Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рехабилитирана е ПАВЕЦ "Белмекен", тръгна и ремонтът на неработещата "Чаира"

8 коментара
Приключи лехабилитацията на ПАВЕЦ "Белмекен" за близо 10 млн. евро, сн. МС

Помпено-акумулиращата водно-електрическа централа (ПАВЕЦ) "Белмекен", която е първото стъпало от най-голямата хидроенергийна каскада в България Белмекен-Сестримо-Момина клисура, посреща 50-тия си юбилей с изцяло обновено турбинно оборудване, нови задвижвания за сферични шибъри и изцяло обновени системи за управление. Във вторник завършването на рехабилитацията бе отбелязано с церемония, в която участваха премиерът Николай Денков, енергийният министър Румен Радев, директорът на собственика на мощността НЕК – Мартин Георгиев, и др.

Малко след това беше даден старт пък на ремонта на единия от авариралите преди две години хидроагрегати на най-голямата ни ПАВЕЦ - "Чаира", която заради инцидента не работи, но до края на 2024 г. ще приключи ремонта на едното съоръжение и ще бъде въведено в експлоатация.

"Намираме се на място, което съчетава по уникален начин природните красоти и дадености на България с инженерните постижения", заяви премиерът акад. Николай Денков, цитиран от правителствената пресслужба. По думите му благодарение на ПАВЕЦ "Белмекен" и ПАВЕЦ "Чаира" България е един от водещите инженерни примери за това как биха могли да се използват природните дадености в полза на енергетиката.

Научните изследвания, иновациите и новите технологии доведоха до това, че е по-лесно да създадем енергия, отколкото да я съхраним и да я ползваме тогава, когато ни е необходима, допълва министър-председателят.

Приключи рехабилитацията на ПАВЕЦ

"Именно тези съоръжения - помпено-акумулиращи централи, се оказаха водещи по отношение на ефективност, капацитет, гъвкавост, стига да имате природните дадености и инженерите, които биха могли да ги построят, развият и използват правилно", заявява той.

По думите му заедно с министъра на енергетиката имат задача да се изградят още по-амбициозни проекти на други места, където България има такива възможности.

Преди месеци Радев обяви, че ведомството му планира две нови подземни ПАВЕЦ на язовирите "Доспат" и "Батак". България смята да иска 150 млн. евро от европейската програма RePowerEU, която е част от плана за възстановяване и устойчивост, с които да се финансира предпроектно проучване за двете нови ПАВЕЦ с обща мощност на съхранение на енергия от 1600 МВ.

Енергийният министър Румен Радев специално е поздравил присъстващите на церемония ветерани за огромния труд през годините. "Много се радвам, че завърши рехабилитацията на тази каскада с последния хидроагрегат. Рехабилитацията на ВЕЦ "Момина клисура" беше завършена миналата година. Надявам се на дългосрочна, безаварийна и сигурна работа", отбелязва министър Радев.

"Модернизацията на централата е част от амбициозната инвестиционна и ремонтна програма на НЕК, която през изминалата година е достигнала рекордни за дружеството стойности. Осъзнавайки своята отговорност като най-голям производител на енергия от възобновяеми източници, НЕК ще продължи да инвестира систематично в поддържането и подобряването на хидротехническите съоръжения", посочва на свой ред шефът на „Националната електрическа компания“ Мартин Георгиев.

50 години работа

ПАВЕЦ "Белмекен" е разположена в Рила планина, под язовир "Белмекен" и оползотворява пад на водата от 690 м. В централата са инсталирани 5 турбини, вертикални с обща инсталирана мощност в генераторен режим 375 МВ и 104 МВ в помпен режим.

През 1973 г. в експлоатация е въведен хидроагрегат 4, който е първи за централата.
Водите от ПАВЕЦ "Белмекен" постъпват в разположения непосредствено до централата дневен изравнител Станкови бараки. По тунел и подземен напорен тръбопровод с обща дължина 5000 м, водата от изравнителя Станкови бараки достига до ВЕЦ "Сестримо", а след това до ВЕЦ "Момина клисура".

Средното годишно производство на електроенергия от централата е 294 ГВтч. Произведената електрическа енергия от ПАВЕЦ Белмекен от въвеждането ѝ в експлоатация до настоящия момент е 14 700 794 184 кВтч. Централата е работила общо 175 040 часа.

Цялата Каскада Белмекен – Сестримо – Момина клисура е с обща инсталирана мощност от 735 МВ в генераторен режим и 104 МВ в помпен режим.

Рехабилитацията на трите централи се извършва от консорциум KONČAR KET - ČKD BLANSKO – RUDIS за общо 19 997 642.45 евро. От тях близо 10 млн. евро са за ПАВЕЦ "Белмекен". Финансирането е осигурено от Международния фонд „Козлодуй“ на Европейската банка за възстановяване и развитие, в който постъпиха компенсациите от ЕК заради затварянето на малките реактори на АЕЦ "Козлодуй".

Старт на рехабилитацията на ПАВЕЦ "Чаира"

След церемонията в ПАВЕЦ "Белмекен" премиерът Денков и министър Радев са посетили машинната зала на ПАВЕЦ "Чаира", където е даден старт на реалните рехабилитационни дейности на хидроагрегат 2 с прилагането на иновативно инженерно решение от страна на НЕК и консорциума, който е изпълнител на рехабилитацията. Срокът за завършването на рехабилитацията на хидроагрегат 2 е до края на настоящата година, когато трябва да се пристъпи към водни проби, след което и към въвеждане в експлоатация.

