна правозащитна организация, заяви в понеделник, че правителствените сили са убили 200 демонстранти в събота в селището Пактабад, североизточно от Андижан, предаде АП.

Това стана ден след като близо 500 души са били убити в Андижан – четвъртия по големина град в Узбекистан – когато правителствени войски потушиха бунт на избягали затворници, обвинени за ислямски бунтовници, и цивилни граждани, протестиращи срещу мизерните икономически условия.

И в понеделник обстановката в Андижан остава напрегната, след като престрелките по улиците на града продължиха през нощта.

“Сега хората се страхуват повече от правителствените войски, отколкото от т.нар. бунтовници”, заяви Заинабитинов пред телевизия АП.

При въоръжен конфликт в неделя в граничния град Тешиктош осем войници и трима цивилни бяха убити, като стотици жители на Узбекистан преминаваха м съседен Киргизстан, твърдят очевидци.

В друго гранично селище, Корасув, близо 5 000 излязоха в събота и заставиха властите да възстановят моста над река на границата с Киргизстан.

Експерти на ООН бяха изпратени по граничните райони, за да преценят дали се очертава голям бежански поток, макар че на този етап няма масово изселване към Киргизстан. 

Според представители на ООН в събота 528 души са преминали границата от Узбекистан към района Джалал Абад в Киргизстан.

В неделя пътищата от и за Андижан бяха блокирани.

Размириците в Узбекистан поставиха Вашингтон в затруднено положение, тъй като президентът Ислам Каримов е смятан за ключов съюзник в борбата срещу тероризма и САЩ имат военна база в страната за поддържане на антитерористичните операции в Афганистан.

На пресконференция в Ташкент Каримов каза, че никога не е давал разпореждане да се открие огън срещу протестиращите. Той добави, че 10 полицаи са убити, но от страна на престъпниците имало “много, много повече убити и стотици други ранени”.

Винаги е съществувало напрежение, белязано от арести и насилия, между правителството на Каримов и по-фундаменталното крило на ислямски привърженици. Техните позиции са силни в източен Узбекистан, който чрез планините е изолиран от останалата част на страната.

По времето на Съветския съюз жителите на областта бяха тясно свързани с техните съседи в днешен северен Киргизстан, където живеят голям брой етнически узбеки.

“Вината е на Ислам Каримов и неговия репресивен режим, който подложи на мъчения и хвърли в затвора хиляди невинни”, смята базираният в Лондон Имран Уахид, говорител на забранената в Узбекистан организация Хизб ут Тахрир.

“Ние искаме да отхвърлим и свалим режима на Ислам Каримов чрез мирни средства. Отговорността за насилието не трябва да се хвърля на хората, които живеят в потисничество”, добавя Уахид.

В неделя британският външен министър Джак Стро каза, че случилото се в Узбекистан последната седмица е “ясно нарушаване на човешките права”. До този момент това е най-силната осъдителна международна реакция на насилията в страната.

“Ситуацията е много сериозна, има ясно нарушаване на човешки права, липса на демокрация и липса на прозрачност”, заяви британският външен министър пред Би Би Си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.