Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформите на Националната следствена служба започват да предизвикват хаос

10 коментара

Българската Национална следствена служба (НСлС), критикувана за провала си да залови извършителите на поредица знакови убийства, твърди, че е направила пробив по случая с Георги Илиев, един от най-богатите хора в България и бивш президент на консорциума ВАИ Холдинг.

Проследяването на новата следа, обаче, може да бъде осуетено поради съдебните реформи, предприети във връзка с членството в ЕС, твърдят следователи и правни експерти.

Илиев беше убит няколко часа след мача на собственият му отбор Локомотив – Пловдив срещу сръбския клуб ОФК Белград. Разстрелян беше в собствения си бар в Слънчев бряг, където празнувал победата на своя тим.

Според нова версия на топ-следовател в НСлС извършителят на убийството е сърбин и е пристигнал в страната като футболен фен, присъединявайки се отново към група сръбски запалянковци в деня след убийството. Сега, обаче, вече не е ясно кой ще проследи тази нишка в разследването.

По съвет на ЕС да отстрани припокриването между отделните институции в процеса на разследването парламентът оряза правомощията на НСлС миналия ноември. В резултат на това от 1 май задълженията на службата да разследва престъпления се прехвърлят на полицията.

"Всичко е в ръцете на МВР", каза Борислав Ралчев, депутат от НДСВ. Партията му, която е в състава на управляващата коалиция, подкрепя съдебната реформа - "Ако те си свършат работата, няма да има проблеми".

Някои следователи и съдебни експерти обаче, смятат, че законът ще предизвика хаос в съдебната система и че МВР няма готовност да поеме сложни разследвания.

Предишния път, когато парламентът направи промени в НСлС през 1999 г., на полицията бяха прехвърлени повече отговорности по разследването на престъпления, казва Тихомир Безлов, анализатор от Центъра за изследване на демокрацията в София.  Тогава според него някои случаи са били буквално загубени, когато лишени от правомощията си следователи са изхвърлили цели папки със събрани от тях материали на боклука.

Нещо повече, никой няма представа дали реорганизацията от 1999 г. се е оказала ефективна, тъй като от МВР не дават информация за хода на разследванията. 

"При положение, че Министерството на вътрешните работи не е дало информация за броя на решените, изоставените и спрените случаи, нямаме по какво да съдим дали реформата е успешна, казва Иванка Иванова, експерт по съдебната реформа в института "Отворено общество" в София.

Новите промени идват в момент, когато България трябва да разреши серия убийства, към които има голям обществен интерес. Освен това трябва да изкорени корупцията и да разбие организирания трафик на наркотици, хора и друга организирана престъпност.

Провалът на страната да се оправи с тези проблеми вече изглежда, че намалява шансовете ѝ да се присъедини към Европейския съюз като пълноправен член през януари 2007 година.

Според реформата на НСлС, 400 следователи ще бъдат прехвърлени на други постове в рамките на наказателно-правната система. От онези, които остават, 400 ще продължат с обичайната за службата работа – разследвания на корумпирани държавни служители и престъпления срещу човечеството. Други 250 ще се занимават със стари, неразрешени случаи, включително с едри престъпления, като случая Илиев. С около 97 процента от новите разследвания ще се занимава полицията.

Ред водещи специалисти от системата на правосъдието и вътрешния ред  изразиха сериозна загриженост по повод реорганизацията.
 

Полицейските детективи не са добре подготвени, а отделите им нямат достатъчно персонал, казва Атанас Атанасов, член на опозиционната партия Демократи за силна България и бивш директор на Националната служба за сигурност. Според него е твърде вероятно сегашните промени да доведат до хаос.

Седмица преди приемането им министърът на вътрешните работи Румен Петков призна, че може да има проблеми в преходния период, освен ако МВР не наеме още 500 дознатели.

Атанасов също смята, че полицията ще бъде претоварена: " В едно регионално полицейско управление ще има един детектив на нощно дежурство, който ще отговаря за 20  до 25 села. Всяка нощ се извършват престъпления в седем – осем села средно. Ще бъде невъзможно детективът да присъства на всички местопрестъпления едновременно."

Междувременно съществуват съмнения, че онези следователи от НСлС, които бъдат назначени за прокурори или в съда, просто не са готови за такова предизвикателство. Съдията Радка Петрова, член на Висшия съдебен съвет, каза: "Съмнително е, че те веднага ще започнат да се справят с новата си работа".

Сред самите следователи се чуха оплаквания от назначаването им на твърде ниски длъжности в съдебната система извън столицата.

Освен тревогата си от съмнителната компетентност на следователите, шефът на НСлС Ангел Александров изрази опасения, че корумпирани служители на системата могат да се окажат на прокурорски или съдийски позиции. Той припомни, че е предал списък от 16 следователи, заподозрени в корупция, на бившия главен прокурор Никола Филчев. До днес нито един от тях не е подведен под обвинение.

