Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформите в енергийния сектор на България сеопределят от краткосрочни решения

0 коментара

В днешната си емисия на български език радио "Дойче веле" информира за доклад на американския Институт за световни ресурси публикува за реформите в енергийните сектори на редица държави, сред които и България.

В главата за България се посочва, че реформата на енергийния сектор се провежда под сянката на икономическа криза и под наблюдението на Международния валутен фонд. Обстановката в България, както и в останалите източноевропейски страни, се различава от ситуацията в развиващите се страни. Най-голямата разлика е, че достъпът до електричество в България е осигурен и страната има значителен капацитет за производство на електроенергия.

Въпреки поетите международни задължения за опазване на околната среда и строгите изисквания на Европейския съюз в тази област, реформите в българския енергиен сектор се определят най-вече от краткосрочни икономически решения. В продължение на редица години трудни решения се отлагат, вместо да се планират дългосрочно.

Въпреки външния натиск реформите в сектора не обръщат голямо внимание на екологичните проблеми. Кризата се дължи отчасти на конфликти в интересите на редица български правителства и забавена реакция от страна на донорите, се посочва в доклада. Авторите обаче виждат и признаци на положителна промяна.

Новото българско правителство, избрано през миналата година, и Световната банка са започнали инициативи, които отделят по-голямо внимание на социалните и екологичните аспекти на реформата в енергийния сектор. Експертите на Института за световни ресурси смятат, че реформата на сектора в България е започнала бавно и само натискът от МВФ е накарал българското правителство да предприеме по-сериозни стъпки.

МВФ настоява за финансова прозрачност, въвеждане на пазарни принципи, увеличаване на цените на електроенергията и приватизация на сектора. Фондът обаче не предлага решение на проблеми като социалната цена, която обществото трябва да плати заради увеличението на цените на електричеството.

В доклада се уточнява, че от началото на 2000 г. българското правителство е договорило с МВФ замразяване на цените на електроенергията и отоплението за две години. Още повече, започната е програма за подпомагане на социално слаби хора по време на студения сезон, в която влизат 19 процента от домакинствата.

Това, твърдят авторите, е пример за дългосрочен проблем, който не може да се реши с временни мерки. За голяма част от населението в България цените на електроенергията ще бъдат значителна тежест и в бъдеще, се заключава в изследването на Института за световни ресурси във Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.