Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разширяването е политика, която помага на цяла Европа

5 коментара
Разширяването е политика, която помага на цяла Европа

Като страна-председател на ЕС и силен поддръжник да се започнат преговори с Турция, Великобритания беше критикувана, че по-скоро се опитва да разширява, отколкото да задълбочава европейската интеграция. Какви са вашите аргументи срещу това обвинение?

Великобритания винаги е подкрепяла разширяването, и политиката ѝ е споделяна от целия Европейски Съвет. Неотдавнашното присъединяване на десет нови страни помогна за укрепване на демокрацията и човешките права в Централна Европа и за постигане на по-голямо благополучие чрез единния пазар. Присъединяването на България и Румъния има същия потенциал, и дори очакването на членството вече оказа много положително влияние върху тези две страни.

Ние считаме разширяването за политика, която е успешна и полезна за цяла Европа. В никакъв случай не я преследваме, както твърдят някои критици, понеже отслабва ЕС. Напротив, ние вярваме, че тя го укрепва.

Започването на преговорите с Хърватия ли беше цената, която ЕС трябваше да плати за да получи съгласието на Австрия за Турция?

Решенията да започнем преговори с тези две страни бяха взети всяко за себе си. Хърватия напредна през последните седмици в усилията си да сътрудничи на военния трибунал. Турция, от своя страна, изпълни условията, поставени от ЕС.

Обявявайки начало на преговорите с Хърватия и Турция, Европейският съвет също подчерта намерението си да работи за сключване на споразумение за асоцииране със Сърбия и Черна гора. Това означава ли, че ЕС ще разшири подкрепата си за региона?

Считам за много добър сигнал заключенията на Европейския съвет от юни, които потвърдиха именно перспективата за присъединяване на страните от Западните Балкани. Много е важно те да продължат необходимите реформи. Условията във всяка от страните са различни, но по-нататъшното реформиране е критично, за да може да се осъществи присъединяването им към Съюза.

Смятате ли, че България само печели от развитието на отношенията с Турция, или е възможно тя да срещне и затруднения?

Смятам, че случилото се е изцяло положително за България. Преговорите с Турция са доста важни, тъй като откриват перспективата ЕС да се простре още на изток, към една преобладаващо мюсюлманска страна. Мисля, че развитието на Турция - икономическо, а също и културно и политическо - ще е от полза за България. И членството на България в ЕС ще ѝ позволи да допринесе за разширяването на Съюза.

Възможно ли е финансовата и политическата тежест за ЕС при интегрирането на Турция да се отрази негативно върху отношенията с останалите балкански страни?

За България финансовата подкрепа за периода 2007 -2009 е вече определена в договора за присъединяване и тя е един щедър пакет, който ще позволи значително развитие и модернизиране на инфраструктурата. Много е важно България да се възползва от тази еднократна възможност, за да подобри стратегическата и икономическата си позиция в транспорта. Тя ще има още по-голям икономически потенциал, ако се свърже по-ефективно с другите транспортни региони. Инфраструктурните фондове би трябвало да ѝ помогнат да осъществи тази цел.

Как политическите елити на страните от ЕС смятат да обяснят на своите избиратели присъединяването на Турция към ЕС?

Нашият премиер (Тони Блеър) подчертава две обстоятелства. Първо, ние вярваме, че Европа трябва да остане отворена, и второ, че Турция може да допринесе много за ЕС. Тя е много важна икономически, политически и стратегически. Тя е преобладаващо мюсюлманска страна и ще позволи на ЕС да създаде мост между съществуващите общества в Европа и мюсюлманския свят изобщо.

Вярвам, че тези аргументи ще бъдат разбрани във Великобритания. Но всеки лидер ще трябва да обясни своята гледна точка според особеностите на дебатите в отделните държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай хуй
    #6

    "Първо, ние вярваме, че Европа трябва да остане отворена, и второ, че Турция може да допринесе много за ЕС."Откъде ще остане отворена Европа ако приемем че Англия е главата:)?Откъм гъза на географската й карта - тоест България:))))А кой освен турците знае да оправя най-добре откъм задната страна...:)))Пак са си направили сметката тези англичани бе......

  2. STEFAN D/R D TCHOLAKOV
    #5

    СЪД И СМЪРТ ЗА ЮДЕЙСКИТЕ УБИИЦИ ! Автор: STEFAN D/R D TCHOLAKOV Получено на: 11 Октомври 2005 18:53 СЪД И СМЪРТ ЗА ЮДЕЙСКИТЕ УБИИЦИ НА БЪЛГАРИЯ !СЪД И СМЪРТ ЗА ЮДЕЙСКИТЕ КОМУНИСТИЧЕСКИ УБИИЦИ НА БЪЛГАРИЯ !ОТ ЦАР ДО ПРЕЗИДЕНТ ВСИЧКИ ЩЕ СЕЧЕМ !АКО НЯКОЙ МИСЛИ ДА МЕ СЪДИ ПО ЧЛЕН 108 ЗА ПРОПАГАНДИРАНЕ НА ФАШИСТКА ИДЕОЛОГИЯ ДА ЗАПОВЯДА - ЩЕ ГО ТУРЯ НА КУРА СИ !СТЕФАН Д-Р ДИМИТЪР ЧОЛАКОВШВЕЦИЯ - БЪЛГАРИЯ11 ОКТОМВРИ 2005 - НА ТОЗИ ДЕН СЪМ ТРЪГНАЛ ЗА ВОЙНИК ДА ЗАЩИТАВАМ СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО СИ ОТЕЧЕСТВО ,

  3. 56
    #4

    56

  4. бай ***
    #2

    защо го изтрихте постинга ми?защото съм писал че България е на дупето на европейската карта или защото писах че турците са бисексуални????

  5. Делчо Балабанов
    #1

    Турция може да бъде член на ЕС най-малко след 35 години.Толкова е чакала и още толкова трябва да чака.Ако е няма е най-добре за Европа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.