Тази статия е изработена в рамките на проекта "Reporting from the Courts" на BIRN, Балканската мрежа за разследващи репортажи, подкрепен от Държавния департамент на САЩ. Мненията, изразени в статията, не отразяват непременно това на Държавния департамент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вече никой
    #11

    Явно някой следва да поясни на уважаемата г-жа Радка Петрова, че е значително по-нормално прокурорски и съдийски длъжности да се заемат от подготвени за това кадри, каквито са следователите, отколкото със смешни конкурси, или, както вече стана практика във ВСС-изобщо без конкурси, от имените парашутисти.Следователят може да напълни делото с материали, да го изработи, а защо не би могъл да го реши, след като го прочете?!! И с какво назначените легион младши прокурори и съдии са по-добри он назначаваните опитни разследващи кадри.Освен- с произхода, или лобито си...

  2. ввсс
    #10

    Аи, поради три основни причини:1.Тотална липса на правна грамотност, завършили висше образование кадри, и кадри с опит, които да им покажат.2.Неудачна система на подчинение позволяваща пряка намеса на полицейските началници, също непритежаващи нужната правна грамогност в разследването, и липса на всякакви механизми за защита на разследващия, и на вътрешното му убеждение.3/За пет години съществувание полицейското дознание доказа тоталната си невъзможност да се справи с престъпността. Полицейските

  3. да,бе
    #9

    Защо да не могат да разследват 1600 души дознатели?Преди създаването на дознанието, следователите / реално работещите/ бяха около 900 души. Към тях работеха 850 души пом.следователи, които бяха съкратени в един ден, въпреки опита си , при създаването на дознанието.Та, общият брой на тези хора към момента на създаването на дознанието беше по-малък от сегашния на дознателите.А разследваха всички престъпления.И не викаха, че били малко.Колко щат му трябва на МВР?15-20 000 души. Които групово да могат да си вържат обувките...

  4. граматик
    #8

    Вижте какво господа новинари и новинарки, че различаването на пълен и кратък член на имената от мъжки род е изкуствено и глупаво правило в българския език, изкуствено въведено през 1945 г. под натиск на известния с "драснипалниклечицата" си Александър Теодоров Балан, съм съгласен, но това не значи, че не трябва да го спазвате при писане! То не е отменяно и трябва да се спазва, а като прекалявате с употребата на пълен член не ставате по-умни, а напротив. Не МОЖЕ да има пълен член в дума, пред която

  5. адвокат
    #7

    нямам добро мнение за тази г-жа Петрова Радка,която е член на ВСС,но тя е безусловно права в скептицизма си към новоназначените следователи на прокурорски и съдийски длъжности-защо ли?..ами защото навсякъде,където и да попитате в страната ще ви кажат,че в съда и прокуратурата назначиха най-калпавите,мързеливи и корумпирани,закупили дипломи през последните години,следователчета и "изследователки"-и всички с връзки..срамна работа..кадърните и опитни професионалисти в следствието останаха по местата

  6. az
    #6

    Няма страшно. Дали НСлС няма да разкрива нито едно престъпление или МВР е все тая. Престъпленията ще си остават неразкрити, за осъдени да не говорим. Просто вместо да плюят едните ще плюят другите, а резултата ще е същия.

  7. Запознат
    #5

    Не Г-жа Радка Петрова, а Александър Воденичаров е основният двигател и и организатор на всички парашутни изяви на неговите асистентки, които без своят парашутоносител-Воденичаров поради своята тъпота и ограничени умствени възможности трудно биха се ситуирали където и да било в съдебната система!А Госпожа Петрова е таази, която заедно с други съдии от квотата на ВСС се опитват да спрат парашутния десант на Воденичаровата свита, уви не особено успешно, след като ПАРЛАМЕНТАРНАТА КВОТА във ВСС от НДСВ-главно

  8. Обезверен
    #4

    Мили ми Граматико, съжаляваме ги такива като теб,дето няка къде да се изяват в тази неграмотна държава и на фона на цялата разруха, хаос, корупция и убийства са седнали пред компютъра да оправят на хората пълните и кратки членове...На кой му пука за членовете бе братче, народа загива, нацията се топирнастъпва пълна циганизация и турцизация на държавата, а ти си седнал членовете да коригираш!

  9. roglyo
    #2

    Браво новият НПК е вече в сила и престъпността "трепери" почти е "Изчезнала" до - знателите вече унижожиха и последното гнездо на престъпност и всики пеем дружно комсомолски песни, хвала на неграмотните 240 бройки находящи се всичките по време на даване на заплата на пл. "Народно събрание" иначе труда им е неприложим , приемаме си неприложими норми или просто са гола вода, да живее до-знанието !!!, може би някога ще стане знание!!!

  10. вече никой
    #1

    И си прав, колега, и не си.Във всяко звено на съдебната система има качествени и не толкова кадри.Съгласен съм, че преназначенията не се извършиха много справедливо , и с отчитане именно на личностните качества.Но, както вече сме се убедили от работата на ВСС, това им е постоянна практика, особено за местата в прокуратура и съд, т.е.-по- апетитните.напълно си прав и за същността на реформата.Но, тук реч иде за това, че полицията няма нито капацитета, нито образованието, нито опитните кадри /абе,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.