Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разочаровани от демокрацията, българите искат "здрава ръка"

99 коментара

Двайсет години след падането на комунизма българите са най-разочаровани от смяната на тоталитарния режим с демокрация. Това сочи проучване на изследователския център "Пю" по повод 20-ата годишнина от падането на Берлинската стена.

С повече от 20 % е паднал делът на хората у нас, подкрепящи промяната. Ако през май 1991 г. 76 % са я одобрявали, то днес те са 52 %. Това превръща българите във втората най-разочарована нация от демократичните промени след украинците, които бележат срив от 72 % на 30 % подкрепа към промените.

Освен това у нас значително е намаляла подкрепата за преминаването към пазарна икономика. Докато през 1991 г. преминаването към пазарна икономика се е харесвало на 73 % от българите, днес техният дял е 53 %. Подобно разочарование има и в други страни с икономически проблеми като Унгария, където одобрението на пазарната икономика бележи спад от 34 %, Литва със спад от 26 % и Украйна със спад от 16 %.

Най-високо равнище на одобрение остава в Източна Германия – 82 %, Чехия – 79 %, Полша – 71 % и Словакия 66 %. Въпреки това и в четирите страни броят на привържениците на пазарните промени е спаднал в сравнение с 1991 година.

Източноевропейците смятат, че политиците са спечелили най-много от прехода

На въпрос кой е спечелил най-много от демократичните промени източноевропейците категорично сочат, че това са политиците. Между 90 и 97% от анкетираните посочват, че именно политиците са спечелили най-много от прехода, следвани от бизнесмените – 82-86 %.

Показателно е обаче, че в България едва 11 % от анкетираните смятат, че от прехода е имало полза и за обикновените хора. За сравнение в Полша и Чехия между четири и пет пъти повече хора вярват, че демократичните промени са донесли ползи за хората.

Проучването сочи още, че българите са и най-разочаровани от управлението. Докато през 1991 г. над половината анкетирани са смятали, че държавата се управлява за доброто на гражданите, то в момента само 16 % са на това мнение.

Българите също така смятат, че успехът в живота зависи от сили извън тях. На това мнение са 61 % от анкетираните в България. Така смятат още италианци (71 %), германци (66 %) и поляци (62 %).

Борисов - най-подкрепяният лидер в Европа, българите искат да ги управлява "здрава ръка"

Българският премиер Бойко Борисов има най-голяма подкрепа в родината си – 70 %, сочи проучването в раздела си за подкрепата, с която се ползват държавни и правителствени ръководители в 13 страни, от които 11 членки на ЕС. Веднага след Борисов се нарежда руският президент Дмитрий Медведев с 69 % подкрепа, а на трето място е германският канцлер Ангела Меркел с 66 %.

Чешкият премиер Ян Фишер събира 59 % одобрение, словашкият му колега

Роберт Фицо - 49 %, полският премиер Доналд Туск - 48 %, италианският премиер Силвио Берлускони – 45 %, френският президент Никола Саркози – 43 %, а британският премиер Гордън Браун – 31 % одобрение.

В дъното на класацията с еднакъв резултат от 17 на сто са правителствените ръководители на Унгария Гордон Байнаи и на Литва Андрюс Кубилюс, а последен е президентът на Украйна Виктор Юшченко с 9 на сто одобрение.

Авторите на изследването посочват, че в България е съвсем очевидно предпочитането на "силния лидер" пред демократичната форма на управление. 68% искат да ги управлява "здрава ръка", а 74% биха избрали икономическия просперитет пред "добрата демокрация". Същото е положението в Русия, Украйна, Литва и Унгария.

Само българите и украинците смятат влиянието на Русия за положително

Двайсет години след падането на Берлинската стена и последвалото рухване на комунизма мнозинството от източноевропейците гледат с неодобрение на влиянието на Русия. Само българите и украинците се отнасят положително към него.

