Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разнобой в кабинета по българската позиция за МНС

0 коментара

Противоположни послания бяха излъчени от сградата на Министерството на външините работи относно все още необявената българска позиция по искането на САЩ да дадем имунитет на неговите граждани от юрисдикцията на Международния наказателен съд.

В днешна статия на датския вестник Политикен министърът по европейските въпроси Меглена Кунева изразява позицията, че България има обща външна политика с ЕС и затова ще изчака общото становище на страните от Съюза по предложениията на САЩ за сключване на двустранни договори, които да осигурят имунитет на американските граждани от преследвания от МНС.

Противоположно становище изрази вчера, на връщане от Копенхаген, заместник-министърът на външните работи Петко Драганов. След срещата си с датския си колега Михаел Цилмер Джоунс, Драганов каза, че България няма да чака общо становище на ЕС, а ще изготви позицията си след консултации със страните - членки. Очаква се становището на Евросъюза да бъде налице до две седмици.

Вчерашното изявление на заместника на Паси дойде само часове, след като премиерът Сакскобургготски каза, че първо трябва да изчакаме мнението на ЕС и едва след това да решаваме за МНС.

В статията на Политикен под заглавие "Източна Европа като въшка между големи нокти", българският евромистър е цитиран да казва, че ориентацията на страната ни към НАТО не може да се поставя под съмнение от едно изчакване, тъй като е доказана с конкретни действия. Според министър Кунева, сихронизирането на българската позиция с тази на ЕС няма да има последствия за кандидатурата на България за НАТО.

Според Политикен Румъния вече е подписала споразумението за имунитет на американски военни, тъй като е "сред първите на опашката за членство в НАТО и същевременно последна на опашката за членство в ЕС".

България обаче е в съвсем различно положение и несправедливо се споменава редом с Румъния при преговорите за ЕС. България е много по-близо до страните, които се очаква да бъдат приети през декември т.г., отколкото Румъния, чийто път е по-дълъг. Затова министър Кунева в момента работи за решение на срещата в Копенхаген, което да позволи България да бъде оценявана отделно, посочват авторите на статията. За такава промяна е необходима доброжелателност от страна на държавите от ЕС и българското послание, че няма да бъдат предприемани каквито и да е действия по искането на САЩ преди вземането на общо европейско решение, е почти демонстративно учтиво, коментира изданието.

Статията, чийто превод е предоставен на БТА от МВнР, развива тезата, че САЩ подлагат страните-кандидати за членство в ЕС и НАТО от Централна и Източна Европа на изключителен натиск.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.