При успешното изпълнение на инженерното решение на хидроагрегат 2, същото ще се приложи и на хидроагрегат 3, като срокът за приключването на неговия ремонт е краят на 2025 г.

старт на рехабилитацията на ПАВЕЦ Чаира

Зa хидроагрегат 1, чиято рехабилитация не е била обект на злополучния ремонт преди две години, продължават да се водят преговори. Срокът за неговия ремонт предстои да бъде дефиниран по време на финалните преговори и след получаване на обвързваща оферта. Хидроагрегат 4 е в процес на обявяване на тръжна процедура за подмяна на турбината, което ще отнеме около три години след сключването на договор с избрания изпълнител, посочиха от правителствената присслужба.

Общата цена на ремонта на ПАВЕЦ "Чаира" е изчислена на 80 млн. лв., които ще се осигурят със собствени пари на НЕК и заеми. Това е многократно по-малко от изчисленията на предишния служебен енергиен министърр Росен Христов, чиито сметки бяха за 2 млрд. лв. за пълен ремонт. В държавния бюджет за 2024 г. има заложени държавни гаранции именно за 80 млн. лв. за заеми за рехабилитацията на това уникално хидросъоръжение – най-голямата подземна централа на Балканския полуостров.

"Нулев" в света проект за високо-напорна ПАВЕЦ

За времето на проектиране и изграждане, проектът е класифициран като "нулев", защото това е била първата в света високо-напорна ПАВЕЦ. В момента ПАВЕЦ "Чаира" е на трето място в света по пад за такъв тип ПАВЕЦ (едностъпална обратима турбина). На първо и второ място по напор (пад на водата) са централи, изградени в Япония, но които са построени значително по-късно спрямо построяването на ПАВЕЦ „Чаира“, поради което централата продължава да бъде уникален обект в световен мащаб.

С инсталирана мощност от 864 МВт в генераторен режим и 784 МВт в помпен режим централата дава възможност да бъдат успешно балансирани както традиционните базови мощности – АЕЦ и ТЕЦ, така и да бъдат успешно интегрирани възобновяемите източници на енергия.

ПАВЕЦ "Чаира" е от ключово значение за балансирането на електроенергийната система със своето потребление в помпен режим на работа – при свръхпроизводство на електроенергия енергийно преработените води от язовир "Чаира" се изпомпват (качват) обратно в язовир "Белмекен"“.

Затова и възстановяването на ПАВЕЦ "Чаира" е сред основните приоритети на НЕК и правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #8
    Отговор на коментар #7

    Уточнявам за късопаметни. Ремонтът почна 2019, премиер-Буда РАПОНЯ. Възложител - НЕК (Буда РАПОНЯ и мафия). Изпълнител - румънската USM Resita. Защо не е производителят ТОШИБА, е въпрос за много милиони. Не му отговориха нито тЭмесвинушка пЭтковна, ни дЭлян добрЭвич. Може би щото разследването показа тесни връзки с едни офшорки, които са дъщерни на други офшорки, които пък са акционери в USM Resita. И шайката от "студения резерв" също маже дебело филиите (дръндарския ман гау и хрыста кавачкий). Къде бутате тук батериите?!?

  2. Горскио
    #7
    Отговор на коментар #3

    За късопаметните: Нека припомня, че гръмването на Павец Чаира стана по времето на Асен Василев (Даниел Лорер) и съвпадна с работата на последните по пробутване на сделка на стойност 2 млрд. лв за закупуване на литиеви батерии. По времето на Буда просто държаха Чаира неработещ.

  3. простакa
    #6

    Ех само как жонглирате тези мВати: на горния ред: "...в генераторен режим 375 МВ и 104 МВ в помпен режим." а на долния е вече: "....от 735 МВ в генераторен режим и 104 МВ в помпен режим." Голямо лъгане пада..., но така е като трябва да се гепят едни ЕС пари със стари руски технологии, късмет!

  4. Александър Борисов
    #5

    "Аварията" на Павец Чаира, беше резултат на добре организирана подривна операция.Заедно с проточеното бездействие,нанесе удар на родната енергетика. Форума да каже,коя велика сила го беше изработила.

  5. Lord Denning
    #4

    Гнусните руски продажници които непрекъснато лъжат как западните ни партнъори ни били съсипали енергетиката години наред спъваха редица енергийни проекти които мажеше да изгладим с ЕС финансиране за сметка на руски такива защото взятките отидоха в джобовете им - по продажни боклуци от БСП, ГЕРБ, разните там патреоти от Волен до Костадин Копийката, ДПС и Слави Чалгата трудно ще се намерят дори и в циганската махала

  6. ПyтлЭр Xyйло
    #3
    Отговор на коментар #2

    А кога прокуратурата ще разследва НЕГРАМОТНИЯ ремонт, извършен по време на Буда РАПОНЯ и росян катамаранович, който буквално унищожи ПАВЕЦ-а? И мяза повече на умишлен индустриален саботаж в особено тежки обеми?

  7. Коментарът е изтрит в 23:54 на 13 февруари 2024 от автора.
    #2
  8. sоmеonе
    #1

    2млрд. а?! Комунистическият снимко-позьор - тупан катамаран май е предвидил яко за крадене на гадев и корумпирания му кръжок...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.