Най-силно разтревожени от руското влияние са хората в Полша, където 59 % от анкетираните го разглеждат като нещо лошо. В Чехия 44 % от участниците в допитването имат отрицателно отношение към влиянието на Русия, в Унгария този процент е 42, а в Литва - 39.Единствено българите (45 %) и украинците (46 %) смятат, че ролята на Русия е положителна. В Словакия одобрението и неодобрението е горе-долу поравно. В бившата Източна Германия 41 процента одобряват ролята на Русия, а 40 процента се отнасят негативно към нея.

У нас хората, които смятат, че американското влияние е нещо добро, е намалял от 66 % през 1991 г. на 36 % през 2009 г, сочи още изследването.
Българите възприемат Русия като най-близкия си съюзник, а като най-голямата заплаха - Турция и САЩ, с които сме партньори в НАТО.

Младите хора са най-доволни от демокрацията и от живота си

Хората, родени малко преди или след събарянето на Берлинската стена, несъмнено повече одобряват преминаването към многопартийна система и пазарна икономика от по-възрастните поколения, сочи още проучването.

Най-младите и образовани на възраст между 18 и 29 години са най-доволни от живота си. Ако през пролетта на 1991 г. доволни са били едва 3 % от тях, днес те са станали 28 %. Сред 30-49-годишните доволните са 15 % при 3 % през 1991 г.. Сред 50-65-годишните доволните са 13 % при 3 % през 1991 година.

За сравнение промяната при българите, които днес са в пенсионна възраст е нищожна - доволните са се увеличили от 5 % на 8 %.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

99 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. wute
    #104

    си го е казал:е па бугарите са ебани у главу...

  2. Magnolia
    #103

    здрав бой!!!

  3. Енчо
    #102

    "Най-младите и образовани на възраст между 18 и 29 години са най-доволни от живота си. Ако през пролетта на 1991 г. доволни са били едва 3 % от тях, днес те са станали 28 %. Сред 30-49-годишните доволните са 15 % при 3 % през 1991 г.. Сред 50-65-годишните доволните са 13 % при 3 % през 1991 година. За сравнение промяната при българите, които днес са в пенсионна възраст е нищожна - доволните са се увеличили от 5 % на 8 %."Ами то излиза, че във всички възрастови групи доволните са се увеличили...За какво разочарование говорим, тогава?

  4. обикновен
    #101

    Българите са разочаровани не защото нямаше нужда от промяна, а защото тъй наречената промяна беше постановка. Това което ни беше пондесено като представление не беше промяна към демокрация. Властта на комунистите не се премахна а просто се видоизмени. Те просто си преразпределиха активите на страната. Всички приближени на Партията и на ДС си остават на ключови позиции и контролират каквото се случва в страната. И получихме като екстри свободно развиваща се престъпност и цигани и турци.

  5. Русков
    #100

    че непрекъснато ни вдига газа и се меси във вътрешната ни политика ио че 50 години ни скачаха по главите.Това изследване сигурно е правено в посолството в Москва!?

  6. AAA
    #99

    Dokato balgarite misliat che US e neshto losho shte si jiweiat kato swine w ruskata orbita. Praw biah kato kazwah che Balgaeia naiama miasto w Evropa. Wan BG ot evropejskia sauz.

  7. доволен
    #98

    Абе я прехода в ГДР, Чехия и Полша да беше минал като в България, па тогава да ги питам аз германците, чехите и поляцине дали щяха да са доволни!

  8. Комунист
    #97

    То това, ако е демокрация, тури му вестник ...Бандити се разхождат по улиците, всякакви криминални типове бесчинстват и крадат необезспокоявани.На кого му харесва това, а?

  9. наблюдател
    #96

    И не е ясно дали Бг ще се върне към комунизма или ще продължи към демокрацията.

  10. АБФК
    #95

    "В Чехия 44 % от участниците в допитването имат отрицателно отношение към влиянието на Русия, в Унгария този процент е 42, а в Литва - 39.Единствено българите (45 %) и украинците (46 %) смятат, че ролята на Русия е положителна."Не разбирам каква е разликата в отношението към Русия между нас, чехите и унгарците?Изводът е манипулиран!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.